Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdańsk: Na Wyspie Spichrzów można usiąść na ławeczce z uśmiechniętym Pawłem Adamowiczem i popatrzeć na Żurawia

Teraz każdy może przysiąść na ławeczce z uśmiechniętym Pawłem Adamowiczem i razem z nim popatrzeć w stronę historycznego Żurawia. Rzeźba w niedzielę, 14 stycznia, w piątą rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, stanęła w sąsiedztwie kładki obrotowej na Motławie, łączącej Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem.
ławeczka Pawła Adamowicza, Gdańsk, 2024

Autor: Grzegorz Mehring | www.gdansk.pl

W Gdańsku odsłonięto ławeczkę Pawła Adamowicza

Ostatniego dnia obchodów piątej rocznicy tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, w niedzielę, 14 stycznia, na Wyspie Spichrzów odsłonięto ławeczkę z figurą siedzącego prezydenta Gdańska. W symbolicznej uroczystości brali udział bliscy Pawła Adamowicza, a także władze Gdańska i przyjaciele byłego prezydenta.

PRZECZYTAJ TEŻ: Donald Tusk w Gdańsku: Przyrzekam, że nie spoczniemy, dopóki Polacy nie będą wolni od nienawiści

Rzeźba Pawła Adamowicza ma 160 centymetrów, a długość ławki to 2 metry. Odlew powstał z cyzelowanego mosiądzu. Autorem projektu jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli, rzeźbiarz Andrzej Renes, który wcześniej stworzył m.in. pomniki: kardynała Stefana Wyszyńskiego, prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, Kapeli Praskiej w Warszawie, Ignacego Jana Paderewskiego w Nowym Jorku czy też Danuty Siedzikówny „Inki” na Oruni w Gdańsku.

PRZECZYTAJ TEŻ: 5 lat od śmierci Pawła Adamowicza. Program wydarzeń

– Paweł bardzo długo próbował różnymi sposobami tę Wyspę Spichrzów dobrze, całościowo zagospodarować – przypominała podczas odsłonięcia ławeczki Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska, zauważając, że na tej rzeźbie widać ten uśmiech, który nigdy nie schodził z twarzy jej męża.

Również córka Pawła Adamowicza Antonina podkreślała podczas uroczystości wyjątkowość tego miejsca.

Przez większość mojego dzieciństwa mieszkaliśmy tu, niedaleko, i często chodziliśmy z tatą na spacery nad Motławą. Pamiętam te ruiny i nieciekawe otoczenie, i tata zawsze się wkurzał, ponieważ to jest miejsce w centrum naszego miasta, ważne dla jego historii. Był zdania, że zasługiwało na docenienie i tchnięcie w nie życia. Chciał, żeby ludzie spędzali tu czas i byli szczęśliwi. Dlatego ja dziś jestem wielce szczęśliwa, że ta ławka stanęła właśnie tutaj, w miejscu, w którym dziś ludzie są tak naprawdę przez cały rok, i siedzi z nimi tata.

Antonina Adamowicz / córka prezydenta Gdańska

O tym, w jak wyjątkowym miejscu stanęła ławeczka, mówiła też prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, żałując, iż prezydent Adamowicz nie doczekał otwarcia tych wszystkich miejsc i restauracji, które teraz znajdują się na Wyspie Spichrzów.

– Prezydent z wielkim uporem dążył do tego celu w partnerstwie publiczno-prywatnym. Dążył, do tego, żeby to miejsce w Gdańsku się zmieniło. Dzisiaj powoli kończymy przebudowę tego terenu, po drugiej stronie toczy się modernizacja Długiego Pobrzeża. Już teraz możemy być dumni z tego miejsca, a za dwa lata zobaczymy przysłowiową wisienkę na torcie – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

PRZECZYTAJ TEŻ: 5. rocznica zamachu na Pawła Adamowicza. Dzień Patrona w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym

Ławeczkę Pawła Adamowicza ufundowali Granaria Development Gdańsk, Multibud Wojciech Ciurzyński, Zbigniew Nowak oraz UBM Debelopment – Sebastian Vetter, Peter Obernhuber.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama