Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Modernizacja sortowni odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku na półmetku

Trwają prace w sortowni odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku. - Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji II etapu modernizacji, w którym skupiamy się na strefie sortowania odpadów 2D czyli płaskich. W ramach prac instalujemy m.in. automatyczne przenośniki bunkrowe oraz stacje kompresorów – informuje Olimpia Schneider, rzecznik prasowy Gdańskiego ZU.
(fot. Zakład Utylizacji w Gdańsku)

- Przebudowa instalacji znacząco wpłynie na jej wydajność. Cieszymy się, że wszystkie prace idą zgodnie z planem, a nawet udaje się nam wyprzedzić harmonogram, mimo obiektywnych trudności na rynku. Kończymy montaż automatycznych przenośników bunkrowych, które znacznie usprawnią prace sortowni, zwiększając automatyzację  procesów. Takie rozwiązanie daje nam większą elastyczność, redukuje zapotrzebowanie na sprzęt i dodatkowe zaangażowanie pracowników - mówi Grzegorz Orzeszko, wiceprezes ZU ds. technicznych.

Cztery etapy

Modernizacja sortowni przeprowadzana jest w czterech etapach. Obecnie, trwa drugi etap prac, w ramach którego wykonywana jest tzw. wspomniana strefa sortowania odpadów 2D (czyli płaskich takich jak papier, folia), wyposażona m.in. w pełni zautomatyzowane działające na podczerwień separatory opto-pneumatyczne połączone systemem przenośników. 

Montowane są również automatyczne przenośniki bunkrowe, które bez udziału dodatkowego sprzętu będą kierowały wysortowane, przeznaczone do recyklingu surowce do pras belujących. Odbywa się również montaż  nowej stacji kompresorów o mocy ok 550 kW, która będzie jednocześnie zasilać sprężonym powietrzem wszystkie 23 separatory opto-pneumatyczne. Zakończenie tego etapu planowane jest na przełomie kwietnia i maja. Po ukończeniu tych prac zaawansowanie będzie wynosiło około 60 proc.

(fot. Zakład Utylizacji Gdańsk)

Harmonogram realizacji zadania

- Pomimo dużych trudności w łańcuchach dostaw spowodowanych pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie, udało się skrócić harmonogram prac o miesiąc. Obecnie planujemy, że próby całej zmodernizowanej instalacji odbędą się na początku sierpnia 2022 r. -  informuje Olimpia Schneider.

Procent zaawansowania prac

Aktualny stan zaawansowania prac wynosi prawie 50%. Główne cele modernizacji to znaczny wzrost masy odzyskiwanych surowców, które zostaną przekazane do powtórnego przetworzenia oraz większa automatyzacja procesu ich odzysku.  

Koszt modernizacji sortowni to prawie 70 milionów zł brutto, z czego ponad połowę stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

(fot. Zakład Utylizacji Gdańsk)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama