Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Gdańsk: Oszukiwali „na zakupy w Internecie”. 300 poszkodowanych

Za elektronarzędzia, kosztowne artykuły dziecięce i inne rzeczy zapłaciło ponad 300 klientów, którzy nigdy nie otrzymali zamówionych przez Internet towarów. Tak policjanci opisują skutki działania rozbitej grupy przestępczej, publikującej fałszywe ogłoszenia na platformach sprzedażowych w sieci. Funkcjonariusze z gdańskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, nadzorowani przez Prokuraturę Rejonową w Tczewie, zatrzymali do tej sprawy 5 podejrzanych.
Zatrzymania podejrzanych o oszukanie przez Internet co najmniej 300 kupujących
Zatrzymania podejrzanych o oszukanie przez Internet co najmniej 300 kupujących

Autor: CBZC

Oszustwo „na zakupy w Internecie”. Tak działali przestępcy

Z relacji policjantów zajmujących się cyberbezpieczeństwem wynika, że metoda działania domniemanych przestępców polegała na wystawianiu na popularnych platformach sprzedażowych fałszywych ogłoszeń o sprzedaży m.in. elektronarzędzi, trampolin, domków dla dzieci i innych przedmiotów. Kupujący, skuszeni atrakcyjnymi cenami, mieli wpłacać pieniądze na wskazane konta bankowe lub dokonywać płatności przy użyciu kodów BLIK. Następnie, jak tłumaczą funkcjonariusze, kontakt ze sprzedającymi urywał się, a zamówione przedmioty nigdy nie docierały do nabywców. Ogółem oszukanych w ten sposób – według ustaleń śledczych – zostało minimum 300 osób.

– Sprawcy, aby ukryć swoją tożsamość i tym samym uniknąć wykrycia przez organy ścigania, wykorzystywali różne sposoby anonimizacji. Dzięki temu byli przekonani, że mogą bezkarnie dokonywać oszukańczych transakcji, nie przejmując się wykryciem i ściganiem. Stosowana technika wyłudzeń sprawiła, że dochodzenie było wyjątkowo skomplikowane oraz wymagało intensywnej analizy, a także dużej wiedzy funkcjonariuszy z zakresu tego rodzaju przestępczości – wskazuje podkomisarz Krzysztof Wrześniowski z zespołu prasowego komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

I dodaje: – Działania funkcjonariuszy Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości doprowadziły do ustalenia i namierzenia osób odpowiedzialnych za przestępczy proceder. Na wniosek prokuratora nadzorującego postępowanie z Prokuratury Rejonowej w Tczewie funkcjonariusze CBZC zatrzymali 5 osób powiązanych ze zorganizowaną grupą przestępczą, w tym jej lidera oraz kluczowych członków. W wyniku przeprowadzonych przeszukań, w miejscach zamieszkania podejrzanych zabezpieczono dowody, które potwierdziły ich udział w przestępczej działalności.

Zatrzymania podejrzanych o oszukanie przez Internet co najmniej 300 kupujących

Efektem zatrzymań było postawienie wspomnianej piątce łącznie 119 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw internetowych. Na wniosek nadzorującego postępowanie prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Tczewie wobec wszystkich podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Jak słyszymy, śledczy będą dążyć do ustalenia kolejnych pokrzywdzonych oraz osób zamieszanych w przestępczy proceder. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

– Rozbicie tej przestępczej grupy to kolejny krok w walce z cyberprzestępczością i ochroną konsumentów przed oszustwami w sieci. Jednakże wciąż istnieje wiele wyzwań związanych z egzekwowaniem prawa w dziedzinie handlu elektronicznego, dlatego współpraca pomiędzy organami ścigania a społecznością internetową jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa transakcji online – argumentują policjanci z CBZC.

Oszustwa w sieci popularnym sposobem działania przestępców

O skali nieuczciwości internetowych sprzedawców świadczy fakt, że tylko w ostatnich tygodniach kilkukrotnie opisywaliśmy oszustwa opierające się na niemal identycznym schemacie: przyjmowaniu od internautów wpłat za zamówiony w sieci towar, który nigdy nie trafił do klientów, od lat pozostają popularnym sposobem działania przestępców. 

W marcu 2024 roku pisaliśmy też o umorzeniu, ze względu na niewykrycie sprawców przestępstwa, śledztw dotyczących 11 sklepów oferujących w sieci głównie sprzęt RTV/AGD, ale też artykuły dziecięce czy komputery. 

Czytaj: Gdańsk: Prowadzili fikcyjne sklepy internetowe, sprawców nie odnaleziono

Tymczasem w ostatnich dniach lutego 2024 roku relacjonowaliśmy początek procesu 14 osób oskarżonych o to, że za pośrednictwem 23 fikcyjnych sklepów internetowych, wykorzystując tzw. słupy, naciągnęli 5,5 tysiąca klientów, pobierając od nich 4,3 miliona złotych i nie wysyłając zamówionego sprzętu elektronicznego i AGD.

Czytaj: Zakładali fikcyjne sklepy ze sprzętem RTV/AGD. Pokrzywdzeni stracili ponad 4 mln złotych

Jak bezpiecznie kupować w Internecie?

Policja radzi, jak bezpiecznie kupować w Internecie:

  • Korzystajcie tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
  • Upewnijcie się, że sprzedawca jest godny zaufania – działa na rynku od dłuższego czasu, posiada pozytywne opinie wystawione przez innych nabywców, można łatwo się z nim skontaktować i ustalić, np., warunki reklamacji czy też adres sklepu stacjonarnego.
  • Przy płaceniu kartą zwracajcie uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne – powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki oraz ciąg liter „https”. Jeżeli jest to możliwe, to zamówcie towar z opcją płatności przy odbiorze.
  • Otrzymując ofertę na skrzynkę e-mail, nie korzystajcie z załączonych/przesłanych linków. Bezpieczniej będzie, kiedy wpiszecie adres bezpośrednio w oknie przeglądarki, unikniecie w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  • Uważajcie na „super okazje”, zbyt niska cena za w rzeczywistości drogi przedmiot powinna wzbudzić waszą czujność, dlatego że może się okazać, iż pochodzi on z nielegalnego źródła lub jest uszkodzony.
  • W przypadku prezentów, nie czekajcie z zakupami do ostatniej chwili, zamówcie towar z odpowiednim wyprzedzeniem, co da wam możliwość spokojnego oczekiwania na dostawę i czas na ewentualną wymianę.
  • Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, nie otrzymacie zamówionego towaru, spróbujcie w pierwszej kolejności nawiązać kontakt ze sprzedającym. Jeżeli będzie to niemożliwe, zgłoście sprawę policji, dołączając jednocześnie korespondencję prowadzoną ze sprzedawcą.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka