Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Przyznano Kociewskie Gryfy – nagrody Starosty Starogardzkiego za 2021 rok

W Starogardzie Gdańskim wręczono 10 statuetek Kociewskiego Gryfa za 2021 rok. To nagrody Starosty Starogardzkiego. Wśród laureatów są m.in. Kamila Froelke, sławiąca Kociewie na całym świecie projektantka mody, Anna Knobel, brązowa medalistka Mistrzostw Świata Seniorów w Light Contact we Włoszech, Mistrzyni Polski Seniorów w Formule Light Contac, czy SPUTNIK Tomasza Pastwy w kategorii gospodarka (firmy średnie i duże).
Kociewskie Gryfy 2021
(fot. Starostwo Powiatowe Starogard Gdański)

Nagrody Kociewskiego Gryfa przyznawane są w dwóch dziedzinach:

 • kultura,
 • organizacja pozarządowa.

Każda z tych dziedzin ma jednak różne kategorie. W przypadku kultury Gryfy przyznawane są w dwóch kategoriach:

 • Twórca Roku (osoba),
 • Impreza Roku – (instytucja, organizacja).

– Starosta nagradza również najlepszego sportowca, trenera oraz imprezę sportową roku – informuje Ewa Macholla-Jacewicz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. – „Kociewski Gryf” trafia również do przedsiębiorstw w kategorii firmy mikro, małej oraz średniej i dużej.

Kociewskie Gryfy 2021 przyznane!

Najlepszy sportowiec

Najlepszego sportowca w tym roku wybierano spośród 34 zawodniczek i zawodników.

 • Na przysłowiowym pudle na najniższym podium znalazła się Monika Dubiela, lekkoatletka w Klubie LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski.
 • Na drugim miejscu sklasyfikowano Dawida Oelricha, jednego z najbardziej utalentowanych bokserów młodego pokolenia w Polsce, zawodnika Klubu Sportowego Ring Kociewie, młodzieżowego Mistrza Polski w wadze do 75 kg.
 • Najwyższe podium przypadło Annie Knobel, przedstawicielce kickboxingu w Klubie Beniaminek 03 Starogard.

A komu przypadła statuetka Gryfa? Jej posiadaczką po raz drugi już została Anna Knobel, brązowa medalistka Mistrzostw Świata Seniorów w Light Contact we Włoszech, Mistrzyni Polski Seniorów w Formule Light Contact. Warto przypomnieć, że Anna Knobel to zawodniczka Kadry Narodowej Seniorek. Jej trenerem klubowym jest Tomasz Janowicz.

Najlepszy trener

Tytuł Najlepszego Trenera w powiecie starogardzkim w 2021 roku przypadł Tomaszowi Janowiczowi, trenerowi kickboxingu w Klubie Beniaminek 03 Starogard. Jego wychowanką jest m.in. Anna Knobel. Tomasz Janowicz jest również trenerem reprezentacji Polski juniorów. Co ciekawe, najlepszy trener otrzymał Gryfa już po raz trzeci, tym samym nagroda przechodzi na jego własność.

Najlepsza impreza sportowa

Pozostając w sportowej tematyce, kapituła wybrała najlepszą imprezę sportową. Do nagrody pretendowało 25 wydarzeń i zawodów sportowych. Tytuł Najlepszej Imprezy Sportowej Roku 2021 zdobył III Bieg BIEGAMBOLUBIĘ LASY. Organizatorem tych zawodów był Starogardzki Klub Lekkoatletyczny Filippides, na czele z Lucyną Petką.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nagrody Prezydenta Starogardu rozdane. Wręczono też medale za zasługi dla miasta

„Specjalny Kociewski Gryf 2021” dla ZHP

Nagrodę „Specjalny Kociewski Gryf 2021” przyznano Związkowi Harcerstwa Polskiego, Chorągiew Gdańska, Hufiec Starogard Gdański w jubileusz 100-lecia powstania organizacji, za szczególne zasługi na rzecz wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, oraz krzewienie szlachetnych idei braterstwa.

„Twórca Roku 2021”

Trudne zadanie stanęło przed członkami kapituły w dziedzinie kultury w kategorii „Twórca Roku 2021”. Wśród nominowanych znaleźli się:

 • Jacek Ozimek – współtwórca niezależnego ruchu harcerskiego,
 • Kamila Froelke – projektantka mody, stylistka, ambasadorka Kociewia w kraju i na świecie, autorka kolekcji sukien ślubnych „Awangarda Kociewska”,
 • Patryk Podwojski – wybitny i utytułowany organista, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prezes Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego,
 • Franciszek Lewicki – wieloletni animator kultury, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie, pomysłodawca i organizator corocznych imprez, uroczystości, festynów,
 • Elżbieta Pasterska – regionalistka, autorka poezji w gwarze kociewskiej oraz twórczyni prac artystycznych (portrety, pastele, obrazy olejne), prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Seniorów,
 • Marcin Woźny – pasjonat historii, autor książki pt. „Joannici – założyciele Skarszew w dokumentach z lat 1198-1370”,
 • Edyta Lichy – wiceprezes Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego, laureatka ogólnopolskiego konkursu „Portret”, pasjonatka fotografii,
 • Męski Chór Kościelny przy parafii św. Mateusza,
 • Beata Odziemkowska-Pielecka – założycielka i redaktorka naczelna tygodnika „Wieści z Kociewia”,
 • Piotr Pobłocki – założyciel Rezydencji Live w Okolu.

Statuetkę Kociewskiego Gryfa oraz miano „Twórcy Roku 2021” przyznano Kamili Froelke za wyjątkową promocję regionu poprzez prezentacje mody ślubnej, opartej na stylistyce haftu kociewskiego, na prestiżowych pokazach w kraju i za granicą.

WIĘCEJ O KOLEKCJI MODY KAMILI FROELKE W ARTYKULE: Kolekcja sukien ślubnych ze Starogardu Gdańskiego podbija świat. „Kociewie przewija się przez całe moje życie”

Nagrodę w imieniu laureatki odebrał jej mąż, który podziękował za to, że kapituła zauważyła trud włożony w promocję Kociewia.

„Impreza Roku 2021”

Także lista pretendentów do tytułu „Impreza Roku 2021” była pokaźna. Statuetką „Kociewskiego Gryfa” oraz mianem „Imprezy Roku 2021” okrzyknięto organizowane przez Męski Chór Kościelny przy parafii św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim obchody 95-lecia Męskiego Chóru.

„Organizacja Pozarządowa Roku 2021”

Mianem „Organizacji Pozarządowej Roku 2021” określono Klub Sportowy Beniaminek 03 za działalność pozasportową, a w szczególności za realizację programu Erasmus+ Młodzież KA205, propagującego integrację międzynarodową oraz międzykulturową mieszkańców powiatu starogardzkiego.

Najlepsze firmy

Kociewskie Gryfy trafiły także do najlepszych firm działających w powiecie starogardzkim.

 • W kategorii firmy mikro statuetkę otrzymał Sklep „Delikatesy Rybne” Ewy i Kazimierza Alfuth, zlokalizowany w Lubichowie.

To rodzinna firma. W dobie zalewu sklepów wielkopowierzchniowych, prowadzenie z pełnym powodzeniem tego typu działalności wymaga wielkiej znajomości specyfiki produktu o tak krótkim terminie przydatności.

 • Wśród małych firm główną nagrodą uhonorowano Zakład Stolarski „ADRYCH” Zdzisław Adrych.

Firma istnieje na rynku od 1993 r. Założycielem i aktualnym jej właścicielem jest Zdzisław Adrych, mistrz stolarstwa i ceniony fachowiec. Zakład zajmuje się produkcją oraz montażem drzwi i okien z drewna klejonego, zatrudnia około 20 osób. Jego właściciel działa także w szkolnictwie zawodowym, za co został uhonorowany Złotą Odznaką Mistrza za Szkolenie Uczniów w Rzemiośle, ponadto za zaangażowanie w rozwój rzemiosła odznaczony został Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego, przyznanym przez Związek Rzemiosła Polskiego.

A komu przypadł Kociewski Gryf w kategorii średniej i dużej firmy?

 • Firmie SPUTNIK Tomasza Pastwy. Nagroda została przyznana za rozwój oraz współpracę z partnerami biznesowymi.

SPUTNIK prowadzi działalność produkcyjną w Nowej Wsi Rzecznej, oraz handlową w Starogardzie Gdańskim, Kościerzynie, Bytowie, Świeciu, w formie sieci marketów budowlanych PSB „Mrówka”. Aktualnie zatrudnia około 300 osób. To lider w imporcie stalowych drzwi zewnętrznych S-DOOR, część składowa największego w kraju Polskiego Klastra Budowlanego, zrzeszającego ponad 300 przedsiębiorstw branży budowlanej.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka