Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Uczennice z Żukowa i Kolbud laureatkami konkursu na najpiękniejszą pieśń o biskupie Konstantynie Dominiku

Wielkim sukcesem zakończył się wojewódzki konkurs na najpiękniejszą pieśń o biskupie Konstantynie Dominiku, który ogłoszony został przez Radę Naczelną Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego patronem roku 2021. Uczestnicy konkursu musieli przygotować nagranie wokalne pieśni o tytule „Rozsewac miłotã” wraz z realizacją materiału filmowego. Mimo że nie było to łatwe zadanie, bo pieśń wymaga dużych umiejętności wokalnych, to napłynęło aż kilkadziesiąt prac. Było to miłym zaskoczeniem dla organizatorów przedsięwzięcia. W swoich kategoriach trzecie miejsa wywalczyły Julita Obrycka, uczennica klasy 4d Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kolbudach oraz Lidia Szałkowska, uczennica klasy 2c Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie
fot. materiał prasowy

Uroczyste wręczenie odbyło się w Wejherowie po mszy w intencji Sługi Bożego odprawionej w przepięknych murach sanktuarium pasyjno – maryjnego. Przewodniczył jej sufragan gdański, ks. bp Wiesław Szlachetka, któremu asystowali ks. prof. Jan Perszon, ks. prał. Wincenty Pytlik, ks. Krzysztof Tusk – przewodniczący Komisji Kościelnej przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim i księża franciszkanie z kustoszem sanktuarium na czele. Ksiądz biskup także, wraz z prezesem ZKP Janem Wyrowińskim, wręczali nagrody w pięknych murach Pałacu Przebendowskich, czyli siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

- Jestem pod wielkim wrażeniem owoców tego konkursu. Zwłaszcza teledysk przygotowany przez Szkołę Podstawową w Swarzewie, który tu wszyscy obejrzeliśmy, pokazuje ogromne zaangażowanie młodzieży i społeczności szkolnej. Dzięki temu powstało piękne dzieło ukazujące życie kandydata na ołtarze – podkreślał biskup W. Szlachetka, sufragan gdańskiej archidiecezji.

Prace napłynęło niemal z wszystkich powiatów kaszubskich, od Słupska aż po powiat gdański. Świadczy to o żywym kulcie Sługi Bożego, który zmarł w opinii świętości w 1942 r. Był synem Kaszubskiej Ziemi, z Gnieżdżewa pod Puckiem. Stamtąd wywodzi się także autor muzyki, Jerzy Łysk.

- Bardzo ładna jest ta melodia – zauważył ks. dr Wincenty Pytlik, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Bp. K. Dominika, obecny podczas uroczystości rozdania nagród. Przyznała je komisja w składzie: dr Dariusz Majkowski, red. Robert Groth oraz kompozytor Jerzy Stachurski. Organizatorem konkursu był Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Główną nagrodę finansową ufundował prezes ZKP, Jan Wyrowiński. Sponsorem konkursu był także Powiat Kartuski, z którego rekrutuje się najwięcej laureatów, w tym uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 1, którzy zajęli I miejsce w kategorii dorosłych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka