Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Robactwo i pogryzienia w komunalnym bloku. Czy da się w końcu temu zaradzić?

- Ich obecność skutkuje dotkliwymi pogryzieniami nie tylko dorosłych, ale i dzieci – wskazują, odnosząc się do insektów w bloku przy ulicy Ubocze radni opozycyjnego w Gdańsku Prawa i Sprawiedliwości, którzy do prezydent miasta napisali interpelację w tej sprawie. Urzędnicy przekonują, że dezynsekcje w przestrzeniach wspólnych budynku i otoczeniu prowadzone są regularnie, ale robactwo lęgnie się również w indywidualnych mieszkaniach. - Niestety bardzo często lokatorzy zaniedbują swoje obowiązki: pozostawiają w lokalach stare artykuły spożywcze, opakowania, pożywienie dla zwierząt, a także nie reagują na przeciekające syfony pod zlewami czy umywalkami – wyliczają.
Robactwo i pogryzienia w komunalnym bloku. Czy da się w końcu temu zaradzić?

Autor: materiały przesłane przez radnych Przemysława Majewskiego i Andrzeja Skibę

- Po bez mała 8 miesiącach zamieszkiwania tutaj okazuje się, że budynek jest zarobaczony, zwłaszcza teraz – w okresie ciepła, robactwo nam się pleni, są również myszy, gryzonie; są pluskwy w niektórych mieszkaniach – wymieniała w rozmowie z Zawszepomorze.pl już w lipcu 2022 roku, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Nową Lewicę, mieszkająca w tzw. hotelowcu przy ulicy Ubocze 24 na gdańskiej Oruni Anita Bach.

ZOBACZ TEŻ: Zamiast kameralnej kamienicy – zagrzybiony, zarobaczony blok

Choć od tamtej interwencji minęły ponad 2 lata, jak się okazuje problem zarobaczenia w charakterystycznym, kolorowym bloku nie zniknął. Tym razem w reakcji na sytuację w budynku interpelację do prezydent miasta, Aleksandry Dulkiewicz napisali dwaj przedstawiciele opozycyjnego w Radzie Miasta Gdańska Prawa i Sprawiedliwości.

„Mieszkańcy budynku wchodzącego w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Miasta Gdańska przy ul. Ubocze 24 na Oruni od dawna wskazują na rosnący problem z insektami, które od lat pojawiają się w lokalach. Ich obecność skutkuje dotkliwymi pogryzieniami nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Sytuacja ta odbija się również finansowo na lokatorach, którzy muszą pokrywać koszt dezynsekcji, który to jednorazowo sięga kilkuset złotych. Poszkodowanymi są także dzieci i młodzież, które spotykają się w swojej społeczności z przykrymi komentarzami wynikającymi z niezawinionej przecież przez nich obecności robactwa w należącym do Gminy Miasta Gdańska budynku. Gdańskie Nieruchomości, które odpowiadają za budynek, informują o dezynsekowaniu części wspólnych. Niestety nie przynosi to wymiernych i trwałych rezultatów z powodu zagnieżdżenia się insektów w gminnych lokalach zamieszkałych oraz licznych pustostanach” – wskazują w piśmie, które w piątek 23 sierpnia 2024 r. trafiło do magistratu radni Przemysław Majewski oraz Andrzej Skiba, którzy w załączeniu przekazali urzędnikom zdjęcia, jakie prezentujemy w ilustracji tego materiału.

Na udzielenie oficjalnej odpowiedzi radnym prezydent miasta ma 14 dni. Jednak stanowisko, odnoszące się do pytań na temat działań gminnego zarządcy nieruchomości związanych z walką z robactwem udało nam się otrzymać w ciągu kilku godzin.

Jak wyjaśnia Tomasz Sandak, rzecznik prasowy Gdańskich Nieruchomości, zakład który reprezentuje „na utrzymanie czystości w budynku przy ul. Ubocze 24 i jego najbliższym otoczeniu” ma zawartą umowę, która dotyczy również walki z insektami. Dezynsekcja przy ul. Ubocze 24, według jego relacji, prowadzona jest w „obudowach i miejscach gromadzenia nieczystości”, a także w przejściach i przejazdach bramowych w okresie od 1 maja do 30 września raz w tygodniu, a w pozostałym okresie raz w miesiącu. Zlecenia w tej materii wykonuje firma zewnętrzna, wybierana każdorazowo w trybie przewidzianym w ustawie o zamówieniach publicznych (np. przetarg, zapytania ofertowe) w zależności od zakresu planowanego zamówienia. Firmy do tej pory świadczące wyżej wymienione usługi to zaś: ABAPEST, Wszystkon, TOKSAKOL-OLSZTYN, P.P.H.U KOBRA. 

- W tym roku za bieżące utrzymanie czystości odpowiada Masterclean. Po przeprowadzeniu dezynsekcji problem zanika lub znacząco się zmniejsza. O planowanych działaniach mieszkańcy są za każdym razem informowani z wyprzedzeniem – tłumaczy Tomasz Sandak, który wskazuje, że w 2023 roku dodatkowa dezynsekcja przeprowadzona została w jednym z mieszkań przy Ubocze 24 po śmierci dotychczasowego najemcy, a pod koniec lipca 2024 r. odrębnym zleceniem przeprowadzona została dezynsekcja części wspólnych budynku (korytarzy, klatek schodowych pomieszczenia technicznego i obudowy śmietnikowej). Te ostatnie prace mają zostać powtórzone w najbliższych dniach i były zlecane również w latach 2018-22.

ZOBACZ TAKŻE: Protestowali przeciwko pyłowi węglowemu w Gdańsku. „Tak są trute nasze dzieci”

- Planujemy również akcję informacyjną dla mieszkańców, zachęcającą do podjęcia analogicznych działań w ramach zajmowanych przez nich lokali. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, lokator zobowiązany jest do utrzymania lokalu w należytym stanie higieniczno-sanitarnym. Planujemy również zintensyfikowanie kontroli w zamieszkałych lokalach, które mają na celu wyegzekwowanie od lokatorów wywiązywania się z obowiązków obejmujących właściwe utrzymanie lokali – zaznacza rzecznik Gdańskich Nieruchomości.

I dodaje: - Kluczowe jest jednak bieżące utrzymanie porządku i właściwego stanu w zamieszkałych lokalach przez samych mieszkańców. Niestety bardzo często lokatorzy zaniedbują swoje obowiązki: pozostawiają w lokalach stare artykuły spożywcze, opakowania, pożywienie dla zwierząt, a także nie reagują na przeciekające syfony pod zlewami czy umywalkami. Miejsca bytowania pluskiew to przede wszystkim pościel, materace, meble itp. W wolnych lokalach nie ma tego problemu, co było kilkukrotnie weryfikowane podczas wizji kontrolnych. Nie ma tam śmieci, resztek jedzenia, opakowań po artykułach spożywczych, pokarmów dla czworonogów rozsypywanych na podłodze w kuchni, pościeli, mebli itp. Od lipca 2023 r., we współpracy z instytucjami miejskimi, w bloku została powołana tzw. rada mieszkańców. Na cyklicznych spotkaniach omawiane są różne problemy budynku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dab 26.08.2024 01:25
Takowych dezynfekcje nie bylo

Dan 26.08.2024 01:20
A co z mieszkaniem po zmarłej osobie, która miała w domu pluskwy. Do dziś nie sprzątanie.

Reklama
Reklama