Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Aktywne Kaszuby: Konkurs plastyczny „Pocztówki z Abrahamem” ma już laureatów

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze w ramach wspólnej inicjatywy Aktywne Kaszuby zaprosiły dzieci uczące się języka kaszubskiego do udziału w ósmej edycji konkursu plastycznego. W tym roku konkurs odbywał się pod tytułem "Pocztówki z Abrahamem". Wpłynęło prawie 600 prac. Znamy wyniki.
Aktywne Kaszuby: Konkurs plastyczny „Pocztówki z Abrahamem” ma już laureatów

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jak podkreślają organizatorzy tego wydarzenia, głównym celem konkursu jest poszerzanie wiedzy o małej ojczyźnie, jak również integracja dzieci i młodzieży interesującej się swoim regionem. Zwracają także uwagę na propagowanie i rozwój sportu oraz aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W konkursie brać udział wyłącznie uczniowie uczący się języka kaszubskiego.

Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła prawie 600 prac ze 150 szkół z województwa pomorskiego. Prace zostały wykonane w różnych technikach.

Nadesłane na konkurs prace oceniało jury w składzie: Janusz Benesz (Trefl Pomorze), Karol Makurat ("Zawsze Pomorze"), Lucyna Radzimińska (ZGZKP), Anna Dunst (ZGZKP) i Łukasz Richert (ZGZKP). Niezawisłe gremium miało nie lada problem z wyłonieniem najlepszych prac. Jak podkreślali jurorzy, różnorodność nadesłanych prac wywarła na nich ogromne wrażenie. Po burzliwych obradach, w końcu udało się wybrać te najlepsze z najlepszych.
 

Wyniki VIII edycji konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”

kat. I

I miejsce: Zofia Andryskowska (SP w Wilanowie)

II miejsce: Damian Jereczek (SP w Lisich Jamach)

III miejsce: Karolina Kloskowska (SP w Zalesiu)

wyróżnienia:

Marta Bulczak (SP w Miechucinie)

Ignacy Formela (SP w Miechucinie)

kat. II

I miejsce: Ignacy Kohs (SP w Pucku)

II miejsce: Maja Karczewska (SP w Prokowie)

III miejsce: Jakub Mazur (SP nr 2 w Żukowie)

wyróżnienia:

Aleksandra Gut i Martyna Płoska (Pozytywna SP w Gdańsku)

Mieszko Stenka (Mała Szkoła w Szopie)

kat. III

I miejsce: Maja Kreft (SP nr 2 w Kartuzach)

II miejsce: Zuzanna Rompa (Liceum Służb Mundurowych w Pucku)

III miejsce: Amelia Nowaczyk (SP im. M. Zaruskiego w Pucku)

wyróżnienia:

Dąbrówka Borowska (Mała Szkoła w Szopie)

Maria Struck (SP nr 2 we Władysławowie)

Izabella Mazur (Publiczna SP w Pomieczyńskiej Hucie)

Nagroda Specjalna Trefla przypadła Julii Fredzie z ZSP w Nowym Klinczu.

Nagrody laureatom konkursu plastycznego Aktywne Kaszuby 2023 zostaną wręczone podczas wyjątkowego wydarzenia. To Mecz Kaszubski, który rozegrany zostanie 11 listopada o godz. 17.30 w ERGO ARENIE.

Koszykarze Trefla Sopot podejmą Legię Warszawa. Spotkanie 8. kolejki Orlen Basket Ligi zapowiada się wyjątkowo. Rywalizacja obu drużyn zyskała status Meczu Kaszubskiego! Na trybunach żółto-czarnym będzie kibicować liczne grono uczniów z Kaszub, którzy przyjadą na finał konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”. Organizatorzy wokół boiska przygotowali specjalne atrakcje, które przybliżą zgromadzonym w ERGO ARENIE regionalną kulturę. Bilety są dostępne na www.sercesopotu.pl.

Tradycja Meczu Kaszubskiego w ERGO ARENIE liczy już kilka lat. W tym roku już po raz ósmy odbędzie się w tym miejscu. Wydarzenie jest organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby spod znaku Trefla. Pierwsze rozgrywki odbyły się w 2015/2016. Za każdym razem hala wypełniona była setkami uczniów uczących się języka kaszubskiego. Warto przypomnieć, że, w marcu 2022 roku właśnie ta inicjatywa została wyróżniona podczas ogólnopolskiej gali Sport Biznes Polska w kategorii Lokalna Inicjatywa Sportowa.

Na parkiecie drużyny Trefla Sopot i Legii Warszawa będą walczyły o ważne ligowe dwa punkty. Dookoła boiska zostanie przygotowanych wiele dodatkowych atrakcji. Początek już od godz. 16:00.

Jako, że spotkanie zostanie rozegrane w Dzień Niepodległości, po prezentacji drużyn zostaną odśpiewane Mazurek Dąbrowskiego oraz Hymn Kaszub. Kibice wzniosą do góry biało-czerwoną kartoniadę. Będzie okazja, aby zajrzeć na stoiska z lokalnym rękodziełem. Podczas wydarzenia, na specjalnej scenie wystąpią regionalne zespoły oraz wokaliści. Tam także zostaną nagrodzeni uczniowie, którzy brali udział w konkursie plastycznym „Aktywne Kaszuby”. Tytułowe „Pocztówki z Abrahamem” poświęcone były postaci Antoniego Abrahama – niezłomnego działacza, który został wybrany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie patronem 2023 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama