Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Będzie 4,2 mld zł na psychiatrię. Ile trafi na Pomorze?

Minister Izabela Leszczyna zapowiedziała przekazanie rekordowych środków - 4 mld 200 mln zł - na „rozwój infrastruktury, opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień dzieci, młodzieży i dorosłych”. - Na 100 procent Pomorze będzie się starać o te pieniądze - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
Psychiatria dziecięca
Ministra zdrowia zapowiedziała przekazanie ponad 4 mln zł na rozwój infrastruktury, opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień dzieci, młodzieży i dorosłych. Ile z tego trafi na Pomorze?

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Epidemia zaburzeń psychicznych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży, z jaką borykamy się w ostatnich latach, stanowi ogromne wyzwanie. Od dawna wiadomo, że niedofinansowana przez dekady opieka psychiatryczna wymaga nie tylko ogromnego zastrzyku finansowego, ale także konsekwentnie wprowadzanych reform i współpracy międzyresortowej.

O rekordowych pieniądzach, które po raz pierwszy w historii  będą przeznaczone na psychiatrię, mówiła w czwartek 6 czerwca minister zdrowia. 

To, co chcemy zrobić w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, to zainwestować niespotykane dotąd środki. To jest 4 mld 200 mln złotych właśnie w rozwój infrastruktury, opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień dzieci, młodzieży i dorosłych - mówił ministra Izabela Leszczyna

Unia dokłada do środków na psychiatrię

Już w marcu tego roku pisaliśmy o zapowiadanym przez resort zdrowia konkursie, który miał obejmować  tzw. projekty strategiczne. Jego przedmiotem miało być wsparcie placówek medycznych, zajmujących się opieką psychiatryczną dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Na ich  ich budowę, modernizację i nowoczesne wyposażenie przeznaczono 3 mld zł. Teraz do tej, przeznaczonej z budżetu kwoty, zostanie dołożone 1,2 mld zł z Unii Europejskiej. 

Oprócz poprawy infrastruktury dodatkowe pieniądze będą przeznaczone na zwiększenie dostępności świadczeń w zakresie zdrowia psychicznego. Minister Leszczyna sprecyzowała: - Mówimy o nowych formach opieki, bliżej pacjenta, o poprawie komfortu leczenia, o opiece kompleksowej, o poprawie bezpieczeństwa udzielania świadczeń, a także o skróceniu czasu oczekiwania na wizytę. 

Obiecywane środki pozwolą także na zwiększenie kadry medycznej, zajmującej się chorymi pacjentami. 
Pieniądze będą podzielone między mniejsze ośrodki (1, 7 mld zł, które dostaną wsparcie na projekty od 2 mln do 50 mln zł) oraz na duże projekty o wartości od 50 do 200 mln zł.

Kto może ubiegać się o miliony? 

Podczas konferencji przekazano, że w  konkursie udział mogą wziąć podmioty lecznicze, które uzyskały opinię o celowości inwestycji zgodnie z zakresem projektu, który zgłaszają oraz podmioty, które posiadają prawo do działki, na której budowana będzie infrastruktura lecznicza.  

PRZECZYTAJ TEŻ: Co z psychiatrią dziecięcą na Pomorzu? Resort zdrowia odpowiada

Dr Tadeusz Jędrzejczyk, wicedyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku potwierdza, że na 100 proc. Pomorze będzie starało się o te pieniądze.  - Podobnie jak w poprzednich edycjach podmioty z Pomorza będą startować w konkursach - deklaruje. - Czekamy na szczegóły i rozpisanie na konkretne inicjatywy, zasady, cele.

Oprócz dodatkowych pieniędzy, na co wskazuje dr Jędrzejczyk, konieczne jest  również stworzenie planu prewencji dla zdrowia psychicznego. Narodowy Program Zdrowia Psychicznego wymaga pilnej aktualizacji. -  Potrzebna jest także strategia - podkreśla nasz rozmówca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Polacy 06.06.2024 18:56
Komentarz usunięty

Reklama
Reklama
Reklama