Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pociąg osobowy ponownie na trasie z Kwidzyna do Prabut

Miłośnikom kolejnictwa nadarza się okazja przejechania pociągiem osobowym po linii 218 z Kwidzyna do Prabut. Już od kilku lat linia ta wykorzystywana jest jedynie do przewozów towarowych, lecz nadal utrzymywana w pełnej sprawności. Specjalny przejazd pod hasłem "Kolej reaktywacja" odbędzie się 8 października.
Pociąg osobowy ponownie na trasie z Kwidzyna do Prabut
Pociąg z Kwidzyna do Prabut pojedzie 8 października. Nie sposób przewidzieć, kiedy pojawi się następna okazja do takiej podróży

Autor: KPSRTP

Pociąg osobowy wróci na linię z Kwidzyna do Prabut

Ta wyjątkowa podróż organizowana jest przez Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego, które przygotowuje podobne wydarzenia w całym makroregionie, dzięki czemu po nieczynnych już liniach kolejowych znów jeżdżą pociągi.

Linia kolejowa nr 218 prowadzi z Kwidzyna do Prabut przez Rakowiec, Licze i Gonty. Nie jest zelektryfikowana, jedynie w obrębie stacji Prabuty (gdzie łączy się z linią Gdynia-Warszawa) znajduje się trakcja elektryczna. W Kwidzynie łączy się z linią Malbork-Grudziądz-Toruń. Linia ma długość około 30 km, jest dwutorowa, lecz jeden tor tylko wykorzystywany w ruchu towarowym, głównie do kwidzyńskich zakładów celulozowo-papierniczych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Z Gdańska do Krakowa w 5 godzin! PKP skraca czasy przejazdów pociągów

Historia linii jest bardzo ciekawa, to część dawnej linii 218 z Myślic (niewielka miejscowość obecnie w gminie Stary Dzierzgoń) do Szlachty na Kociewiu, przez most na Wiśle w Opaleniu. Wówczas linia miała długość ponad 120 km. Most przeniesiono do Torunia (obecny most kolejowy im. Józefa Piłsudskiego), większość torowisk już niestety rozebrano. 

Pociąg osobowy pojedzie z Kwidzyna do Prabut w dniu 8 października. Odjazd z Kwidzyna planowany jest o godz. 16.06, przyjazd do Prabut o godz. 16.35. Odjazd w kierunku powrotnym o godz. 16.48, przybycie do Kwidzyna o 17.18. Bilet kosztuje 50 zł, tylko wagony klasy 2. Jak podają organizatorzy, dzięki zaangażowaniu samorządu Kwidzyna w ten projekt, osoby rozliczające się z podatku w Kwidzynie mogą nabyć bilet za jedyne 5 zł. Szczegółowe informacje na stronie stowarzyszenia www.kpsrtp.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama