Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

5 lat od śmierci Pawła Adamowicza. Program wydarzeń

Mija 5 lat od chwili tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia 2019 roku wskutek obrażeń odniesionych po ataku na niego w trakcie obchodów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przygotowane zostały rozmaite przedsięwzięcia związane z rocznicą tego strasznego wydarzenia. Publikujemy program obchodów.
5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

5 lat od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Program wydarzeń

– Wielu z nas trudno w to uwierzyć, ale za dwa tygodnie minie już 5 lat od tych tragicznych wydarzeń na Targu Węglowym. To już pięć lat, dlatego w tym roku szczególnie zapraszamy tych wszystkich, którzy chcą wspomnieć pana prezydenta, upamiętnić go, do bycia razem – oświadczyła Aleksandra Dulkiewicz. – To, co każdemu z nas zostało w pamięci, to garnięcie się ludzi do siebie. Tłumy gdańszczan żegnały pana prezydenta. Wtedy wszędzie chcieliśmy być razem. Wszystkie wydarzenia które przygotowujemy, są dla każdego.

  • Prezydent Gdańska zaprosiła na sobotę, 13 stycznia na godzinę 19 pod tablicę upamiętniającą miejsce zamachu na Pawła Adamowicza. Tam odbędzie się również wiec z udziałem premiera Donalda Tuska. Następnie wspólnie zebrani przejdą stamtąd do Bazyliki Mariackiej przy dźwiękach „Sound of silence” wykonywanego na carillonie. W Bazylice odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa przy grobie prezydenta i widowisko słowno-muzyczne, które ma skłaniać do refleksji. Zawierać będzie m.in. cytaty z wystąpień publicznych Pawła Adamowicza.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wiec z udziałem Donalda Tuska w piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza

– Hejt nie skończył się, nadal zbiera swoje żniwo. Oddajmy się więc tego dnia refleksji, co możemy zrobić by temu przeciwdziałać – dodała prezydent Gdańska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Carillony nie pozwalają zapomnieć o prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu

Magdalena i Antonina Adamowicz mówiły, jak wielkim dramatem były wydarzenia sprzed pięciu lat, lecz w sercach wielu ludzi narodziła się wtedy myśl, by stworzyć coś więcej, by tragedię przekuć w coś dobrego. Promować dobro, sprawić by mowa nienawiści nie zbierała plonów. Powstała inicjatywa nagrody im. Pawła Adamowicza. W tym roku będzie ona przyznana już po raz trzeci. To nagroda dla tych, którzy są odważni w promowaniu postaw walki o prawdę, przeciw ksenofobii, promujących wolność, równość i tolerancję.

  • Ogłoszenie laureata nagrody odbędzie się 13 grudnia o godzinie 16. Kandydaci do tego zaszczytnego wyróżnienia pochodzą z całej Europy, m.in. z Francji, Czech, Bośni i Hercegowiny, oczywiście także z Polski.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zemsta, polityka, przypadek i choroba. 5 lat bez prawomocnego wyroku

– Tegoroczne obchody są wyjątkowe. Nie dlatego, że to okrągła rocznica, lecz przede wszystkim z tego względu, że bardzo wiele się zmieniło. Do Polski zawitała wielka nadzieja. To coś, o co Paweł walczył, co bardzo wspierał. Od razu przeciwstawił się złu i chciał je pokonać – dodała Magdalena Adamowicz.

Tegoroczne obchody są wyjątkowe. Nie dlatego, że to okrągła rocznica, lecz przede wszystkim z tego względu, że bardzo wiele się zmieniło. Do Polski zawitała wielka nadzieja. To coś, o co Paweł walczył, co bardzo wspierał. Od razu przeciwstawił się złu i chciał je pokonać

Magdalena Adamowicz

Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza, wspomniał czas, kiedy pojawił się w Gdańsku pomysł powołania innej nieco szkoły niż te, które wtedy funkcjonowały. Niestety Paweł Adamowicz nie doczekał chwili jej powstania.

  • Co roku obchodzony jest w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym jego dzień jako patrona szkoły, w tym roku po raz pierwszy te uroczystości zostały włączone do oficjalnego programu miejskiego.

Powstała inicjatywa organizowania debat, rozmów o sprawach ważnych, istotnych dla uczniów i całego społeczeństwa. W tym roku odbędzie się debata panelowa nt. „Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście”. 

– Myślę, że to zgodne z poglądami prezydenta Adamowicza na kształt nowoczesnej edukacji w naszym mieście – dodał Kotowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prezydent i jego rzecznik. Przyjaźń, którą przerwała śmierć
  • Staraniem Fundacji Gdańskiej odbędzie się 13 stycznia o godzinie 20 w Bazylice Mariackiej szczególny koncert. Do grona słuchaczy zaproszeni są wszyscy, choć oczywiście kościół, choć ogromny, ma swoje ramy. Wystąpią na pewno Bovska, Ewelina Flinta, Marek Piekarczyk, Tadeusz Seibert. 
PRZECZYTAJ TEŻ: Czwarta rocznica tragicznego ataku na prezydenta Pawła Adamowicza. Upamiętni ją szereg wydarzeń
ZOBACZ TEŻ: Taylor: Gdyby nie ta zbrodnia, której padł ofiarą, Paweł Adamowicz byłby dziś w czołówce polskich polityków ogólnokrajowych

– Koncert będzie przerywany materiałami filmowymi, związanymi z prezydentem Adamowiczem. Zapraszamy serdecznie – mówił Jacek Bendykowski, prezes fundacji.

  • Wyjątkowym wydarzeniem będzie „Wieczór dla Przyjaciela”, o którym opowiedziała Magdalena Mistat. To nawiązanie do wydarzeń sprzed pięciu lat, kiedy wielu zastanawiało się, czy tamten styczeń coś zmieni w nas, w społeczeństwie. Dyskusja koncentrować się będzie wokół pytania, czy rzeczywiście coś się zmieniło, czy jest to trwałe. Rozmowę poprowadzi Piotr Jacoń. Wieczór odbędzie się 14 stycznia o godzinie 17 w Ogrodzie Zimowym ECS.

Obchody 5. rocznicy śmierci Pawła Adamowicza. Zmiany w organizacji ruchu

W związku z wydarzeniami organizowanymi w 5. rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, od piątku, 12 stycznia w Śródmieściu wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu. Będą one zbliżone do tych obowiązujących podczas niedawnego jarmarku bożonarodzeniowego.

  • W piątek, 12 stycznia od godzin porannych zamknięty jest wjazd na Targ Węglowy, co wiąże się z brakiem możliwości korzystania z wyznaczonych tam miejsc postojowych.
  • Do soboty, 13 stycznia do godziny 18.00 wjazd będzie możliwy wyłącznie dla pojazdów technicznych oraz zaopatrzeniowych. Po tej godzinie obowiązywać będzie całkowity zakaz wjazdu, ale samochody znajdujące się na Targu Węglowym będą mogły wyjechać.
  • W sobotę od godziny 7.00 ruch ograniczony zostanie także na ulicy Bogusławskiego. Od ulicy Zbytki będzie można dojechać wyłącznie do skrzyżowania z ulicą Ogarną.
PRZECZYTAJ TEŻ: Rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Mieszkańcy oddali hołd zmarłemu prezydentowi

– Pozostały odcinek ulicy Bogusławskiego – od ulicy Ogarnej do skrzyżowania z ulicą Okopową – będzie całkowicie wyłączony z ruchu – informuje gdański magistrat. – Przed rozpoczęciem i w trakcie uroczystości przejście przez Złotą Bramę może być utrudnione lub zamknięte. Ruchem pieszym będą kierowały odpowiednie służby porządkowe.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama