Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Startują Żeglarskie Puchary Kaszub i Żuław. Program wydarzeń

Żeglarskie cykle Pucharu Kaszub i Pucharu Żuław mają promować żeglarstwo wśród najmłodszych Pomorzan, ale nie tylko. Wystartują w maju. Przedstawiamy program wydarzeń.
Żeglarski Puchar Kaszub
Żeglarskie Puchary Kaszub i Żuław startują w maju

Autor: Facebook | Żeglarski Puchar Kaszub

X Żeglarski Puchar Kaszub i II Żeglarski Puchar Żuław wystartują w maju 2024 roku. Ten drugi puchar to impreza zainicjowana w 2023 roku na wzór Pucharu Kaszub. W ramach tego wydarzenia dwie imprezy odbywają się w województwie pomorskim, a dwie w warmińsko-mazurskim. 

  • Najpierw młodzi żeglarze spotkają się w Cedrach Wielkich (11-12 maja), 
  • potem w Gdańsku (8-9 czerwca), 
  • następnie w Suchaczu (20-21 lipca) 
  • i na koniec w Tolkmicku (17-18 sierpnia). 

– Ideą powstania Pucharu Żuław było stworzenie warunków do startów dzieciom, które jeszcze nie pretendują do udziału w regatach na poziomie krajowym – mówi koordynator projektów z ramienia Pomorskiego Związku Żeglarskiego Filip Lipski.

Żeglarskie Puchary Kaszub i Żuław wystartują w maju

W Żeglarskim Pucharze Kaszub i Żeglarskim Pucharze Żuław dzieci ścigają się na łodziach klasy „Optimist” w dwóch grupach. W grupie D startują debiutanci, którzy mają łatwiejszą trasę do pokonania i prostsze zadania do wykonania na wodzie. Debiutanci to żeglarze, którzy zaczynają swoją przygodę w szkółkach żeglarskich i jest to ich pierwszy sezon zmagań sportowych. Grupa C to dzieci, które potrafią już sprawnie żeglować na trasie regatowej.

W Żeglarskim Pucharze Kaszub młodzi żeglarze startują na łodziach klasy „Cadet”. Tam występują zawodnicy, którzy stawiają pierwsze kroki w tej klasie, współzawodnicząc z doświadczonymi juniorami młodszymi ścigającymi się w Pucharze Polski. W tę rywalizację zaangażowane są dwa kluby: 

  • UKŻ Lamelka Kartuzy 
  • i UKS Wodnicy Garczyn

których załogi zdobywają corocznie punkty do Systemu Sportu Młodzieżowego dla województwa pomorskiego. W Żeglarskim Pucharze Kaszub odbędzie się sześć imprez. Pierwsza już w dniach 25-26 maja w Kolbudach.

– W poprzednich sezonach frekwencja była bardzo dobra, bo w sumie w obu pucharach startuje co roku ponad 300 żeglarzy i żeglarek. W ubiegłym było ich ponad 350 – dodaje Filip Lipski

Realizacja tych projektów nie byłaby możliwa bez wsparcia Pomorskiej Federacji Sportu i środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Corocznie wniosek konkursowy składany przez Pomorski Związek Żeglarski w ramach Projektu Rozwoju Sportu znajduje uznanie w postaci przyznawanych środków finansowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama