Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Sopocie mniejszy deficyt w budżecie, ale drożej za wywóz odpadów

Sopoccy radni uczcili ratowników WOPR, zgodzili się na zmiany w budżecie miasta, ustanowili nowe pomniki przyrody i podnieśli opłaty za za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W Sopocie mniejszy deficyt w budżecie, ale drożej za wywóz odpadów

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

WOPR w Sopocie uratował 20 tysięcy osób!

Czwartkowa , 46. sesja Rady Miasta Sopotu rozpoczęła się od podziękowań dla ratowników z okazji 20-lecia WOPR w Sopocie. Przypomniano początki działań Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, podkreślono, że przez ostatnie dwie dekady sopoccy ratownicy ocalili życie...20 tysięcy osób! Tylko podczas tegorocznego sezonu trzydziestu ratowników, dyżurujących na siedmiu plażach pomogło 2,5 tys. osób.

Mniejszy deficyt w Sopocie

Kolejnym punktem programu były zmiany w budżecie miasta i zmiany wieloletniej prognozy finansowej Miasta Sopotu na lata 2023-2035. Dobrą informacją było doniesienie o zmniejszeniu się deficytu kurortu z ponad 91 mln zł do nieco ponad 65 mln zł. Deficyt bieżący spadł o połowę - z ok. 56 mln zł do 28 mln zł.

Cztery nowe pomniki przyrody

Sopot zyskał kolejne pomniki przyrody. Takim pomnikiem stał się platan klonolistny o obwodzie pnia 342 cm, który rośnie na posesji przy Armii Krajowej 64 oraz trzy drzewa na terenie Lasów Państwowych - dwie sosny o obwodach 310 i 315 cm oraz buk zwyczajny, rosnący za Sanatorium Leśnik o obwodzie pnia 320 cm.

Sopot podnosi ceny za wywóz odpadów

Długą i gorącą dyskusję wzbudziła propozycja podwyżki opłat za odbiór odpadów, przedstawiona przez Krzysztofa Jałoszyńskiego, naczelnika Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sopotu. Wzrost cen związany jest z inflacja, wzrostem kosztów pracy i tym, że Eko Dolina po raz pierwszy od 2019 r podniosła opłaty o 30 proc.

W Sopocie opłata ustanawiana jest według ilości zużytej wody przez gospodarstwo domowe.

I tak stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny, wzrosła z 10,60 zł  11,40 zł za 1 m sześc. zużytej wody.

Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w budynkach mieszkalnych od nieruchomości wykorzystywanych do świadczenia usług hotelarskich i lokali użytkowych wzrosła z 14 zł do 15 zł za 1 m3 zużytej wody. Z kolei rodziny, które wychowują troje lub więcej dzieci będą zwolnione z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny w części przewyższającej kwotę już nie 45 zł, a 50 zł miesięcznie.

Turyści i segregacja śmieci w Sopocie

Poważnie wzrosła stawka za odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają tam odpady komunalne. Są to hotele, restauracje , firmy, biura .Okazało się, że aż 50 proc. pochodzących stamtąd odpadów nie nadawało się do segregacji. Dyskutanci zwracali uwagę zmieniły się wskaźniki recyklingu i jeśli miasto nie dostosuje się do nowych norm, koszty obciążą budżet gminy. Z drugiej strony wiadomo, że Sopot odwiedza w sezonie prawie milion turystów, na których przedsiębiorcy nie mają żadnego wpływu. Z tego powodu przestrzeganie obowiązujących wskaźników będzie bardzo trudne do osiągnięcia.

Ostatecznie większość radnych przyjęła wniosek o znaczącej podwyżce stawki za odbiór pojemnika  1100 l z odpadami zmieszanymi z 209 zł do 258 zł.

Pod koniec sesji padły też propozycje uhonorowania - przez ufundowanie tablicy bądź nazwanie jej imieniem placówki ochrony zdrowia - zmarłej niedawno dr Barbary Gierak-Pilarczyk, wiceprezydent miasta,  kierującej przez lata Pomorskim Centrum Reumatologii w Sopocie.

Następna sesja zostanie zwołana 12 października.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama