Dzień Patrona w Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza w 5. rocznicę zamachu
Tegoroczny Dzień Patrona w gdańskim liceum miał szczególny charakter. To nie była już tylko uroczystość wewnętrzna, ale wpisana w obchody miejskie upamiętnienia 5. rocznicy tragicznej śmierci śp. Pawła Adamowicza. W wydarzeniu w piątek, 12 stycznia udział wzięli m.in.: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, europosłanka Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta, poseł Piotr Adamowicz, brat Pawła Adamowicza, Zbigniew Canowiecki, przewodniczący zarządu „Pracodawców Pomorza”, Małgorzata Rybicka, działaczka społeczna, Andrzej Stelmasiewicz, radny miasta Gdańska i prof. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, antropolog, historyk.
PRZECZYTAJ TEŻ: 5 lat od śmierci Pawła Adamowicza. Program wydarzeń
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, witając zgromadzonych gości, przyznała, że jest pod ogromnym wrażeniem tego, co przygotowała szkolna społeczność – od laudacji dotyczącej patrona szkoły, poprzez występ muzyczny i prezentację naukową.
– To coś wspaniałego, że możecie ludzi w taki sposób zachęcać do tego, żeby naprawdę zajmować się nauką – mówiła prezydent Gdańska. – Myślę, że, mając takiego patrona, jak Paweł Adamowicz, cały czas marzącego o tym, że w końcu ten doktorat z historii doktryn politycznych i prawnych skończy, pamiętacie także o swojej nauce, myślicie o swoich maturach, magisterkach, doktoratach czy profesurach, które być może przed wami. Także o tym, co wynosicie z tego miejsca, które daje wam wyjątkowe szanse, by już w tak młodym wieku stykać się z naukowcami. Przełóżcie to na wasze życie. Tego wam życzę, dziękując za to, co już zrobiliście.
PRZECZYTAJ TEŻ: Prezydent i jego rzecznik. Przyjaźń, którą przerwała śmierć
Kulisy powołania gdańskiego licem przypomniał zgromadzonym Waldemar Kotowski, dyrektor ULO im. Pawła Adamowicza.
– Prezydent Paweł Adamowicz w 2018 roku przedstawił swoją wizję nowoczesnej szkoły w rozmowie z ówczesnym rektorem Uniwersytetu Gdańskiego Jerzym Gwizdałą – opowiadał Waldemar Kotowski. – Chciał, by w Gdańsku powstała nowoczesna szkoła współpracująca z wyższymi uczelniami, która w lepszy sposób przygotowywałaby młodzież do zmieniających się technologii i zmieniającego się rynku pracy. Niestety, styczeń 2019 roku zweryfikował te plany.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zabójstwo Pawła Adamowicza. Rodzina prezydenta Gdańska składa zażalenie do sądu. „To była zbrodnia polityczna”
Zaznaczył jednak, że idea powołania do życia nowego liceum została bardzo szybko wprowadzona w życie. Decyzja w tej sprawie zapadła niedługo po śmierci Pawła Adamowicza.
– Wiosną 2019 roku zaczęliśmy organizować Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące – kontynuował dyrektor. – W sierpniu mogliśmy przeprowadzić pierwszą rekrutację, a 2 września rozpoczęliśmy prace w nowej szkole w Uniwersytecie Gdańskim, gdzie przyjęliśmy 96 uczniów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Carillony nie pozwalają zapomnieć o prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu
Tak jak po raz pierwszy oddano hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi, tak i podczas tej uroczystości wybrzmiał, w wykonaniu jednego z uczniów, symboliczny utwór „Sound of Silence” (z ang. „Dźwięk ciszy”). Zwieńczeniem obchodów była debata na ważny dla młodzieży, ale też społeczeństwa temat: „Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście”. Do udziału w niej zaproszeni zostali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Wojciech Rzehak – polonista, scenarzysta, kierownik działu edukacji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, były wicedyrektor jednego z krakowskich liceów oraz Zofia Wyrzykowska – uczennica ULO. Podczas panelu uczniowie mogli przysłuchiwać się wymianie poglądów doświadczonego samorządowca, socjologa, nauczyciela oraz przedstawicielki młodego pokolenia.
Święto Patrona w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym poprzedził koncert carillonowy, jaki wybrzmiał z wieży kościoła św. Katarzyny.
PRZECZYTAJ TEŻ: Oddali hołd pamięci prezydenta Pawła Adamowicza
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Co to za szkoła?
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące powołano do życia przy Uniwersytecie Gdańskim w 2019 roku. Patronem szkoły został tragicznie zmarły prezydent Paweł Adamowicz. To z jego pomysłu i inicjatywy zarazem placówka ta została utworzona. Obecnie to jedyna w Polsce szkoła średnia prowadzona w ścisłym partnerstwie z trzema uczelniami:
- Uniwersytetem Gdańskim,
- Politechniką Gdańską
- i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zemsta, polityka, przypadek i choroba. 5 lat bez prawomocnego wyroku
Organem prowadzącym tę placówkę oświatową jest Fundacja Pozytywne Inicjatywy. Imię swojego pomysłodawcy liceum otrzymało w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Na sztandarach pojawiły się trzy słowa, którym włodarz Gdańska przez całe życie hołdował: szacunek, otwartość, tolerancja. Od pierwszej rocznicy śmierci prezydenta ULO obchodzi 12 stycznia jako Dzień Patrona.
Napisz komentarz
Komentarze