Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Lumina Park w Gdańsku. Będzie przejście dla mieszkańców Aniołków

Lumina Park jest solą w oku mieszkańców Aniołków, którzy protestują nie tylko przeciw zamknięciu przejścia przez park pod Górą Gradową, ale też obawiają się zniszczeń terenu. Jednak Centrum Hevelianum i spółka Lumina uspokajają – przejście będzie, a tereny zostaną zabezpieczone.
Lumina Park, Gdańsk 2024
Lumina Park ma zostać otwarty 25 października

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jeszcze przed wtorkowym (8 października) spotkaniem pomiędzy mieszkańcami Aniołków a dyrektorem Hevelianum otrzymaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, które stawiają ci pierwsi. Gdańszczanie zwracają uwagę na szereg nieprawidłowości i walczą z parkiem iluminacji, podobnie jak to robiono w Poznaniu czy Chorzowie, gdzie ostatnio w Parku Śląskim udało się skrócić czas trwania imprezy.

Nowy park iluminacji w Gdańsku. Problemy mieszkańców Aniołków zostały rozwiązane?

Okazuje się jednak, że – przynajmniej na ten moment – podmioty odpowiedzialne za instalację ledowych iluminacji w parku pod Góra Gradową wzięły pod uwagę głosy mieszkańców.

Nasz park zbudowaliśmy w taki sposób, aby zminimalizować wpływ ogrodzenia części terenu Góry Gradowej na codzienność okolicznych mieszkańców, dbając o alternatywne ciągi komunikacyjne w czasie funkcjonowania wystawy, czyli wzdłuż ul. Dąbrowskiego, równolegle do ścieżki parkowej oddalonej o około 15-20 metrów. Jest to kwestia nadłożenia kilkudziesięciu metrów, przejście nie jest całkowicie zablokowane.

Joanna Brzozowska ze spółki Lumina

Pojawiały się także głosy o nieprawidłowościach, braku przetargu i obawach, że Lumina Park wpłynie na dewastację sporej części parku.

– Lumina za wynajem terenu zapłaci Hevelianum ponad 140 tys. zł. Te środki zostaną przeznaczone na działania statutowe, w tym utrzymanie terenów zielonych – uspokaja Oliwia Kulikiewicz z Centrum Hevelianum.

Jak się dowiedzieliśmy, stroną umowy jest Hevelianum. Miasto zostało poinformowane o tym przedsięwzięciu. Oznacza to, że wystawa została zatwierdzona i wszystko jest w jak najlepszym porządku prawnym.

Lumina Park, Gdańsk

Z parku nadal będą mogli korzystać mieszkańcy i przechodnie. Ekspozycja obejmie ok. 0,7 hektara z 21-hektarowego terenu Hevelianum na Górze Gradowej. 

  • Wystawa będzie czynna w dniach 25-26 października od godz. 17.30 do godz. 21.00 oraz 27 października-10 listopada od godz. 16.30 do godz. 21.00, zatem jedynie w tych godzinach dostęp do ścieżek będzie ograniczony. Nie dotyczy to poniedziałków, gdyż w tych dniach wystawa będzie nieczynna.

W pozostałą część dnia i po godz. 21.00 tereny zielone Hevelianum, a tym samym ciągi komunikacyjne, będą dostępne dla mieszkańców. Poza tymi godzinami, gdy instalacja będzie czynna, użytkowanie terenu będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. W czasie funkcjonowania wystawy będzie dostępny alternatywny ciąg pieszy przez park dla mieszkańców i przechodniów.

Oliwia Kulikiewicz z Centrum Hevelianum

Z drugiej strony (od ul. Gradowej) to odwiedzający Lumina Park wychodzić będą na odcinku ok. 150 m z zamkniętej ścieżki zwiedzania, aby nie zablokować ciągu komunikacyjnego mieszkańcom okolicznych terenów.

– Uzyskaliśmy również zgodę konserwatora zabytków, a nasz park został zaprojektowany w pełnym porozumieniu z właścicielem terenu, dbając o charakter tego miejsca – przekonuje Joanna Brzozowska z Luminy. – Co więcej, w naszej narracji tematem przewodnim jest kosmos, zadbaliśmy również o warstwę edukacyjną, przygotowaną we współpracy z Hevelianum, przygotowując specjalne tablice dydaktyczne oraz quiz tematyczny dla naszych odwiedzających.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama