Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szarża pod Krojantami. Kolejna inscenizacja w miejscu historycznej potyczki z 1939 roku

Po raz kolejny tysiące osób obserwowało inscenizację „Szarży pod Krojantami”, czyli jednego z pierwszych starć wojsk polskich i niemieckich z 1 września 1939 roku, do którego doszło w Krojantach koło Chojnic. Teraz, podobnie jak 84 lata temu, kawalerzyści z 18. Pułku Ułanów Pomorskich natarli na niemiecki batalion pułku piechoty wchodzący w skład 20. Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej.
Szarża pod Krojantami 2023
Szarża pod Krojantami 2023

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Szarża pod Krojantami 

Od 1966 roku przy pomniku 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Krojantach - z inicjatywy ówczesnej dyrektorki pobliskiej szkoły podstawowej w Nowej Cerkwi Kazimiery Szark - odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne na cześć bohaterskich ułanów, którzy pierwszego dnia wojny stoczyli słynną bitwę z niemieckim najeźdźcą. Natomiast od 20 lat w miejscu walki z 1 września 1939 roku organizowana jest inscenizacja słynnej bitwy ułanów ze zmotoryzowaną dywizją niemieckiej piechoty.

Co prawda w tym roku - ze względów ekonomicznych - organizatorzy zdecydowali się... zrezygnować z drogiej w organizacji inscenizacji Szarży pod Krojantami i przygotować jedynie skromną patriotyczno-religijną uroczystość pod pomnikiem ku czci ułanów, jednak ostatecznie Szarżę udało się zorganizować w pełnej krasie.

- Głównym przesłaniem tych uroczystości jest uczczenie bohaterów tamtych wojennych wydarzeń i uzmysłowienie kolejnemu, młodemu pokoleniu jakie były to były trudne dla polskiego narodu i że wolność nie jest dana raz na zawsze. Musimy ją pielęgnować i o nią dbać, szczególnie teraz, patrząc, co się dzieje za naszą granicą i na świecie – mówi Krystyna Kijek, pełnomocnik gminy Chojnice ds. organizacji Szarży pod Krojantami i członek Fundacji "Szarża pod Krojantami".

Uroczystości, które odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę września, rozpoczęły się apelem pamięci, salwą honorową oraz wystąpieniami m.in. opiekuna Izby Pamięci przy SP im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi pod pomnikiem przy drodze krajowej 22. Po polowej mszy świętej i odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej artylerzystom 2 baterii 11 dywizjonu artylerii konnej z Bydgoszczy rozpoczęło się widowisko plenerowe na polu szarży (kilkaset metrów od pomnika i drogi krajowej 22).

Wokół pola, gdzie odbywało się widowisko, Wojsko Polskie przygotowało pokaz statyczny sprzętu militarnego, a na samym polu najpierw odbyła się inscenizacja „Porucznik Kazmierz Mastalerz i porucznik Stanisław Maczek w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.”, a po koncercie orkiestry wojskowej z Bydgoszczy i prezentacji klubów jeździeckich oraz banderii konnych, a także bardzo widowiskowej musztry szwadronu kawalerii odbyła się główna inscenizacja „Szarża 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1 września 1939 r. i udział kawalerzystów w walkach z Niemcami w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1940-1945”.

Uroczystości zamknął koncert zespołu Elice.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama