Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Młodzi tczewianie mają problem ze wzrokiem. Będą dodatkowe badania

Młodzi mieszkańcy Tczewa w wieku do 18 lat mają wysoki wskaźnik zachorowań związanych z zaburzeniem widzenia (306 dziewczynek i 279 chłopców) – wynika z analizy danych Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby temu zapobiec rozszerzono badania. Będzie je prowadziła Przychodnia Rogowscy Sp. z o.o. Sp.k w Tczewie ul. 30 Stycznia 55.

W wyniku wspomnianych danych przeprowadzono szerszą diagnozę, na podstawie której przygotowano program polityki zdrowotnej pn.”Program wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w wieku 10 lat zamieszkujących na terenie Gminy Miejskiej Tczew”.  Program został pozytywnie zaopiniowany przez prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji.

25 maja br. Rada Miejska w Tczewie przyjęła Program wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w wieku 10 lat zamieszkujących na terenie gminy miejskiej Tczew na lata 2023-2025.

Program obejmuje następujące działania organizacyjno-edukacyjne:

  1. Opracowanie merytoryczne, zaprojektowanie graficzne oraz druk plakatów, ulotek i materiałów informacyjno-edukacyjnych oraz ich rozpowszechnienie.
  2. Edukację zdrowotną uczestnika Programu i rodzica lub opiekuna prawnego podczas wizyty.
  3. Przygotowanie merytoryczne testu wiedzy przed i po edukacji oraz jego przeprowadzenie.
  4. Przeprowadzonego testu przesiewowego oraz konsultację okulistyczną.
  5. Ewaluację programu.

Test przesiewowy będzie obejmował: 

  • badanie ostrości wzroku do dali i bliży;
  • badanie widzenia barw;
  • badanie ustawienia gałek ocznych;
  • test naprzemiennego zasłaniania gałek ocznych;
  • badanie wzroku za pomocą specjalistycznych urządzeń

Na realizację programu zabezpieczono kwotę 60.000 zł na każdy rokPlanowana liczba dzieci, która będzie mogła skorzystać z udziału w  Programie w 2023 roku wynosi 555.

W wyniku konkursu wyłoniony został realizator programu na 2023 r.: Przychodnia Rogowscy Sp. z o.o. Sp.k w Tczewie ul. 30 Stycznia 55.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama