Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Pomorze wspiera uchodźców z Ukrainy. Jak i gdzie pomagać?

Tragedia napadniętej przez Rosję Ukrainy wywołała falę współczucia w całej Polsce, również na Pomorzu. Wiele osób deklaruje chęć pomocy, czy to finansowej, czy rzeczowej. Z kim najlepiej się kontaktować, by mieć pewność, że nasze wsparcie trafi do potrzebujących i zostanie wykorzystane w najlepszy możliwy sposób?
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

W piątek 25 lutego grupa gdańskich działaczy ukraińskich, która już wcześniej zwołała pikietę protestacyjną pod rosyjskim konsulatem utworzyła Centrum Informacji i Koordynacji – dla Ukrainy Razem.

- Działamy w ścisłej koordynacji z miastem – mówi były konsul Ukrainy w Gdańsku Łew Zacharczyszyn. – W najbliższych planach mamy też współpracę z Urzędem Marszałkowskim i poszczególnymi samorządami.

WIĘCEJ: Prezydent Gdańska apeluje o pomoc Ukraińcom

Pomoc potrzebna jest zarówno dla na miejscu, w Ukrainie, jak i w Polsce, która szykuje się na przyjęcie uchodźców, których liczba może nawet przekroczyć milion osób.

- Teraz w Ukrainie najbardziej potrzebny jest sprzęt medyczny i leki – wyjaśnia Łew Zacharczyszyn. - Firmy i instytucje, które zechcą je oferować, powinny zgłosić się do Centrum. Mamy otwarty kanał transportowy do Ukrainy. Poza tym utrzymujemy kontakt z gubernatorami, prezydentami miast i samorządami ukraińskimi. Oni mają najlepsze rozpoznane, gdzie potrzebne jest wzmocnienia oddziałów szpitalnych na przyjęcie większej liczby rannych wojskowych i cywilów. Jest też wielkie zapotrzebowane na sprzęt ochronny dla wojsk obrony terytorialnej: kaski i kamizelki kuloodporne.

Lew Zacharczyszyn, pełnomocnik dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności ds. polsko-ukraińskiej solidarności

Drugi nurt pomocy dotyczy uchodźców oraz rannych żołnierzy i cywilów, którzy ewentualnie będą potrzebować specjalistycznego leczenia w Polsce.

Do Centrum już zgłaszają się chętni deklarujący bezpłatne użyczenie mieszkań dla uchodźców. - Zbieramy informacje w ścisłej koordynacji z miastem, bo oni mają więcej możliwości i zasobów – mówi Zacharczyszyn.

 - Oczekujemy na pierwsze osoby, które dotrą do Gdańska. W kwestii przekazywania datków pieniężnych Łew Zacharczyszyn rekomenduje by robić to za pośrednictwem tych organizacji, do których mamy największe zaufanie.

Kontakt z Centrum Informacji i Koordynacji za pośrednictwem Facebooka. 

Wybrane organizacje charytatywne prowadzące zbiórkę na pomoc dla ofiar wojny:

  • Polski Czerwony Krzyż. Wpłaty na rzecz PCK z przeznaczeniem pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060, z dopiskiem „UKRAINA”. Szczegóły dotyczące działań Polskiego Czerwonego Krzyża w związku z inwazją na Ukrainę można znaleźć pod adresem pck.pl/na-pomoc-ukrainie.
  • Caritas Polska. Specjalny formularz wpłaty dostępny jest na stronie caritas.pl. Można również dokonać bezpośredniego przelewu na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem „UKRAINA”.
  • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Środki można wpłacić online za pomocą formularza dostępnego na stronie https://pcpm.org.pl/ukraina. Można również dokonać bezpośredniej wpłaty na rachunek o numerze  18 1140 1010 0000 5228 6800 1001, z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”.
  • Polska Akcja Humanitarna. PAH będzie zapewniać pomoc bezpośrednią włączając w to żywność i inne formy wsparcia dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. PAH odsyła darczyńców do zorganizowanej 1 lutego zbiórki na rzecz mieszkańców wschodniej Ukrainy (teraz obejmują ona już wszystkich mieszkańców tego państwa), która organizowana jest na platformie siepomaga.pl.
  • Fundacja Pomagam.pl, organizuje zbiórkę pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Najprościej wybrać bezpieczne płatności online https://pomagam.pl/solidarnizukraina. Pieniądze z tej zbiórki trafią do ukraińskich organizacji humanitarnych, które wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują.
  •  Fundacja To się uda. Zbiórka organizowana w formie internetowej dostępnej pod adresem zrzutka.pl/razemdlaukrainy. Zebrane w ten sposób środki trafią do organizacji, które aktywnie pomagają poszkodowanym w konflikcie: Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Dla Wolności, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Uniters, Fundacja Cor Ignis.
  • Zakon dominikanów. Pomoc zostanie przekazana przez zakonników pracujących na terenie Ukrainy, tak by pieniądze trafiały bezpośrednio do najbardziej potrzebujących. Numery konta: Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego o.o. Dominikanów. PL03 1600 1374 1849 2174 0000 0033 PLN, PL52 1600 1374 1849 2174 0000 0024 EUR, PL73 1600 1374 1849 2174 0000 0034 USD, SWIFT CODE BANKU: PPABPLPK, z dopiskiem: "Wojna na Ukrainie"
  • Fundacja Ocalenie nie tylko zachęca do udziału w zbiórce pieniężnej #StandWithUkraine #SolidarniZUkrainą. Za jej pośrednictwem można też zgłaszać lokale (lub pojedyncze pokoje), jako tymczasowe schronienie dla uchodźców i uchodźczyń, przez wypełnienie formularza: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSeN6LplkQC.../viewform... Kto nie może udzielić schronienia, może się zaangażować wolontariacko: https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc
  • Finansowe wsparcie dla Armii Ukraińskiej. Narodowy Bank Ukrainy zdecydował o otwarciu specjalnego konta do zbierania funduszy na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy. Szczegóły można znaleźć m.in. na profilu FB Konsulatu Ukrainy w Gdańsku. Nr oficjalnego konta specjalnego UA843000010000000047330992708. Konto jest wielowalutowe.

Gdzie jeszcze szukać pomocy?

Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:

  • wsparcie psychologiczne dla uchodźców,
  • zakwaterowanie,
  • tłumaczenie,
  • opieka nad dziećmi,
  • inna pomoc wolontariacka.

Strona przetłumaczona jest na język angielski, ukraiński i rosyjski.

Szpitale samorządu województwa są gotowe do udzielenia wszelkiej pomocy medycznej Ukrainkom i Ukraińcom. W piątek rano odbyło się spotkanie, podczas którego poszczególne placówki informowały o liczbie wolnych miejsc, zapasach leków i materiałów medycznych. Opieką otoczono personel placówek – obywateli narodowości ukraińskiej.

WIĘCEJ: Czy ranni z Ukrainy trafią do Szpitala Tymczasowego w Gdańsku? Polska przygotowuje się na przyjęcie ofiar wojny

- Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z Konsulem Ukrainy W Gdańsku i nieustannie deklarujemy wsparcie medyczne i psychologiczne dla potrzebujących – poinformował marszałek województwa Mieczysław Struk.

Inne inicjatywy

Kobiety ciężarne lub świeżo po porodzie - mogą liczyć na wsparcie okołoporodowe Centrum Zdrowia i Aktywności Ciężarnych i Mam – Zaufaj Położnej. Centrum zaprasza do bezpłatnych konsultacji z położną - które wesprą Mamy w tematach związanych z laktacją, karmieniem piersią, pielęgnacją dziecka, czy przygotowaniem do porodu. Konsultacje odbywają stacjonarnie, oraz online w formie wideo rozmowy - w języku polskim lub angielskim. Jest również doraźne wsparcie tłumaczy rosyjskich/ukraińskich.

Nie brakuje także innych form wsparcia. Gdańska Pierogarnia Mandu, poinformowała, że 10 proc. czwartkowego obrotu przeznaczy na rzecz Ukraińców.

Podobnie gdańska Kawiarnia Kuźnia.

Człuchów też pomaga

W Człuchowie ruszyła zbiórka na rzecz mieszkańców partnerskiego miasta Kaniów na Ukrainie.

Kaniów jest niewielkim miastem na Ukrainie. Położone jest na granicy obwodów kijowskiego i czerkaskiego. Zamieszkuje je ok. 26 tysięcy mieszkańców. Od 2008 roku jest to miasto partnerskie Człuchowa. I dlatego teraz miasto oraz gmina Człuchów wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzina Kolpinga organizują pomoc dla mieszkańców tego miasta. Ruszyła już zbiórka leków, opasek uciskowych, plastrów, środków do dezynfekcji, opatrunków, a także latarek, lornetek, śpiworów. Potrzebne są też koce oraz koce termiczne.

Zbiórka potrwa do 5 marca. Rzeczy można zostawiać codziennie w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Długosza 31 w Człuchowie – w godzinach od 14.00 do 17.00.

WIĘCEJ: Pomorze solidarne z Ukrainą! Miasta gotowe na uchodźców. Konflikt eskaluje, są ofiary

Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Człuchowie informuje również, że istnieje możliwość pomocy konkretnej rodzinie z Ukrainy, która uciekła przed wojną.

- Zgłosiła się do nas rodzina z okolic Człuchowa z propozycją konkretnej pomocy. Istnieje więc możliwość udzielenia schronienia w dużym pokoju z kuchnią, a także pomoc w transporcie, sprawach administracyjnych i znalezieniu pracy dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Gdyby ktoś jeszcze chciał udzielić schronienia i pomocy uchodźcom zza wschodniej granicy prosimy o kontakt z księdzem Sławomirem - tel. 509 409 443 – informują w człuchowskim stowarzyszeniu.

Współpraca: Dorota Abramowicz, Olek Knitter

Zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy prowadzi też Uniwersytet Gdański. Akcja prowadzona jest w dwóch punktach:

  • Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Jana Bażyńskiego 4, Gdańsk). Wszystkie przyniesione rzeczy można złożyć w portierni znajdującej się obok wejścia do budynku, w holu głównym.
  • W Studio Sopot Yoga (ul. Morska 11a/1 Sopot). Studio pracuje w różnych godzinach, dlatego przed przyniesieniem artykułów prosimy o kontakt SMS pod numerem telefonu 505822187.

Co najbardziej się przyda?

  • Środki higieny dla dzieci i dorosłych (papier toaletowy, chusteczki higieniczne, podpaski i tampony itp.).
  • ciepłe ubrania, koce i śpiwory.
  • jedzenie z długim terminem przydatności (kasza, mąka, ryż, makaron, olej itp.).
  • produkty dla dzieci i niemowląt (pampersy, chusteczki nawilżane, mleko w proszku).
  • woda butelkowana.
  • elektronika (latarki, powerbanki).

Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane odpowiednim instytucjom publicznym i rządowym, które dostarczą je potrzebującym. Szczegóły tutaj

Zbiórkę organizuje także Rada Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe. Podczas najbliższego dyżuru (2 marca, godz. 18:00-19:00) w Radzie Dzielnicy (ul. Platynowa 11 lok. 3) będzie przyjmować dary dla Ukrainy.

Najbardziej potrzebne w tej chwili są:

  • koce, śpiwory, pościel, ręczniki, karimaty,
  • ubrania (nowe lub używane, czyste i w bardzo dobrym stanie, odzież taktyczna),
  • środki czystości i higieny (pieluchy, podpaski, środki antyseptyczne),
  • zgrzewki wody,
  • jedzenie w puszkach, dania instant,
  • zapałki, świece, latarki,
  • telefony z ładowarkami, naładowane powerbanki,
  • zestawy wyposażenia medycznego (plastry, maści rozgrzewające, koce termiczne).

– Kolejne terminy podamy na początku przyszłego tygodnia – poinformowała Rada Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe.

Sopot rozpoczyna zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. To:

  • nieużywana, nowa odzież dla kobiet i dzieci,
  • żywność z długim terminem przydatności do spożycia,
  • środki higieniczne i środki czystości,
  • środki opatrunkowe.

Wszystkie rzeczy można przynosić przez całą dobę do Urzędu Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27.

Na stronie internetowej miasta sopot.pl, pojawiła się ankieta, w której mieszkańcy Sopotu mogą deklarować swoją chęć pomocy i różne jej formy, jak np. możliwość przyjęcia osób pod swój dach, zapewnienia pracy, pomoc przy tłumaczeniach, czy wsparcie psychologiczne. Ankieta pomoże w koordynowaniu działań pomocowych miasta.

– Sopot jest solidarny, sopocianie są solidarni. Kiedy tylko była taka potrzeba, zawsze nieśliśmy pomoc pokrzywdzonym. Swój nowy dom znalazły u nas rodziny polskich repatriantów, uchodźcy polityczni z Białorusi, a także rodzina uciekająca z Donbasu podczas pierwszej agresji Rosji na Ukrainę. Teraz naszego wsparcia pilnie potrzebują Ukraińcy. Barbarzyńska, rozpętana przez Rosję wojna trwa i nie możemy zostawić naszych sąsiadów bez pomocy – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Miasto uruchomiło numer telefonu, pod którym przybywający do Sopotu uchodźcy z Ukrainy otrzymają informacje na temat dostępnych form pomocy, uzyskania noclegu, posiłków, wsparcia psychologicznego, czy finansowego. Numer telefonu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czynny całą dobę to: +48 58 551 17 10.

Zbiórkę sprzętu prowadzi Jednostka Strzelecka 4018 Gdańsk.

– Mamy informacje z pierwszej ręki, że potrzebne są rękawice, kamizelki taktyczne na wkłady balistyczne i magazynki (np. Osprey), hełmy, apteczki, buty, itd. Zebrany sprzęt chcemy od poniedziałku przerzucać na granicę. Czas jest istotny. Jeżeli posiadasz coś, co możesz oddać, odezwij się – poinformowała jednostka w mediach społecznościowych.

Sprzęt można zostawić także w pubie Wymówka w Gdyni.

Tak można pomóc w Gminie Pelplin.

pomoc Ukrainie Pelplin


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama