Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Dar Młodzieży ruszył w rejs szkoleniowy po europejskich wodach

Dar Młodzieży - statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - wyszedł z portu w kolejny rejs szkoleniowy, prowadzący tym razem po wodach europejskich. Fregata zawinie m.in. do belgijskiej Antwerpii oraz hiszpańskiego Algeciras. Powrót jednostki planowany jest 19 maja.
Kliknij aby odtworzyć

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni do Antwerpii

Fregata Dar Młodzieży odcumowała od Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w czwartek 14 marca o godzinie 14. Warto wiedzieć, że przesądni marynarze nie lubią rozpoczynania rejsu w piątek, starają się takich sytuacji unikać. Na statku znajduje się 32-osobowa załoga stała oraz studenci Uniwersytetu Morskiego i młodzież szkolna. Ci ostatni to uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, którzy pomogli uzbroić żaglowiec w takielunek i ożaglowanie. Za tydzień statek spodziewany jest w porcie w Antwerpii w Belgii. 

Tam na pokład wejdzie grupa ponad 100 studentów oraz nauczycieli Hoogere Zeevaartschool – Antwerp Maritime Academy. Z Antwerpii popłyną w czterotygodniowy rejs z zawinięciem do portu w Algeciras w Hiszpanii, w pobliżu Gibraltaru. Po powrocie fregaty do Belgii nastąpi kolejna wymiana dużej części załogi, ponieważ spodziewani będą wtedy uczniowie kilku szkół:

  •  Zespołu Szkół Morskich z Gdańska,
  • Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie 
  • oraz Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu. 

Razem z opiekunami popłyną w rejs do Lerwick na Szetlandach, na północ od Wysp Brytyjskich

W drodze powrotnej do macierzystego portu w Gdyni statek zawinie do Hamburga, gdzie powinien wejść 9 maja, w rocznicę założenia tamtejszego portu. Odbywa się tam znany i okazały Hafengeburtstag Hamburg. Z ujścia Łaby "Dar Młodzieży" popłynie już bezpośrednio do Gdyni, zawinięcie planowane jest 19 maja.

Rejs z Maliką

Każdy rejs fregaty przynosi coś nowego. Tym razem na pokładzie przebywać będzie Malika, restauratorka z Gdyni, uczestniczka znanych programów Top Chef i Master Chef. Popłynie w I etapie rejsu, dzielić się będzie z kucharzami Daru swoją wiedzą nt. kuchni wegetariańskiej.

Jestem związana z Gdynią od 11 lat, ale nigdy nie czułam się bardziej gdyńska, niż teraz. Możliwość udziału w rejsie szkolnego statku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Daru Młodzieży – wizytówki nie tylko Gdyni, ale całego kraju, to ogromny przywilej i oczywiście niesamowita przygoda. Jestem zaszczycona, że będę mogła podzielić się swoją wiedzą kulinarną i doświadczeniem z doskonałymi kucharzami Daru Młodzieży. Cóż mogę dodać – jestem podekscytowana tym wydarzeniem i nie mogę doczekać się pierwszych wspólnie przygotowanych dań - mówiła Malika na stronie internetowej UM Gdynia.

Dar Młodzieży z nowoczesnym sprzętem

– „Dar Młodzieży” wychodzi w morze po renowacji mostka, który wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt, czyli radary JRC, w tym najnowszy radar dostępny na rynku: bezmagnetronowy radar typu S z małą anteną. Statek został  również wyposażony  w system map elektronicznych dual ECDIS. Zainstalowane zostały monitory z funkcją MDF (Multi Display Function), co pozwala na ustawienie czterech ekranów (dwa radary i dwa ekrany ECDIS) według preferencji oficera wachtowego - tak informował dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek o technicznych nowościach co do wyposażenia żaglowca.

CZYTAJ TEŻ: Dar Młodzieży najlepszy w regatach The Tall Ships Races

Warto podkreślić, że mimo stałego rozwoju techniki wartość praktyki morskiej nabywanej na żaglowcach szkolnych, podczas obsługi żagli, takielunku, ciężkiej fizycznej pracy pozostaje niekwestionowana we wszystkich państwach posiadających własną flotę. Z tego względu Dar Młodzieży rokrocznie wychodzi w rejsy szkoleniowe, stale budowane są nowe żaglowce szkolne. Kilkanaście powstało w polskich stoczniach, zwłaszcza statki według założeń słynnego projektanta Zygmunta Chorenia.

(wideo: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama