Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Muzeum Zamkowe w Malborku z nagrodą dla najpiękniejszej książki

Prestiżową nagrodę honorową Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek otrzymało Muzeum Zamkowe w Malborku za katalog do wystawy "Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda Zakonu Krzyżackiego". To pierwszy tom katalogu, wkrótce ukazać ma się drukiem kolejny.
Muzeum Zamkowe w Malborku
Janusz Trupinda z dyplomem prestiżowej nagrody

Autor: Muzeum Zamkowe w Malborku

Konkurs Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek "Najpiękniejsze Polskie Książki 2023" rozstrzygnięto w trakcie Targów Książki w salach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są już po raz 64, tym razem jurorzy oceniali 223 publikacje zgłoszone przez 118 wydawców. Nominowanych do konkursu zostało 108 pozycji. 

I tom katalogu wystawy "Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda Zakonu Krzyżackiego" otrzymał nie tylko nagrodę honorową Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, ponadto nagrodę Towarzystwa Bibliografów Polskich. Mało tego - wyróżnienie konkursowe otrzymała także inna publikacja Muzeum Zamkowego - "Reguła Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie" w przekładzie Janusza Trupindy, opatrzona też jego tekstem.

CZYTAJ TAKŻE: Utracone zabytkowe artefakty powróciły do muzeum w Malborku

Jak napisano w laudacji dla nagrody PTWK: Forma książki budzi zaskoczenie, bo jest na wskroś nowoczesna a przy tym niezwykle oryginalna (...). Miłą niespodzianką dla czytelnika są piękne ilustracje wyeksponowane na wielkich alonżach (...).

- Nagroda Główna dla katalogu wystawy "Nigra crux mala crux" jest wspaniałym dopełnieniem nagrody w 44. Konkursie na Najważniejsze Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za docenienie tej jakże ważnej dla nas wystawy. Opowieść o czarnej i białej legendzie zakonu, która jednak odcieni ma wiele – pozostanie z nami jeszcze na długo - ocenił Janusz Trupinda, dyrektor malborskiego muzeum.

W zapowiedziach wydawniczych na najbliższe miesiące znajduje się m.in. II tom katalogu wspomnianej wystawy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Malbork: Odbudowane Przedzamcze zamku jest już dostępne!

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama