Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Referendum. Jak (nie) głosowało Pomorze?

Po przeliczeniu danych z 63,53 proc. obwodów do głosowania wiemy już, że odpowiedzi na pytania referendalne udzieliło 42,16 proc. Polaków. Na Pomorzu skala bojkotu referendum jest wyższa - aż 64,6 proc głosujących mieszkańców województwa odmówiło w niedzielę przyjęcia karty z czterema pytaniami.
Referendum. Jak (nie) głosowało Pomorze?

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Referendum. Jak głosowali Polacy?

Ogólnokrajowe referendum jest wiążące, jeśli wzięła w nim udział udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. I chociaż ponad 90 proc. tych, którzy przyjęli karty, odpowiedziało cztery razy "nie" na pytania dotyczące wyprzedaży majątku narodowego, podniesienia wieku emerytalnego, bariery na granicy z Białorusią i przymusowego przyjmowania nielegalnych imigrantów, to  więcej, niż 55 proc. Polaków (wynik ten może się jeszcze zmienić, bo nie mamy danych z ponad jednej trzeciej  obwodów, w tym z największych miast) nie wzięła udziału w referendum.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyniki wyborów 2023. Kto wygrywa na Pomorzu? Sprawdzamy

Jedynie w dwóch województwach - na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie - częściowa frekwencja w referendum przekroczyła 52 proc. W pozostałych regionach kraju większość wyborców odmówiła przyjęcia kart referendalnych. Najczęściej w województwach opolskim ( 33 ,91 proc.) i  lubuskim (34,29 proc.)

Referendum na Pomorzu. Gdzie głosowano najchętniej?

Według niepełnych danych PKW w województwie pomorskim karty z pytaniami referendalnymi przyjęło 34,5 proc. głosujących. Najczęściej w powiecie kartuskim, gdzie częściowa frekwencja w obwodach, z których spłynęły dane wyniosła 47,29 proc. Ponad połowa wyborców (51,31 proc.) zagłosowała w gm. Sulęczyno, ale w samych Kartuzach frekwencja referendalna wyniosła 49, 40 proc.

W powiecie bytowskim (drugim pod względem odsetka uczestniczących w referendum) częściowa frekwencja sięgnęła 45,29 proc. Największy odsetek głosujących wyborców zanotowano w gminie Parchowo (54,76 proc. ) i gm. Lipnica (52,3 proc.)

ZOBACZ TEŻ: Szczegółowe wyniki wyborów w gminach na Pomorzu. Tak głosowaliście

W powiecie starogardzkim częściowa frekwencja to 44,23 proc. (najwięcej w gm. Osieczna - 51,87 proc.), a w powiecie kościerskim 43,64 proc ( największa w gminach Dziemiany - 53,38 proc. i Lipusz 51,7 proc.)

Najmniejszym zainteresowaniem referendum cieszyło się w powiecie gdańskim, gdzie na razie częściowa frekwencja wynosi 32,29 proc. W samym Pruszczu Gd.  69,37 procent odmówiło udziału w referendum.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka