Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowy serwis ro-ro między Portem Gdynia a szwedzkim Södertälje

Między Polską a Szwecją, ściślej między portami w Gdyni a Södertälje, działa już nowy serwis ro-ro obsługiwany przez operatora Lakeway Link AB. Na linii pływa statek m/s Lakeway Express, mogący zabrać m.in. 110 naczep samochodowych. Rejs w jedną stronę trwa około 22 godzin. Statek zawija do Gdyni trzy razy w tygodniu. Od roku 2026 połączenie ma zostać rozszerzone o szwedzki port Västerås.
Lakeway Express
Statek ro-ro m/s Lakeway Express w basenie Portu Gdynia

Autor: Tadeusz Urbaniak | www.portgdynia.pl

Liniowe połączenie między Gdynią a Södertälje działa już od miesiąca. Ponieważ rejs między obu portami trwa tylko 22 godziny, umożliwia to znaczne skrócenie podróży, w porównaniu do transportu drogowego i kolejowego, oraz odciążenie sieci drogowej i kolejowej między kontynentem europejskim a Półwyspem Skandynawskim. Tymczasem serwis ro-ro (roll on-roll of) pozwala na przewozy pojazdów i ładunków tocznych. To również kolejny etap rozwoju zrównoważonego transportu w Porcie Gdynia.

Lakeway Express
Rejs między portami trwa 22 godziny (fot. Tadeusz Urbaniak | www.portgdynia.pl)

Z Portu Gdynia popłyniesz do Södertälje. Nowy serwis ro-ro

– Port Gdynia jako jeden z kluczowych portów regionu bałtyckiego nieustannie inwestuje w budowę i modernizację infrastruktury, zrównoważony rozwój oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych – mówi Piotr Gorzeński, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Nowa regularna linia żeglugowa ro-ro pomiędzy strategicznie położonymi portami wzmocni sieć logistyczną do i z docelowych miejsc w Szwecji oraz Norwegii, umacniając pozycję konkurencyjną Portu Gdynia. Jednym z efektów pojawienia się nowej linii żeglugowej będzie niewątpliwie zmniejszenie śladu węglowego wynikającego z zastąpienia transportu drogowego transportem morskim – a to jest dla Zarządu Portu bardzo istotny aspekt towarzyszący wielu podejmowanym działaniom rozwojowym. 

Piotr Gorzeński / prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia

Linia jest obsługiwana przez statek m/s Lakeway Express, zbudowany w roku 1999. To jednostka o długości 153 m, tonażu 10 471 GT, ładowności 1625 m lub 110 naczep samochodowych.

  • W Porcie Gdynia statek zawija do terminalu OT we wtorki, czwartki oraz soboty.

W roku 2026 ma się zakończyć przebudowa śluz w porcie Södertälje, wtedy połączenie może zostać rozszerzone o port w szwedzkim Västerås, dostępny poprzez jezioro Mälaren. 

Gwoli ciekawostki, m/s Lakeway Express właśnie w Västerås ma swój port macierzysty.

Lakeway Express
Rejs między portami trwa 22 godziny (fot. Tadeusz Urbaniak | www.portgdynia.pl)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama