WOŚP Gdansk 2022

Tysiąc wolontariuszy Wielkiej Orkiestry będzie kwestować na ulicach Gdańska

Wielkimi krokami zbliża się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która grać będzie również w Gdańsku. W dziesięciu sztabach zaangażowanych zostanie blisko tysiąc wolontariuszy, którzy z charakterystycznymi „orkiestrowymi” puszkami kwestować będą na ulicach miasta oraz w wielu innych miejscach. To wszystko pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie” dla wsparcia walki służby zdrowia z sepsą. Program Orkiestry jest nader obszerny, z pewnością, każdy znajdzie w nim coś interesującego dla siebie.
Piotr
Piesik
11.01.2023 / 10:03

Nie zabraknie koncertów, rozmaitych imprez, licytacji, zorganizowane zostanie miasteczko WOŚP. W przygotowania do finału zaangażowała się także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to dzieło, które trwa już 31 lat. Dzieło, które łączy, a nie dzieli. Zbiórka odbywa się co roku na wyjątkowy cel. Coraz częściej słyszymy o różnych zakażeniach, powikłaniach i, niestety, także śmierci związanej z sepsą. Na ten cel będziemy zbierać pieniądze w tym roku. Ja także będę wolontariuszką i będę zbierała pieniądze na ulicach naszego miasta – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Aleksandra Dulkiewicz wolontariuszką 31. finału WOŚP w Gdańsku

31. finał WOŚP w Gdańsku. Co będzie się działo?

Gotowanie i wizytacja z prezydent Gdańska

Prezydent Gdańska zachęca do wspólnego gotowania, korzystając z książki „Smaki Gdańska”.

WIĘCEJ NA TEMAT „SMAKÓW GDAŃSKA” PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Biedni rycerze i grasica, czyli smaki dawnego Gdańska

Wspólnie z Aleksandrą Dulkiewicz, można będzie przyrządzić potrawę według jednej z zamieszczonych w książce receptur.

Ponadto prezydent zaprasza do wspólnej wizytacji jednej z gdańskich inwestycji. Jak sama wskazała, może być to, np., budowa Termicznego Zakładu Przetwarzania Odpadów, czyli spalarni śmieci.

Miasteczko WOŚP na ul. Elektryków

Tradycją Gdańska było od lat tworzenie Miasteczka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku znajdzie się ono na ul. Elektryków. Na miejscu prowadzone będą loteria, pokazy ratownictwa, działać będzie sklepik z orkiestrowymi pamiątkami. W sąsiedztwie miasteczka ustawiona zostanie scena, wystąpią na niej, m.in.: Kasia Kowalska, Julia Żugaj, Jan Elf Czerwiński, 1One i Nieznany Wykonawca. Po godzinie 20. wypuszczone zostanie symboliczne światełko do nieba.

1000 wolontariuszy na ulicach miasta

Największą siłą WOŚP są, oczywiście, wolontariusze. Tylko ze sztabu Regionalnego Centrum Wolontariatu na ulicach miasta pojawi się ich blisko pięciuset. W całym mieście działa jednak 10 sztabów orkiestrowych, dlatego łączna liczba wolontariuszy sięgnie tysiąca.

– Już pięć dni po starcie rekrutacji cała lista została wypełniona po brzegi – informował Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. – Najstarszym wolontariuszem w naszym sztabie jest pan Henryk, który całkiem niedawno przeprowadził się do Gdańska, ma 74 lata. Najmłodszymi wolontariuszami są natomiast Jędrek i Amelia, którzy niedawno przyszli na świat.

PRZECZYTAJ TEŻ: WOŚP zagrała w Gdańsku już po raz 30. Wielki finał w B90

Ważna informacja dla wolontariuszy, którzy będą rozliczać swoje puszki orkiestrowe w Europejskim Centrum Solidarności: z ECS do miasteczka WOŚP będą kursowały mikrobusy, które pozwolą wolontariuszom dołączyć do grona uczestników finału 31. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ul. Elektryków.

WOŚP, Gdańsk

Wylicytuj możliwość nadania imienia gepardom z gdańskiego zoo!

Trudno już sobie wyobrazić finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez licytacji oraz aukcji prowadzonych poprzez portal Allegro. Jak co roku, są to aukcje absolutnie unikalne. Można będzie, np., wylicytować możliwość nadania imion gepardom: czterem samiczkom i jednemu samcowi z gdańskiego ogrodu zoologicznego.

O NIEZWYKŁYCH NARODZINACH GEPARDÓW W GDAŃSKIM ZOO PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Sensacyjne narodziny w gdańskim zoo! Na świat przyszło 5 gepardów

E-puszka i wielkie orkiestrowe serce

Przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, w poniedziałek, 16 stycznia, podobnie jak w ubiegłym roku, stanie e-puszka. Ustawiona będzie na ogromnej (wysokość ponad 3 m), podświetlanej instalacji, przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Pojawi się tam panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, prowadzonej przez Regionalne Centrum Wolontariatu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wsparła WOŚP, wygrała licytację i trafi na łamy Zawsze Pomorze

Tego samego dnia pojawi się też iluminacja nawiązująca do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ul. Wały Jagiellońskie, przy budynku Nowego Ratusza pojawi się „orkiestrowe serce” o rozmiarach 3,35 na 3 m.

WOŚP Gdańsk, serce, Nowy Ratusz

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze