Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Z kontenerowca do ratusza. Kapitan Gabriel Oleszek zapowiada walkę o fotel prezydenta Sopotu

Bezpłatna komunikacja miejska w Sopocie, stały monitoring zanieczyszczenia powietrza i budowa nowej sali dla orkiestry Wojciecha Rajskiego – to niektóre z obietnic Gabriela Oleszka, kandydata na prezydenta Sopotu wystawionego przez komitet Mieszkańcy dla Sopotu.
Z kontenerowca do ratusza. Kapitan Gabriel Oleszek zapowiada walkę o fotel prezydenta Sopotu

Autor: Jacek Podhorski

Wybory 2024. Kapitan Gabriel Oleszek kandydatem na prezydenta Sopotu

75-letni Gabriel Oleszek jest emerytowanym kapitanem żeglugi wielkiej, malarzem-amatorem i autorem kilkudziesięciu książek o tematyce marynistycznej. O sobie mówi, że jest apolityczny i nigdy nie należał do żadnej partii. To jego drugi start w wyborach samorządowych. Poprzednio bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego, również z komitetu Mieszkańcy dla Sopotu.

Kiedy kiedy moja znajoma Małgorzata Tarasiewicz [liderka Mieszkańców dla Sopotu – red.] zaproponowała mi start, w pierwszej chwili się wahałem, ale potem myślę sobie: czemu nie podjąć wyzwania? Uznałem to za duże wyróżnienie i się zgodziłem – wyjaśnia w rozmowie z zawszepomorze.pl.

Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu, które przedstawiło kandydaturę Gabriela Oleszka, stawia sobie za cel przywrócenie Sopotowi charakteru kurortu i miasta-ogrodu. Druga z prawej Małgorzata Tarasiewicz, liderka ugrupowania

Gabriel Oleszek jest przekonany, że jego zawodowe doświadczenie w kierowaniu wielkimi kontenerowcami, niekiedy w skrajnie trudnych warunkach, gwarantuje odpowiednie kwalifikacje do zarządzania miastem. Co do „papierkowej roboty”, to twierdzi, że tu polega na sprawności pracowników Urzędu Miasta.

Ratusz to jest dobrze naoliwiona maszyna, która dobrze pracuje, tylko jest źle zarządzana – twierdzi, zapowiadając że w razie wygranej nie planuje żadnych czystek wśród urzędników.

CZYTAJ TEŻ: Inauguracja kampanii Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim

Jako największe bolączki Sopotu wymienia brak ułatwień dla seniorów, dziurawe drogi, nieracjonalny układ komunikacji miejskiej, zbyt duży ruch samochodowy, a co za tym idzie zanieczyszczenie powietrza. Jego sztandarowy postulat to wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich. Wtedy ludzie przesiedli by się do autobusów, dzięki czemu zniknąłby problem z parkowaniem i zanieczyszczeniem powietrza.

Ratusz to jest dobrze naoliwiona maszyna, która dobrze pracuje, tylko jest źle zarządzana

Gabriel Oleszek / kandydat na prezydenta Sopotu

Kosztów, jakie musiałoby ponieść miasto wprowadzając darmową komunikację Kandydat jeszcze nie skalkulował. Ponieważ Sopot nie ma własnego zakładu transportu miejskiego, liczy że uda mu się porozumieć w tej sprawie z Gdańskimi Autobusami i Tramwajami oraz Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni, których linie obsługują Sopot.

Kolejny postulat kandydata zakłada wybudowanie nowej sali koncertowej dla Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciecha Rajskiego, gdyż ta na terenie Opery Leśnej jest za mało reprezentacyjna.

ZOBACZ TAKŻE: Prof. Wojciech Rajski Honorowym Obywatelem Sopotu

Mam bardzo silną konkurencję – przyznaje kandydat. – Szczególnie Magdalenę Czarzyńską-Jachim, która namaszczona jest przez odchodzącego prezydenta Karnowskiego. Całe miasto jest obwieszone jej plakatami.

Obok Gabriela Oleszka i popieranej przez Koalicje Obywatelską komisarz Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, o fotel prezydenta miasta ubiegają się Jarosław Kępa z ruchu Kocham Sopot oraz Paweł Petkowski i PiS.

Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu, które przedstawiło kandydaturę Gabriela Oleszka, stawia sobie za cel przywrócenie Sopotowi charakteru kurortu i miasta-ogrodu. Od 2014 jego aktywiści podejmowali szereg działań, głównie o charakterze proekologicznym. W 2017 próbowali zorganizować referendum w sprawie odwołania prezydenta Jacka Karnowskiego, ale nie udało im się uzyskać wystarczającej liczby podpisów. W 2028 roku, kandydująca na prezydenta miasta z ramienia Mieszkańców dla Sopotu, Małgorzata Tarasiewicz uzyskała poparcie 677 wyborców, co stanowiło 3,84 proc. głosów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka