Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kontrola poselska w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. W tle wycinka lasu w Juracie

Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka weszły do RDLP w Gdańsku, by sprawdzić dokumenty związane z planowaną przez Lasy Państwowe inwestycją w Juracie. Na miejscu, gdzie rośnie las, może powstać czterokondygnacyjny hotel.
Kontrola poselska w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. W tle wycinka lasu w Juracie

Autor: materiał prasowy

Pod budynkiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku posłanki KO Barbara Nowacka i Agnieszka Pomaska zorganizowały konferencję prasową, poprzedzającą kontrolę poselską w sprawie wycinki lasu na terenie Półwyspu Helskiego.

Słynna działka w Juracie

Zamiary Lasów Państwowych wobec dwuhektarowej działki, leżącej w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu w Juracie ujawnił w ub. tygodniu red. Tomasz Słomczyński z TVN24. W miejscu zarośniętym przez nawet 200-letnie sosny znajdują się obecnie rozrzucone domki dawnego ośrodka "Merkury". Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy Jastarnia od 2013 roku do 2021 r. wycinanie drzew było tam zakazane. Teraz właściciel terenu, Lasy Państwowe, chcą zmiany funkcji tego obszaru, by można było zabudować go na cele noclegowe. Pojawiły się spekulacje, że inwestycją zainteresowani są bracia Daniel (prezes Orlenu) i Bartłomiej (dyrektor RDLP w Gdańsku) Obajtkowie.

Rekordowy eksport drewna

Na początku konferencji Agnieszka Pomaska przypomniała,  że Koalicja Obywatelska  zaproponowała 100 konkretów, w tym także kwestie ochrony środowiska i gospodarki leśnej prowadzonej m.in przez Lasy Państwowe, Zapowiedziała "rozliczenie pisowskich namiestników za rabunkową gospodarkę leśną" w ostatnich ośmiu latach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Im dalej w las, tym więcej polityki. Przed kim trzeba bronić polskie lasy?

- Bez tego rozliczenia nie będzie naprawy tego, co w polskich lasach zostało zniszczone - stwierdziła Agnieszka Pomaska.- Mamy do czynienia z rekordowym eksportem drewna. Nie tylko do Chin, także do Niemiec. Mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją w Zakładach Usług Leśnych i tartakach.

O konsekwencjach zniesienia przez dyrektora Bartłomieja Obajtka  zniesienia certyfikatów FSC, pozwalających na pozyskiwanie drewna bez naruszania przy tym bogactw biologicznych i struktury lasów, mówiła Barbara Nowacka. Przypomniała, że oznacza to nie tylko zwiększenie  wycinki, ale też  też klęskę dla polskiego przemysłu drzewnego. - Musimy przywrócić tę certyfikację, by chronić polską przyrodę i przedsiębiorców - zapowiedziała posłanka KO.

Pytania o inwestycję na Półwyspie Helskim

Kontrola w RDLP związana jest ze sprawą słynnej działki w Juracie, gdzie po zmianie planu zagospodarowania terenu - mimo sprzeciwu mieszkańców i turystów - ma powstać czteropiętrowy hotel.

 - Chcemy zadać pytania, dlaczego tak się stało - wyliczała Barbara Nowacka. - Czy były naciski, chociażby ze strony pana Bartłomieja Obajtka. - Co wpłynęło na zmianę stanowiska Nadleśnictwa Wejherowo w sprawie planu zagospodarowania tej działki w Juracie? Jakie inwestycje są tam planowane przez Lasy Państwowe, jaki podmiot będzie je realizował? Jaka jest wartość wspomnianej działki? Kto przygotował ekspertyzę środowiskową w związku z planowanymi działaniami? Jeśli tak, to jakie konsekwencje będą dla środowiska i lokalnej społeczności? Ile lasów zostało wyciętych w latach 2021 -2023 pod inwestycje?

Co wpłynęło na zmianę stanowiska Nadleśnictwa Wejherowo w sprawie planu zagospodarowania tej działki w Juracie? Jakie inwestycje są tam planowane przez Lasy Państwowe, jaki podmiot będzie je realizował? Jaka jest wartość wspomnianej działki? Kto przygotował ekspertyzę środowiskową w związku z planowanymi działaniami? Jeśli tak, to jakie konsekwencje będą dla środowiska i lokalnej społeczności? Ile lasów zostało wyciętych w latach 2021 -2023 pod inwestycje?

Barbara Nowacka / Koalicja Obywatelska

Podczas konferencji przypomniano także podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy ocenowej, określanej jako „Lex Knebel”. Wyklucza ona udział obywateli z procesu planowania wybranych inwestycji, uznawanych przez rząd za strategiczne. Co oznacza, że odmawia się obywatelom się prawa do współdecydowania o najbliższej okolicy.

 

Podczas konferencji  przed budynkiem dyrekcji pojawił się Jerzy Krefft, rzecznik RDLP w Gdańsku, który wręczył posłankom dziesięcioletni Plan Urządzania Lasu, powstały jeszcze za rządów Platformy. Zapowiedział też, że nie będzie możliwe spotkanie posłanek z dyrektorem Bartłomiejem Obajtkiem, który uczestniczy w pogrzebie ojca. Pytany o inwestycje dyrektora na Pomorzu, rzecznik odpowiedział, ze prywatnych spraw dyrektora Obajtka nie będzie omawiał.

- Dokument, który mi przekazano dotyczy 2015 roku, sygnał o Juracie otrzymaliśmy miesiąc temu - skomentowała spotkanie z rzecznikiem Agnieszka Pomaska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama