Łupież to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych dolegliwości skóry głowy, z którą zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Charakterystyczne białe płatki na ubraniach wyglądają bardzo nieestetycznie, zaś ciągłe swędzenie powoduje duży dyskomfort. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na skuteczne pozbycie się tego problemu. Poznaj nasz ranking szamponów przeciwłupieżowych, by znaleźć produkt, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Typowe objawy łupieżu
Charakterystyczną oznaką pojawienia się łupieżu jest łuszczenie się skóry głowy z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Zazwyczaj złuszczanie się martwych komórek naskórka i pojawianie się w ich miejsce nowych zachodzi w sposób niewidoczny gołym okiem, w 28-dniowym cyklu. W przypadku łupieżu proces ten zostaje natomiast skrócony do 7-21 dni, a nowo powstałe komórki często ulegają złuszczeniu jeszcze przed obumarciem. To dlatego we włosach i na ubraniu pojawiają się wówczas widoczne białe płatki bądź łuski powodujące duży dyskomfort, a także silny świąd i zaczerwienienie skóry. Bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych sposobów na uporanie się z tymi dolegliwościami jest stosowanie dobrego szamponu przeciwłupieżowego.
Przyczyny powstawania łupieżu
Jedną z głównych przyczyn łupieżu są drożdżaki Malassesia furfur, które występują na skórze głowy u niektórych osób i w pewnym momencie zaczynają nadmiernie się rozmnażać. Zjawisko to pociąga za sobą zbyt szybkie odnawianie się komórek naskórka, gromadzących się na skórze głowy i tworzących sporej wielkości łuski, które następnie odczepiają się.
Coraz częściej jednak powodem nasilenia się problemów są także błędy w pielęgnacji, takie jak stosowanie nieodpowiednich kosmetyków o działaniu zbyt obciążającym skórę głowy zamiast na przykład dobrych szamponów przeciwłupieżowych. Zapychają one pory na tyle, że naskórek zaczyna nadmiernie się złuszczać. Łupież „kosmetyczny” może też być skutkiem ubocznym stosowania zbyt dużej ilości produktów do stylizacji fryzur. „Oblepiają” one bowiem nadmiernie skórę głowy, pozbawiając ją możliwości naturalnego oczyszczenia i regeneracji.
Na powstawanie łupieżu ma oczywiście wpływ przesuszenie skóry głowy, wynikające między innymi z przebywania w zbyt mocno ogrzewanych pomieszczeniach, noszenia nakryć głowy bądź częstego używania suszarki do włosów w zbyt bliskiej odległości. Taki przesuszony naskórek zaczyna się nadmiernie złuszczać, a my odczytujemy to jako powstawanie nieestetycznych białych płatków. Ponadto świąd wzmaga odruch drapania się, zwiększając tym samym ilość łuszczącego się naskórka.
Do dodatkowych czynników wewnętrznych i zewnętrznych intensyfikujących problem łupieżu zaliczamy: zaburzenia hormonalne, osłabienie układu odpornościowego, zmęczenie i brak wypoczynku, nadmierne pocenie się, skłonność do przetłuszczania się skóry, brak higieny osobistej, stres emocjonalny, niewłaściwe odżywianie, a nawet warunki atmosferyczne.
Rodzaje łupieżu
Najlepszy szampon przeciwłupieżowy pomoże Ci uporać się z każdym rodzajem dolegliwości, warto jednak poznać wszystkie typy łupieżu, aby jak najlepiej przygotować się do jego zwalczania i wybrać najskuteczniejsze rozwiązania. Wyróżniamy:
- łupież suchy (pityriasis simplex) – występuje głównie na owłosionej skórze głowy, rzadziej na brwiach czy rzęsach. Naskórek złuszcza się w formie białych drobnych łusek gromadzących się na powierzchni skóry i opadających na ubranie samoistnie bądź w trakcie czesania włosów. Zmianom może towarzyszyć także lekki świąd;
- łupież tłusty (pityriasis steatoides) – objawia się żółtymi strupami i stanem zapalnym. Nadmiernemu złuszczaniu komórek naskórka towarzyszy wzmożone wydzielanie łoju, co powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów. Tłusty łupież bywa następstwem nasilenia nieleczonego łupieżu zwykłego;
- łupież biały skóry gładkiej (pityriasis alba) – charakteryzuje się obecnością dość dużych białych plamek. Zmiany widoczne są najczęściej na twarzy, dłoniach i ramionach. Na tego typu dolegliwości narażeni są przede wszystkim dzieci, młodzież i młodzi dorośli, zwłaszcza chłopcy i mężczyźni. Pojawieniu się łupieżu białego sprzyja atopowe zapalenie skóry, a także nadmierna ekspozycja na słońce czy wizyta w solarium;
- łupież pstry (pityriasis versicolor) – ma postać brunatnych bądź różowych plamek złuszczających się drobnopłatowo i występujących na karku, plecach, ramionach i w górnych częściach klatki piersiowej. Nawet po wyleczeniu na skórze pozostawiają odbarwienia, które nie ulegają opalaniu;
- łupież azbestowy (pityriasis amiantacea) – rodzaj łupieżu tłustego, który charakteryzuje się bardzo grubymi, trudnymi do usunięcia nawet przez dobry szampon przeciwłupieżowy łuskami. Przy próbie zdjęcia ulegają one obłamywaniu i rozdzielają się na drobne blaszki. Objawy tego schorzenia często bywają mylone z łuszczycą;
Skuteczne sposoby leczenia łupieżu
W rozwoju łupieżu istotną rolę odgrywają grzyby drożdżakopodobne, dlatego kuracja lecznicza powinna przede wszystkim opierać się na stosowaniu dobrych szamponów przeciwłupieżowych, które zawierają takie składniki jak: siarczek selenu, ketokonazol, pirokton olaminy (octopirox), pirytion cynku, cyklopiroksolamina (cyklopirox). Z kolei w przypadku ciężkich postaci łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry, konieczna będzie konsultacja z dermatologiem i być może przyjęcie leków przeciwgrzybiczych. W większości przypadków wystarczy jednak stosowanie skutecznych szamponów przeciwłupieżowych, których bogaty wybór oferuje drogeria internetowa Makeup.pl. Istotne jest, aby wybierać produkty o działaniu zarówno oczyszczającym, jak i łagodzącym – to pozwoli uniknąć ponownego podrażnienia skóry środkami hamującymi rozwój łupieżu, a także nasilenia stanu zapalnego.
Pamiętaj, że łupież ma tendencję do nawrotów, dlatego jeśli masz do niego skłonność po zakończonej kuracji nie rezygnuj ze stosowania szamponu przeciwłupieżowego. Używaj go jednak rzadziej, 1-2 razy w miesiącu, aby zachować równowagę skóry. Weź również pod uwagę, że nawet najlepszy szampon przeciwłupieżowy nie zastąpi codziennej higieny. Nieprawdą jest bowiem, że codzienne mycie szkodzi włosom i nasila łojotok, pod warunkiem, że stosowany produkt zawiera łagodne środki oczyszczające, które nie naruszają warstwy hydrolipidowej skóry. Nie ignoruj pierwszych objawów łupieżu, ponieważ nawet ten niewinnie wyglądający i mało dokuczliwy może z czasem rozwinąć się w stan zapalny.
Top 7 szamponów przeciwłupieżowych
1. Aktywny komórkowy szampon przeciwłupieżowy do wrażliwej skóry głowy La Biosthetique Dermosthetique Shampooing Apaisant
Specyfik zwalcza objawy łupieżu, a do tego wzmacnia naskórek, złuszcza go i zabezpiecza przed stanami zapalnymi. Usuwa również szkodliwe bakterie i przywraca prawidłowy mikrobiom. Produkt niweluje nadmiar sebum, wykazuje właściwości lecznicze i zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
2. Intensywny szampon przeciwłupieżowy do włosów Phyto Phytosquam Intensive Anti-Dandruff Treatment Shampoo
Bardzo popularny i skuteczny szampon przeciwłupieżowy przeznaczony do każdego typu włosów z problemem wzmożonego łupieżu. Doskonale zmniejsza on ilość wydzielanego sebum, hamuje namnażanie i rozwijanie się bakterii, a także przeciwdziała stanom zapalnym. Delikatna formuła preparatu nie narusza bariery hydrolipidowej oraz minimalizuje uczucie pieczenia i swędzenia.
3. Przeciwłupieżowy szampon z dwusiarczkiem selenu do włosów normalnych i przetłuszczających się Vichy Dercos Anti-Pelliculaire Anti-Dandruff Shampooing
W naszym rankingu szamponów przeciwłupieżowych nie mogło zabraknąć tej fantastycznej propozycji marki Vichy. Zawarto w nim dwusiarczek selenu o aktywnym działaniu przeciwgrzybiczym, kwas salicylowy ułatwiający usuwanie martwych komórek naskórka, a także ceramid R – komponent gwarantujący skórze głowy niezbędną ochronę.
4. Intensywny termalny szampon przeciwłupieżowy do skóry głowy Biota Bioxsine Anti-Dandruff Intensive Thermal Shampoo DermaGen Aqua Thermal
Formuła tego kosmetyku bazuje na wodzie termalnej, która ma wysokie stężenie siarki. Dodatkowo została wzbogacona o pirytion cynku, alfa-hydroksykwas oraz kwas salicylowy, a więc substancje, które skutecznie niszczą grzyby odpowiedzialne za powstawanie tego schorzenia.
5. Keratolityczny szampon przeciwłupieżowy do włosów Uriage DS Hair Kerato-Reducing Treatment Shampoo
To dobry szampon przeciwłupieżowy, który pomaga pozbyć się swędzenia i dyskomfortu, a przy tym dokładnie oczyszcza skalp z martwego naskórka, nadmiaru sebum oraz zanieczyszczeń. Zapewnia również niezbędne odżywienie, zaś tkance przywraca uczucie świeżości oraz przyjemną lekkość.
6. Micelarny szampon przeciwłupieżowy Revlon Professional Restart Balance Anti-Dandruff Micellar Shampoo
Ten kosmetyk o podwójnym działaniu nie tylko tworzy głęboko oczyszczającą, kremową pianę, ale także pomaga zrównoważyć mikrobiom skóry głowy i zapobiega powstawaniu nieestetycznych, białych płatków. Jego aktywna formuła zmniejsza problemy skórne skalpu, a jednocześnie nawilża, odżywia i zmiękcza pasma.
7. Antyseptyczny szampon do włosów przetłuszczających się Dziegieć + glinka zielona E-Fiore
Jeśli w naszym rankingu szamponów przeciwłupieżowych szukasz bardziej naturalnego sposobu na pozbycie się tej przykrej dolegliwości, to właśnie znalazłaś rozwiązanie. Ta wzbogacona o naturalny dziegieć i glinkę zieloną formuła skutecznie równoważy produkcję sebum w skalpie, a także długotrwale odświeża pasma, wydłużając przerwy pomiędzy myciami.
Napisz komentarz
Komentarze