Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wyższe podatki w Chojnicach. Burmistrz... przeprasza mieszkańców

W poniedziałek, 20 listopada radni Rady Miejskiej w Chojnicach – głosami 13 do 6 – podnieśli o 18 proc. podatki od gruntów, budynków i budowli. Najbardziej podwyżkę odczują przedsiębiorcy.
rynek w Chojnicach

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Chojnice podnoszą podatki. Burmistrz przeprasza

O 18 proc. podnieśli podatki od nieruchomości (gruntów, budynków i budowli) radni Rady Miejskiej w Chojnicach.

- Przepraszam, że musimy podnieść podatki lokalne. Musimy to zrobić, by nasze finanse przynajmniej na papierze się spinały – mówił na sesji wnoszący o podwyżkę podatków burmistrz Arseniusz Finster. Zmianę burmistrz argumentował m.in. konieczną waloryzacja płac w urzędzie i jednostkach podległych oraz planowaną podwyżką, a także wzrostem wielu kosztów.

Włodarz argumentował także, iż w gronie miast powiatowych w województwie pomorskim Chojnice mają jedne z najniższych podatków i inne samorządy często stosują najwyższe możliwe stawki.

- Z tej analizy podatków w innych miastach powiatowych wynika, że Chojnice w 2023 roku należały do grona miast z najniższymi podatkami w województwie pomorskim. Teraz podnosimy te podatki podobnie też jak wszyscy wszyscy – mówi Finster.

Przepraszam, że musimy podnieść podatki lokalne. Musimy to zrobić, by nasze finanse przynajmniej na papierze się spinały

Arseniusz Finster / burmistrz Chojnic

Burmistrz wyliczył, iż właściciel mieszkania o wielkości 50 metrów kwadratowych zapłaci wyższy podatek o 7,50 zł, właściciel domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych zapłaci o 15 zł więcej podatku. Za działkę 1000 metrów kwadratowych przyjdzie zapłacić o 100 zł podatku więcej.

Najbardziej zmianę „w kieszeni” odczują przedsiębiorcy, bo to różnica w podatku wyniesie 5 zł i w przypadku np. hali o wielkości 1000 metrów kwadratowych podatek wzrośnie w skali roku o 5 tys. zł. Za zmianą było trzynastu radnych, przeciwko był klub PiS w Radzie Miejskiej. Wprowadzone podniesienie stawek podatkowych ma spowodować wyższy wpływ do budżetu miasta o 3,9 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama