Droga ekspresowa S6 Trasa Kaszubska to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w północnej Polsce. Łączy największe miasta Pomorza oraz porty Szczecin–Świnoujście i Trójmiasta. Dzięki zakończeniu inwestycji czas przejazdu między Gdańskiem a Szczecinem skróci się o ok. 1,5 godziny.
Jak podkreślał podczas wizyty na S6 niedaleko Leśnic premier Donald Tusk, Trasa Kaszubska ułatwi codzienne życie tysiącom ludzi w Polsce. Ale ma też inne ważne znaczenie.
- To też droga o wielkim znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa Polski i o wielkim znaczeniu międzynarodowym. Jadąc tu z Gdańska i porównując ją z autostradami na przykład we Włoszech czy w Belgii, to muszę powiedzieć, że chociaż to nie jest autostrada, tylko droga ekspresowa, to ona prezentuje wyższy standard, niż bardzo dużo autostrad w zachodniej Europie. Moja radość z zakończenia tej inwestycji jest ogromna, ale ogromnie cieszę się też z tego, że my ciągle utrzymujemy bardzo wysoki standard naszych inwestycji i polskie drogi nie są już dziś pośmiewiskiem Europy. Ten odcinek Trasy Kaszubskiej potwierdza bardzo wysoką jakość i nasze bardzo wysokie aspiracje. We wtorek w Budapeszcie premier Węgier mówił z nie skrywaną serdeczną zazdrością innym premierom, że podczas wizyty w Polsce największe wrażenie zrobiły na nim nasze dworce, pociągi, drogi i oczywiście gościnność Polaków – mówił podczas wystąpienia premier Donald Tusk.
Minister Dariusz Klimczak potwierdził również, że oddanie do użytku całej drogi ekspresowej S6 to otwarcie nowych możliwości dla Pomorza i całego wybrzeża od Gdańska po Szczecin.
- Droga ekspresowa S6 to droga o ogromnym potencjale gospodarczym. W piątek rozpoczynają się wakacyjne wyjazdy, a właśnie z tej drogi S6 zjeżdża się do najpopularniejszych polskich kurortów nad Bałtykiem. Zyska więc na tym także branża turystyczna. Dzięki wybudowaniu Trasy Kaszubskiej dajemy tlen całemu regionowi. Ale wybudowanie tej drogi to także wzmacnianie pozycji Polski na europejskiej sieci dróg i to jest bardzo dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki – mówił minister Klimczak.
Zarówno premier Donald Tusk, jak i minister Dariusz Klimczak podkreślali podczas swojego wystąpienia, jak ważne znaczenie ma nazwanie S6 Trasą Kaszubską.
- To uhonorowanie tożsamości regionalnej. Wkrótce pojawią się kolejne znaki mówiące o tym, że jest to Trasa Kaszubska, ponieważ Kaszubi zasługują na to, żeby przynajmniej w taki sposób uhonorować postęp inwestycyjny i infrastrukturalny, który się dokonał przez wiele lat w Polsce i to nasz kraj jest teraz przedstawiany m.in. w mediach społecznościowych jako ten bezpieczny, czysty i nowoczesny kraj, do którego chce się po prostu tutaj przyjeżdżać – mówił Dariusz Klimczak.
- Ja też się bardzo cieszę, że zdecydowaliśmy się na nazwanie trasy od Gdańska do Szczecina, od Wisły do Odry, Trasą Kaszubską. Jest to przypomnieniem faktu, że kiedyś Kaszubi byli kiedyś gospodarzami całego Pomorza od Gdańska do Szczecina – dodał Donald Tusk.
Minister Dariusz Klimaczk przypomniał też, że droga ta ma strategiczne znaczenie także ze względu na powstającą w naszym regionie, w Choczewie, elektrownię i od S6 „pobiegnie” także zupełnie nowa droga krajowa do elektrowni jądrowej. Prace przy tej trasie już trwają. Minister przypomniał, że w z drugiej strony Trasy Kaszubskiej, od strony Szczecina, właśnie ruszają prace przy budowie najdłuższego tunelu drogowego pod Odrą, o wartości ponad 5 miliardów zł.
- To nie koniec dobrych wiadomości, bo w najbliższy piątek oddamy do użytku kolejny odcinek autostrady A2 na wschodzie Polski i w ten sam dzień podpiszemy umowę na rozbudowę o trzeci i czwarty pas autostrady między Łodzią a Warszawą – powiedział minister Klimczak.


Napisz komentarz
Komentarze