Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Radni zdecydują,czy go przyjąć

Kompleksowa opieka, wsparcie w trudnych psychicznie sytuacjach i profilaktyka – to zadania Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Teraz radni zdecydują, czy realizowany od 2016 r. program nadal będzie finansowany i w jakim zakresie.
Gdański Program Wsparcia Zdrowia Psychicznego, konferencja

Autor: Piotr Wittman | gdansk.pl

Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Ile kosztuje?

– Dziś nie jest już wstydem przyznać się, że potrzebujemy pomocy także w kwestii psychiki. Świadomość społeczna jest coraz większa, a jako samorząd wiemy, że potrzeby są ogromne, dlatego też zwiększamy fundusze – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Od początku trwania programu miasto przeznaczyło na ten cel ponad 15 milionów złotych, a fundusze na wsparcie psychologiczne każdego roku rosną.

  • Tylko od wybuchu pandemii – od 2021 roku – na Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Gdańsk przeznaczył ponad 8 mln złotych.
  • W planie na 2024 rok na wsparcie zdrowia psychicznego przewidziane jest ponad 4,3 mln zł.
PRZECZYTAJ TEŻ: W Słupsku powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego

W ramach programu m.in. organizacje pozarządowe realizują projekty wybrane w konkursach. Od 2021 do 2023 roku organizacje te wykonały łącznie 84 projekty wspierające zdrowie psychiczne mieszkańców Gdańska. Były to działania skierowane m.in. do: dzieci, młodzieży, seniorów, nauczycieli, rodziców oraz osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, przeżywających żałobę czy chorujących na nowotwory. 

Z danych zbieranych przez miasto wynika, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat z prowadzonych w ramach programu działań skorzystało 70 tys. osób.

– Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest jednym z najważniejszych i najpotrzebniejszych programów dla mieszkanek i mieszkańców naszego miasta – zapewnia Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Tę wiedzę mamy z wielu źródeł, m.in. z ewaluacji, którą przeprowadziliśmy, aby sprawdzić, w jaki sposób program powinien się zmieniać.

Co dalej z Gdańskim Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego? Zdecydują radni

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska w czwartek, 26 października radni zdecydują, czy przyjąć Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2026. Urzędnicy mają nadzieję że to będzie tylko formalność.

– Brałam udział w posiedzeniach Komisji rodziny i polityki społecznej, na których poruszany był temat programu – mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska w RMG. – Za kontynuacją działań dotyczących wsparcia psychicznego w kolejnych latach zagłosowali wszyscy, zarówno członkowie klubu Wszystko dla Gdańska i KO, jak i radni PiS. Myślę, że na sesji również wszyscy jednogłośnie zagłosujemy za tym programem.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dzieci i młodzież nie nadążają za tym zwariowanym światem

– Jako miasto nie mamy własnego szpitala psychiatrycznego czy własnych lekarzy, ale możemy dołożyć swoją cegiełkę starań, by zapobiec potrzebie korzystania z aż tak zaawansowanej pomocy przez mieszkanki i mieszkańców Gdańska – uważa Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO w Radzie Miasta Gdańska. – Właśnie po to jest ten program, po to są takie miejsca, żeby zapewniać mieszkańcom dobry klimat do życia.

Gdański Program Wsparcia Zdrowia Psychicznego. Jaką pomoc można uzyskać?

Jedną z organizacji współpracujących w ramach programu jest Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko”

– W tym roku ruszyliśmy z dwoma programami, które są nowością w naszej działalności – mówi Kaja Medowska z „Mrowiska”. – Jeden z nich jest skierowany do pracowników gdańskich szkół. To szkolenie, podczas którego łącznie 220 nauczycieli ma szanse zwiększyć swoje umiejętności w budowaniu bezpieczeństwa w klasie. Kładziemy duży nacisk na to, co my, dorośli, możemy zrobić, jak wspierać dzieci i młodzież, żeby mogli zbudować ze sobą bezpieczne środowisko oraz lepiej się komunikować.

– Drugim projektem jest program redukcji osamotnienia, bo właśnie samotność jestem jednym z głównych czynników powstawania kryzysu psychicznego. Program jest skierowany do studentów i studentek z gdańskich uczelni, i ma na celu pomóc tym osobom w okresie wielkich zmian w ich życiu, kiedy, wychodząc z domu rodzinnego, stają przed nowymi wyzwaniami – dodaje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Centrum Zdrowia Psychicznego w Starogardzie Gdańskim działa. Łatwiej o pomoc w kryzysie psychicznym

Z kolei fundacja FOSA pomaga gdańszczanom znaleźć wsparcie w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym albo za pomocą portalu www.wsparciewgdansku.pl. Znajduje się w nim baza wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Za jej pomocą łatwo znaleźć miejsce, w którym można nieodpłatnie uzyskać wsparcie w związku ze swoim problemem i jego rodzajem. Poza stroną internetową, działa także aplikacja dostępna nieodpłatnie zarówno na system Android, jak i iOS. Zawiera bazę wsparcia oraz kalendarz z opcją wybrania terminu wizyty u psycholożki, czy psychoedukację oraz możliwość łatwego i anonimowego zgłoszenia przypadków nierównego traktowania.

Miasto wydało także informator dotyczący zdrowia psychicznego w formie drukowanej i online. Zebrano tam m.in. informacje o miejscach, w których można uzyskać pomoc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama