Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Wielkie rolnicze święto Pomorza, czyli dożynki wojewódzkie, w tym roku odbędą się w Debrznie

Tegorocznie dożynki wojewódzkie odbędą się 18 września 2022 r. w Debrznie (powiat człuchowski). Rozpoczęły się już przygotowania do tego rolniczego święta. Będzie uroczysta msza święta, koncerty, w centrum miasta nie zabraknie straganów z regionalnymi przysmakami. Tradycyjnie odbędzie się też konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w rolniczym kalendarzu (fot. Pixabay)

Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w rolniczym kalendarzu. – Bardzo chcieliśmy zorganizować dożynki w Debrznie. Staraliśmy się o to od dwóch lat, wcześniej wyprzedził nas Pelplin, ale w końcu udało się. Zwłaszcza, że dożynki mają u nas długą tradycje – mówi burmistrz Debrzna Wojciech Kallas. – To będzie wielkie rolnicze święto, bo połączymy dożynki wojewódzkie, gminne i powiatowe – dodaje burmistrz.

Dożynki wojewódzkie odbędą się w centrum miasta. – Zamkniemy dwie jednokierunkowe ulice w rejonie centrum, dzięki temu w jednym miejscu będziemy mieli scenę, obok staną jarmarczne stragany z lokalnymi przysmakami. W pobliżu będzie też parking. Na pewno program dożynek będzie atrakcyjny. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy – dodaje burmistrz Debrzna.

Święto Plonów ma długą historię. – To zwieńczenie ciężkiej całorocznej pracy rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy. To wielowiekowa polska tradycja, która świadczy o naszej tożsamości kulturowej. W ten sposób dziękujemy za wszelkie plony – podkreśla Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Debrzno to miejsce na pograniczu województw, gdzie występuje mieszanka kulturowa. Warto poznać kulturę tego regionu.

Dożynki tradycyjnie rozpocznie uroczysta msza święta, a stałym punktem programu jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dożynki wojewódzkie odbyły się w Pelplinie, jednak z racji pandemii w znacznie skromniejszej odsłonie.

 

Staraliśmy się od dwóch lat, wcześniej wyprzedził nas Pelplin, ale w końcu udało się. Zwłaszcza, że dożynki mają u nas długą tradycje. To będzie wielkie rolnicze święto, bo połączymy dożynki wojewódzkie, gminne i powiatowe. Na pewno program dożynek będzie atrakcyjny. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy

Wojciech Kallas / burmistrz Debrzna

Dożynkowa tradycja

Dożynki, inaczej Święto Plonów to forma podziękowania za udane żniwa i zbiory. Wszyscy, którzy zajmują się uprawą ziemi, chętnie biorą w nich udział. Tradycje związane z obchodzeniem Święta Plonów są szczególnie mocno zachowane na wsiach. Dożynki kiedyś obchodziło się w pierwszy dzień jesieni, czyli 23 września. Dzisiaj, zazwyczaj organizuje się je w wybraną niedzielę września (rzadziej sierpnia) po zakończeniu żniw. Jest to czas zwieńczenia ciężkiej pracy.

Można wyróżnić wiele zwyczajów, które dotyczą obchodzenia dożynek. Mogą one mieć charakter świecki, ludowy lub religijny. Zgodnie z tradycją, cały obrzęd prowadzi Starosta i Starościna. Na początku wznosi się specjalny wieniec dożynkowy, który wcześniej wykonuje się z warzyw, owoców, zbóż oraz kwiatów. Następnie Starości wręczają Gospodarzowi święta, bochenek chleba, który upieczono tylko i wyłącznie z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw.

Po podarowaniu bochenka chleba, składa się dary pochodzące z ostatnich zbiorów. Zazwyczaj są to owoce, warzywa i zioła, które mają zaprezentować największe osiągnięcia lokalnych rolników. Święto zazwyczaj kończy się ludowym festynem. 

Tegorocznie dożynki wojewódzkie odbędą się 18 września 2022 r. w Debrznie (fot. UMWP)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama