Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nasz projekt powstał w trosce o wolność słowa i wolność wyboru

Są w życiu takie momenty, kiedy trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, zachować się jak należy i nie być obojętnym. Zwłaszcza teraz, kiedy polityka wkroczyła do wielu mediów regionalnych, a politycy mają wpływ na obsadę kluczowych stanowisk i ich linię programową. Zaś funkcja kontrolna prasy – w ich wydaniu - staje się fikcją. Trzeba zrobić wszystko, by mieszkańcy Pomorza mieli alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej, rzetelnej informacji bez propagandy i faworyzowania kogokolwiek. No bo jak kontrolować władzę, kiedy ta władza za pośrednictwem spółki Skarbu Państwa staje się właścicielem i wydawcą prasy? To niemożliwe.
(Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Mieszkańcy Pomorza mają prawo do wyboru. Dlatego grupa kilkunastu byłych dziennikarzy „Dziennika Bałtyckiego” postanowiła stworzyć pierwszy w Polsce regionalny, niezależny i nowoczesny tygodnik drukowany „Zawsze Pomorze” oraz internetowy portal regionalny „zawszepomorze.pl”. Teraz wracamy – razem i na swoich warunkach.

Od dzisiaj w tych dwóch obszarach – papierowym i internetowym będziemy dostarczać Państwu najważniejsze informacje oparte na wielu źródłach, najlepsze reportaże, wywiady i wnikliwe analizy istotne dla mieszkańców Pomorza. Nieustannie i odważnie będziemy poszukiwać prawdy, uczciwie informować, uczyć, tłumaczyć skomplikowaną rzeczywistość, integrować mieszkańców, samorządy i pracodawców Pomorza, ale też radzić, bawić i patrzeć władzy na ręce. Każdej władzy.

Ale nasz projekt nie jest skierowany przeciwko nikomu. Jest dla Pomorza i jego mieszkańców. Ma na celu propagowanie i upowszechnianie korzystania z wolności wypowiedzi oraz urzeczywistniania prawa obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. Chcemy propagować postawy szacunku dla osób o odmiennych poglądach, inicjować w przestrzeni publicznej debaty oparte na wzajemnym poważaniu i zrozumieniu oraz walczyć z językiem nienawiści. Dla nas wolność słowa jest jednym z nieodłącznych elementów demokratycznego porządku. Dlatego mamy ambicję być pomostem w debatach i dyskusjach dla nawet najbardziej zacietrzewionych frakcji. Bo miarą dojrzałości lokalnych społeczności jest nie tyle unikanie konfliktów, bo to niemożliwe, ile raczej budowanie wysokiej kultury dialogu oraz równie ważnej „kultury konfliktu”.

Nasz projekt nie jest skierowany przeciwko nikomu. Jest dla Pomorza i jego mieszkańców. Ma na celu propagowanie i upowszechnianie korzystania z wolności wypowiedzi oraz urzeczywistniania prawa obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. Chcemy propagować postawy szacunku dla osób o odmiennych poglądach, inicjować w przestrzeni publicznej debaty oparte na wzajemnym poważaniu i zrozumieniu oraz walczyć z językiem nienawiści. Dla nas wolność słowa jest jednym z nieodłącznych elementów demokratycznego porządku.

Mariusz Szmidka / redaktor naczelny "Zawsze Pomorze"

Kieruje nami troska o podtrzymywanie tradycji oraz rozwoju świadomości regionalnej, obywatelskiej i kulturowej oraz promowanie Pomorza jako najlepszego w Polsce miejsca do życia, pracy i rozwoju człowieka. Wyjątkowość Pomorza jest wielowymiarowa: bliskość morza i lotniska, zespół portowy, dobre skomunikowanie stolicy województwa z regionem i resztą kraju, niezwykłą historię, wielokulturowość, liczne atrakcje turystyczne, malownicze tereny i wspaniałych, przedsiębiorczych ludzi.

Dla nas życie pozbawione wartości, tożsamości oraz identyfikacji z miejscem zamieszkania nie ma sensu. Nasi dziennikarze są związani z Trójmiastem, Kaszubami, Kociewiem, Powiślem i Ziemią Słupską. To jest fundament, który daje nam siłę do działania. Na nim chcemy oprzeć naszą dziennikarską misję, integrować mieszkańców wokół ważnych dla regionu i kraju spraw oraz budować dobro zamiast wykluczać kogokolwiek. Nie będziemy stronnikami żadnego ugrupowania czy partii. Będziemy pokazywać Wam, naszym Czytelnikom, różne punkty widzenia, opinie, argumenty i racje. Tak, abyście sami mogli wyrobić sobie zdanie. Nie będziemy nikomu narzucać żadnych poglądów. A swoje zdanie, będziemy wyrażać w komentarzach i felietonach.

Zawsze będziemy kierować się dobrem ludzi tu mieszkających, troską o utrzymanie wolności słowa i dojrzałej debaty publicznej oraz promować mądre decyzje i działania w przestrzeni społecznej.

Zawsze będziemy zwierciadłem pomorskich małych ojczyzn i społeczności oraz strażnikiem praworządności i demokracji. A czasem po prostu zwyczajnej, elementarnej sprawiedliwości i ostatnią deską ratunku dla zwykłego człowieka. Nasz zespół gwarantuje, że tak będzie. Zawsze.

Zawsze po stronie Czytelnika. Zawsze dla Was! Zawsze Pomorze!

U nas tworzy się najpiękniej. I my o tym napiszemy.

Dołączcie do nas!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama