Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

50 tysięcy nabojów od Mausera ukrytych na rynku w Słupsku

Na Starym Rynku w Słupsku podczas badań archeologicznych odnaleziono ponad 50 tysięcy sztuk niemieckiej amunicji i inne stare przedmioty codziennego użytku.
Podczas badań na Starym Rynku w Słupsku natrafiono na arsenał amunicji. Wszystko wskazuje na to, że została tu ukryta przez Niemców na początku 1945 roku

Autor: Rafał Jeka | Urząd Miejski w Słupsku

Od kilku miesięcy na Starym Rynku w Słupsku trwa remont. Zanim jednak do akcji wkroczy ciężki sprzęt budowlany, teren przeczesywany jest przez archeologów i historyków. To kontynuacja ich badań prowadzonych tu w 2017 roku. Wówczas natrafiono m.in. na pozostałości „starego ratusza”. Odnaleziono też historyczne monety. Obecnie także prace toczą się m.in. przy odkopanych starych fundamentach. I podczas prac natrafiono na... arsenał amunicji. Wszystko wskazuje na to, że została tu ukryta w dawnej piwnicy przez Niemców na początku 1945 roku, a więc krótko przed zakończeniem II wojny światowej.

Słupsk: Niemiecka amunicja ukryta pod ziemią na rynku!

Żołnierze 7 Brygady Obrony Wybrzeża im gen. bryg. Stanisława Grzmota – Skotnickiego przyznają, że tak duże znalezisko w jednym miejscu to rzadkość. 

- Amunicja, kalibru 7,92 mm, była przeznaczona do niemieckiego karabinu Mauser i prawdopodobnie przechowywano ją w przystosowanej do tego sieci piwnic. Teraz zostanie zniszczona na poligonie – informują w 7 BOW.

CZYTAJ TEŻ: Chojnice: W domu miał arsenał broni, a na posesji kradzione samochody

Amunicję zabezpieczyli saperzy z Lęborka.

- Do Patrolu Saperskiego nr 6 wpłynęło zgłoszenie o odnalezieniu podczas prac archeologicznych na placu starego rynku w Słupsku kilkudziesięciu tysięcy sztuk amunicji. Patrol Saperski z Lęborka podjął czynności oczyszczania terenu. Podczas prac usunięto około 55000 sztuk amunicji strzeleckiej 7,92 mm – potwierdzają w 1. Lęborskim Batalion Zmechanizowanym im gen. Jerzego Jastrzębskiego.

W słupskim urzędzie potwierdzają, że badania te są wyjątkowo cenne, ponieważ mogą potwierdzić istniejące teorie na temat działań wojennych w tym regionie. Ale to nie wszystkie „skarny” znalezione pod płytą Starego Rynku.

- Archeolodzy również natrafili na przedmioty codziennego użytku, takie jak maszyna do szycia, umywalkę, grzejniki, licznik wody, butelki i inne. Po zakończeni prac saperów badania będą kontynuowane. Są one o tyle istotne, że dzięki nim poznajemy historię Starego Rynku. Znaleziska poniemieckich artefaktów są przedmiotem analiz, które mogą ujawnić więcej szczegółów na temat przeszłości Starego Rynku w Słupsku i prowadzonych na nim działań – informują w Urzędzie Miejskim w Słupsku.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama