Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szanujmy zdobytą wolność i demokrację. Wspierajmy wolne i niezależne media

We wtorek, 4 czerwca, minie 35 lat od pierwszych w powojennej historii Polski, częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz całkowicie wolnych do Senatu. Zwycięstwo „Solidarności”, doprowadziło do odsunięcia od władzy PZPR i upadku komunizmu. Otworzyły się drzwi do suwerenności, demokracji, wolności i pluralizmu. Pamiętajmy o tym i świętujmy!

W ubiegłym roku w rocznicę tych wydarzeń w Warszawie odbył się wielki marsz w obronie demokracji, który w konsekwencji doprowadził do zmiany władzy w Polsce. Suweren odsunął PiS od władzy i wskazał na Koalicję 15 października. 

Dla uczczenia rocznicy 4 czerwca 1989 roku w Gdańsku po raz piąty w weekend 1 i 2 czerwca obchodzone będzie Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Jego ważną częścią ma być Strefa Społeczna z udziałem około 100 organizacji pozarządowych, ruchów obywatelskich i grup nieformalnych, w tym redakcji „Zawsze Pomorze”. Już dzisiaj zapraszam na nasze stoisko i spotkanie z reporterami. 

Wspólnie świętujmy rocznicę odrodzenia się demokracji, suwerenności, wolności gospodarczej i wolności słowa. To doświadczenie, którego nam nikt nie zabierze, symboliczna data i święto zwycięstwa nad komunizmem. Warto to powtarzać w nieskończoność, pilnować zdobytej przestrzeni wolności. 

Bo dziś w obliczu trwającej wojny w Ukrainie, rosnącego napięcia na granicy polsko-białoruskiej i komplikującej się sytuacji na świecie, zdobycze te nabierają szczególnego znaczenia i doniosłości. 

Tym bardziej, że współcześnie – niestety - za pomocą nienawiści, braku informacji i dezinformacji zdobywa się lub utrzymuje władzę w wielu miejscach na świecie. To ogromne zagrożenie i przestroga dla nas. 

ZOBACZ TEŻ: Wybory 4 czerwca nie były w pełni demokratyczne, bo prawdziwa rywalizacja toczyła się o 161 na 460 miejsc w Sejmie

Zgadzam się z europosłanką Magdaleną Adamowicz, że znajdujemy się w momencie przełomowym. Jeśli nie staniemy w obronie wolnych i niezależnych mediów, nie użyjemy wszystkich dostępnych narzędzi w celu walki z dezinformacją i mową nienawiści, oraz nie będziemy wspierać odpornego i krytycznego społeczeństwa obywatelskiego, utracimy nie tylko nasze prawo, ale i możliwość dokonywania wolnych i demokratycznych wyborów. 

Niezależne media są bezpiecznikiem demokracji, dlatego wymagają ochrony przed groźbami i zastraszaniem, transparentnego wsparcia finansowego z budżetu państwa oraz likwidacji nieuczciwej konkurencji w postaci samorządowych gazetek propagandowych. 

Istnienie mediów niezależnych jest kluczowe dla utrzymania demokracji i sprawowania funkcji kontrolnej wobec władzy. Każdej władzy. 

Szanujmy zdobytą wolność i demokrację. Wspierajmy wolne i niezależne media, bo nic nie jest nam dane raz na zawsze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
po prostu 30.05.2024 13:22
Wspieram media, które są przedstawicielem moich interesów. "Niezależne" media okazują swoją "niezależność" gdy przychodzi do rozliczenia kosztów utrzymania. Wspieranie trójmiejskiej i pomorskiej bandy pieczeniarzy to "niezależność"... Od rozumu.

Reklama
Reklama
Reklama