Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Gdańsk: Oddział zakaźny dla dzieci przenosi się na Zaspę

Pustoszeje dawny szpital zakaźny przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku. Po przenosinach oddziału dla dorosłych do placówki w Gdyni Redłowie, nadszedł czas na przeprowadzkę małych pacjentów do szpitala na Zaspie. - Oddział jest przepiękny, mamy się czym pochwalić - mówi kierująca jedyną taką placówką na Pomorzu dr Sławomira Niedźwiecka.
Oddział zakaźny dla dzieci w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Nowa lokalizacja - lepsze warunki

Zamyka się pewien rozdział historii gdańskich szpitali. Na początku ub. roku, po 57 latach funkcjonowania Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (zwanego potocznie szpitalem zakaźnym) 40-łóżkowy  oddział dla dorosłych pacjentów został przeniesiony do Szpitala Morskiego w Gdyni. Od 1 kwietnia w nowym miejscu będą leczone dzieci. Lekarze już dawno alarmowali, że w budynku przy ul. Smoluchowskiego nie mają dostępu do diagnostyki medycznej oraz, co gorsza, do intensywnej opieki medycznej.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przenosin do szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie - mówi dr Sławomira Niedźwiecka, kierownik oddziału. - Leczymy choroby infekcyjne wieku dziecięcego, boreliozę, neuroboreliozę, dzieci zarażone HIV, ospy wietrzne, biegunki infekcyjne. Prowadzimy leczenie profilaktyczne takich chorób, jak tężec i wścieklizna (uodpornienie czynno – bierne).  Mamy doświadczenie w  leczeniu  pacjentów pediatrycznych zakażonych WZW C  i innych infekcyjnych zapaleń wątroby. We współpracy z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej prowadzimy diagnostykę i leczenie pacjentów pediatrycznych z chorobami tropikalnymi  (denga, malaria). Czyli  repertuar pozostaje ten sam, tylko możliwości są większe i warunki lepsze. Najważniejsze, że wreszcie mamy nieograniczony dostęp do diagnostyki. Było to do tej pory naszą największą bolączką.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Początek końca szpitala zakaźnego w Gdańsku. Pacjenci trafili do Gdyni

Izolatki dla zaraźliwych pacjentów

Otwarty oficjalnie 26 marca, w obecności marszałka Mieczysława Struka i wicemarszałkini Agnieszki Kapały- Sokalskiej, oddział liczy 25 łóżek, z tego kontrakt z NFZ opiewa na 20 miejsc. Trafiają tu pacjenci w wieku od 0 do 18 lat, a oddział podzielony jest na dwie części - dla dzieci starszych (3-18 lat)  i młodszych (0-3 lata), po dziesięć łóżek każda. Do dyspozycji chorych dzieci jest  15 sal, spełniających wymagania izolatki.  Każda z nich  posiada własny węzeł sanitarny i jest przystosowana do izolacji pacjentów z chorobami wysoce zaraźliwymi.

- Oddział znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z odcinkiem pediatrycznym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, co umożliwi ograniczenie rozprzestrzenia się zakażeń - wyjaśnia Katarzyna Brożek, rzeczniczka spółki Copernicus. - Zakupiono wyposażenie medyczne i niemedyczne oraz sprzęt medyczny tj. aparat EKG i USG, defibrylator, centralę monitorującą, pompy infuzyjne, inhalatory, kardiomonitory, ssaki elektryczne i aparaty do tlenoterapii wysokoprzepływowej.

ZOBACZ TEŻ: Szpital w Miastku pod kroplówką. Brakuje na pensje, lekarze odchodzą

Rzeczniczka dodaje, że przygotowując nowy oddział przebudowano łącznie ponad tysiąc  m2 powierzchni użytkowej, tworząc na poziomie niskiego parteru pomieszczenia poradni laktacyjnej, pokoju lekarskiego wraz łazienką, pokoju ordynatora wraz z łazienką, łazienki dla pacjenta, sekretariat, pokój socjalny nauczycieli, pomieszczenia magazynowe, wentylatorowni oraz techniczne. 

Dwułóżkowe sale pacjentów oraz izolatki z własnymi łazienkami zlokalizowano na poziomie wysokiego parteru. Znajdują się tam również pomieszczenia szatni, zespół sanitariatów z natryskami, punkt pielęgniarski, pokój oddziałowej, pokój przygotowawczy pielęgniarski, pokój socjalny wraz z aneksem kuchennym, magazyny czyste, pomieszczenia porządkowe, techniczne, pomieszczenie pro-morte, pokój lekarzy wraz z łazienką, pomieszczenie dyżurki lekarskiej, gabinet diagnostyczno – zabiegowy oraz pomieszczenie dystrybucji mleka.

Uwaga na zmiany!

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dzieci, działał do tej pory w ramach Szpitali Pomorskich. Po przenosinach na Zaspę będzie funkcjonował w szpitalu zarządzanym przez spółkę Copernicus.

- W związku z planowanymi przenosinami od czwartku 28 marca do niedzieli, 31 marca br. nie będą realizowane nowe przyjęcia do dotychczasowej lokalizacji oddziału. Prosimy o kierowanie się pacjentów do innych oddziałów pediatrycznych na terenie województwa pomorskiego - informuje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji Szpitali Pomorskich.

Od wtorku, 2 kwietnia br. Poradnia Chorób Zakaźnych dla Dzieci zacznie przyjmować małych pacjentów w  Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Do szpitala przechodzi też cały zespół medyczny.  W tym samym miejscu będzie funkcjonować punkt szczepień przeciw wściekliźnie dla dzieci. Kwalifikację do szczepień przeciw wściekliźnie dzieci przeprowadzają lekarze specjaliści pediatrzy. Zalecane jest zgłaszanie się ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu, albo od chirurga, który wcześniej zaopatrywał rany. W szczególnych przypadkach można zgłaszać  się bez skierowania.

Kontakt do poradni – tel. 58 772 39 50. Uwaga! Dzieci, które już zostały wcześniej zakwalifikowane do szczepienia – będą miały dokończony cykl szczepień w Poradni przy ul. Smoluchowskiego 18. W  Centrum Medycznym Smoluchowskiego w Gdańsku pozostaje jeszcze Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz Przychodnia Specjalistyczna z poradniami dla dorosłych.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka