36. Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Kto otrzymał wyróżnienie?
– Nisko chylę czoło z wdzięcznością i szacunkiem przed wszystkimi ludźmi gdańskiej nauki – ich talentami, pracą i osiągnięciami – mówiła w poniedziałek, 20 stycznia podczas uroczystość wręczenie nagrody w Ratuszu Głównego Miasta prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, cytowana przez portal gdansk.pl.
– Jan Heweliusz, patron gdańskiego Nobla nauki badał niebo wraz ze swoją żoną Elżbietą Koopman. Wiedziona tym przykładem, pragnę przekazać dziś wyrazy wdzięczności dla rodzin i bliskich nagrodzonych naukowców. Macie Państwo swój wkład w ich sukces. Życzę Państwu dziś nagradzanym, aby chwała i satysfakcja, takie jak dziś, zdarzały się Państwu znacznie częściej niż raz w roku. Życzę wielu owocnych projektów i międzynarodowych partnerstw. Niech studenci i doktoranci z entuzjazmem czerpią z Waszych doświadczeń oraz dokonań. A wszystkim nam życzę nakładów na naukę wystarczająco wysokich, aby naukowcy mogli w spokoju oraz dobrostanie czynić nasze życie lepszym i piękniejszym – dodała.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek
- W kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych uhonorowana została prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec, doceniona za identyfikację metabolitów mikroorganizmów i określenie ich znaczenia środowiskowego oraz potencjału biotechnologicznego i medycznego.
- W kategorii nauk humanistycznych i społecznych uhonorowany został prof. dr. hab. Artur Blaim za badania konstrukcji i sposobów funkcjonowania utopijnych modeli świata w literaturze, kulturze i życiu społecznym.
Kto przyznaje Nagrodę Naukową Miasta Gdańska?
Warto przypomnieć, że Nagroda Naukowa przyznawana jest przez prezydenta Gdańska na wniosek dwóch kapituł, którym przewodniczą:
- prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku (w dziedzinie nauk ścisłych oraz przyrodniczych)
- oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych).
W skład kapituły nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciel prezydenta Gdańska, dotychczasowi laureaci nagrody oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni wyższych.
„Gdańskie Noble” przyznane po raz 36. Biogramy laureatów
Prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Na tej uczelni studiowała chemię i z tą uczelnią głównie związała swoją aktywność zawodową. Obecnie jest kierownikiem Katedry Biologii Morza i Biotechnologii na Wydziale Oceanografii i Geografii.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Polski Nobel” dla gdańskiego naukowca
Zainteresowania naukowe oraz prace badawcze prof. Mazur-Marzec od lat koncentrują się wokół produktów naturalnych, których źródłem są mikroorganizmy morskie. W pierwszym etapie były to związki toksyczne, ich przemiany oraz znaczenie, również jako swoiste markery procesów zachodzących w środowisku. W ostatnich latach wszystkie realizowane przez prof. Mazur-Marzec projekty dotyczą metabolitów cyjanobakterii jako związków wyjściowych do opracowania nowych leków o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym. Zastosowanie spektrometrii mas umożliwiło prof. Mazur-Marzec odkrycie szeregu cyjanopeptydów o obiecującej aktywności biologicznej, w tym związków skutecznie hamujących infekcję SARS-CoV-2.
Prof. Hanna Mazur-Marzec jest członkiem korespondencyjnym PAN, aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach badawczych, prowadzi również szeroką współpracę z wieloma krajowymi ośrodkami naukowymi.
PRZECZYTAJ TEŻ: To najważniejsza nagroda naszej redakcji. Kto ją otrzyma?
Prof. dr hab. Artur Blaim – polski literaturoznawca, anglista, profesor nauk humanistycznych, członek Academia Europaea, badacz literatury utopijnej i podróżniczej. Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doktoryzował się w 1979 roku, stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1988 roku, a w 1997 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.
Wykładowca teorii i historii literatury angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim, UMCS w Lublinie, Uniwersytecie Rutgersa i Uniwersytecie w Siegen. Stypendysta programu Fulbrighta, Fundacji Kościuszkowskiej i British Council. Od 2008 roku wykładowca literatury angielskiej w Katedrze Translatoryki Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nagroda im. Pawła Adamowicza przyznana
Wspólnie z prof. dr hab. Andrzejem Zgorzelskim zainicjował powstanie gdańsko-lubelskiej szkoły badań literaturoznawczych, działającej od 1993 roku. Założyciel i kierownik Utopia Study Group – polskiej międzyuczelnianej grupy naukowo-badawczej, prowadzącej od 2008 roku badania nad angielską i amerykańską utopią i dystopią w literaturze, filmie i nowych mediach, oraz organizującej seminaria i międzynarodowe konferencje utopijne (m.in. z ramienia Utopian Studies Society).
Członek zarządu Utopian Studies Society, współpracujący od lat 80. z międzynarodowym interdyscyplinarnym środowiskiem badaczy utopii, i uczestniczący w reaktywacji USS w 1999 roku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”. Znamy laureatów!
Członek rad redakcyjnych: Utopian Studies, amerykańskiego czasopisma naukowego wydawanego w imieniu Society for Utopian Studies, oraz Studia Anglica Posnaniensia.
Głównym polem działalności naukowej prof. dr. hab. Artura Blaima jest historia i poetyka angielskiej utopii literackiej i robinsonady. Zainteresowania badawcze profesora obejmują teorię literatury, semiotykę kultury, historię literatury angielskiej (renesans, oświecenie) oraz twórczość Williama Shakespeare’a.
Napisz komentarz
Komentarze