Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Gdańsk: Most wantowy przejdzie remont. Możliwe utrudnienia do końca roku

Charakterystyczna sylwetka mostu wantowego im. Jana Pawła II na Trasie Sucharskiego w Gdańsku dla większości mieszkańców i przyjezdnych stanowi nieodłączny element miejskiego krajobrazu. Most podtrzymywany przez wysoki pylon z siecią want służy już od 22 lat, każdej doby przejeżdża nim ponad 35 tysięcy pojazdów. Konstrukcja wymaga bieżącej konserwacji oraz okresowych remontów. Czas na takie prace właśnie nadszedł. Oznacza to, niestety, pewne utrudnienia w ruchu, choć most nie będzie zamykany.
węzeł Elbląska w Gdańsku i korek na Trasie Sucharskiego

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Remont mostu wantowego w Gdańsku. Kiedy utrudnienia?

Pewne utrudnienia w ruchu, w związku z remontem mostu wantowego w Gdańsku, mogą się pojawiać do końca roku.

  • Wyłączany będzie jeden pas ruchu na moście i wprowadzana tymczasowa organizacja przemieszczania się pojazdów.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zapowiada, że dla zmniejszenia utrudnień, zamknięcie pasów ruchu będzie obowiązywało w czasie weekendów, natomiast w dni powszednie – poza godzinami komunikacyjnego szczytu.

PRZECZYTAJ TEŻ: 20 lat mostu wantowego w Gdańsku. To przeprawa wyjątkowa w skali kraju

Jaki jest plan rozpoczynającego się tegorocznego remontu? GZDiZ zacznie od pomiarów geodezyjnych, które pokażą zakres przemieszczenia pomostu względem jego podpór. Po tym nastąpi dokładne czyszczenie i mycie całej konstrukcji stalowej, podpór, balustrad, barier i chodników. Usunięcie zabrudzeń oraz korozji pozwoli wykonać konserwację łożysk, zakotwienia podpór oraz wózka rewizyjnego. Wszystkie elementy otrzymają nową warstwę smarną, zostaną też zabezpieczone antykorozyjnie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Do zatorów na Trasie Sucharskiego musimy się przyzwyczaić

W trakcie prac naprawione zostaną:

  • 3 rury osłonowe want
  • oraz 28 łączników osłon.

Na samym końcu zainstalowane zostaną specjalne siatki, uniemożliwiające gniazdowanie ptaków na podporach i dźwigarach oraz na kolektorze odwadniającym.

Most wantowy w Gdańsku. Każdego dnia przejeżdża nim ponad 35 tysięcy pojazdów!

Choć ogólny stan techniczny mostu wantowego oceniany jest jako bardzo dobry, dla sprawności konstrukcji konieczne są systematyczne prace konserwacyjno-serwisowe. W 2019 i 2020 roku przeprowadzono wymianę urządzeń dylatacyjnych, wykonano przegląd z konserwacją systemu podwieszania pomostu, naprawę olinowania. Do wielu prac angażowano wtedy osoby z przygotowaniem alpinistycznym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka