763. Jarmark św. Dominika, Gdańsk, otwarcie

Jarmark otwarty! „Kupcom życzenia wysokich cen, kupującym jak najniższych”

763. Jarmark św. Dominika oficjalnie otwarty. Przez najbliższe trzy tygodnie swoje produkty, w tym unikalne rękodzieło, biżuterię, starocie z duszą, przysmaki kuchni europejskiej czy orientalnej, oferować będzie ponad 750 wystawców. Jak co roku, przerwy od zakupów umilą gościom koncerty, warsztaty oraz atrakcje rozrywkowo-edukacyjne przygotowane w ramach stref społecznych.
Karol
Uliczny
22.07.2023 / 15:11

763. Jarmark św. Dominika w Gdańsku otwarty!

Rozpoczęcie jarmarku obwieścił hejnał autorstwa Pawła Hulisza. Jak co roku, długość kompozycji dopasowywana jest do metryki wydarzenia, co oznacza, że w tym roku zgromadzeni na Długim Targu, a mogło to być nawet kilka tysięcy osób, usłyszeli dokładnie 763 nuty zagrane przez 16 trębaczy z towarzyszeniem carillonu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Znamy program 763. Jarmarku św. Dominika na 2023 rok

W samo południe, tuż przed otwarciem, prezydent Gdańska przekazała prezesowi zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich symboliczny klucz do bram miasta.

– Gdańsk zawsze był miastem otwartym na kupców oraz ludzi, którzy z różnych powodów musieli uciekać w poszukiwaniu lepszego życia. Tutaj zawsze mogli znaleźć swój port. Wierzę w to, że jako kupcy i odwiedzający zostawimy miasto w stanie jeszcze lepszym niż jest to obecnie – przekonywał Andrzej Bojanowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wszystkie przystanki 763. Jarmarku św. Dominika

– Jarmark to tradycja, która jest jednym z elementów tożsamości naszego miasta – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – To, co ważne w handlu, poza godziwym zarobkiem, to spotkanie ludzi. Mam nadzieję, że kolejny jarmark przyniesie wam wiele ciekawych rozmów, spotkań oraz wydarzeń kulturalnych. Korzystajcie również ze stref społecznych, w których poruszamy ważne dla wszystkich sprawy – zachęcała prezydent.

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak życzyła sprzedającym, by sprzedawali drogo, a kupującym, by kupowali tanio. Natomiast wszystkim, by z transakcji wyszli zadowoleni.

763. Jarmark św. Dominika, Gdańsk, otwarcie

Uroczystemu otwarciu towarzyszyła tradycyjna parada, w której główne role odgrywali: patron kupców Złoty Hermes, Neptun, Fortuna oraz symbol jarmarku Karmazynowy Kogut. Towarzyszyły im błazenki, kuglarze, żonglerzy, a także grupy rekonstrukcyjne: Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska i Patrycjuszki.

763. Jarmark św. Dominika, Gdańsk, otwarcie

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze