Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Najmłodszych uchodźców powitał na gdańskim dworcu klaun

Każdy mały gest przywracający wiarę w człowieczeństwo jest obecnie na wagę złota. Z takiego założenia wychodzą członkowie Dominikańskiego Duszpasterstwa Postakademickiego, którzy w przebraniach i z uśmiechami na twarzach witają uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Gdańska.
przywitanie dzieci z Ukrainy, duszpasterstwo dominikańskie, Gdańsk
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Wolontariusze z gdańskiego duszpasterstwa dominikańskiego w środę, 6 kwietnia po raz drugi pojawili się na peronach gdańskiego dworca, by w niecodzienny i przede wszystkim optymistyczny sposób przywitać najmłodszych przyjezdnych z Ukrainy. A optymizm to jedna z tych rzeczy, których teraz potrzebują najbardziej. Na dworcu pojawił się m.in. klaun, który z podarunkami, np. pod postacią łakoci, wyszedł naprzeciw zmęczonym podróżą uchodźcom. Nie brakowało wzruszających momentów, słów wdzięczności i w końcu – uśmiechów.

Uciekający przed wojną Ukraińcy znaleźli - w większości - schronienie w Polsce. Również na Pomorzu. W Chojnicach przebywa około 800 osób, z czego aż ponad 700 jest u osób prywatnych. Teraz pojawił się pomysł postawienia sześciu domków z przeznaczeniem właśnie dla gości z Ukrainy (fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

– Pomysł narodził się z potrzeby serca oraz z chęci wywołania choćby odrobiny radości na twarzach przyjezdnych w tej tragicznej dla nich sytuacji – mówi Małgorzata Ropelewska, koordynatorka pomocy Ukraińcom z ramienia Dominikańskiego Duszpasterstwa Postakademickiego. – Widziałam, że takie akcje odbywają się w innych polskich miastach, dlatego pomyślałam, że warto byłoby zorganizować podobną u nas. Zaproponowałam to ludziom z duszpasterstwa. Myślę, że wszyscy czujemy podobnie, że, choć jest to bardzo mała rzecz, to jednak bardzo potrzebna.

Pomoc Dominikańskiego Duszpasterstwa Postakademickiego odbywa się w ramach akcji #stayStrongUkraine. Wolontariusze witają Ukraińców co tydzień w środę, przed godz. 18:00, po przyjeździe składu z Przemyśla. Do powitania może dołączyć każdy, kto ma ochotę wyrażenia wsparcia, życzenia wszystkiego dobrego w nowym miejscu pobytu oraz tego, by wojna skończyła się, jak najszybciej.

Dominikańskie Duszpasterstwo Postakademickie prowadzi także zbiórkę na rzecz Ukrainy. Pomoc można kierować na konto bankowe gdańskich dominikanów: 

Klasztor Dominikanów

ul. Świętojańska 72

80-840 Gdańsk

94 1140 1065 0000 3926 9300 1003

tytułem: UkrainaPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka