Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Ruszył wspólny bilet metropolitalny i firm autobusowych

Weszła w życie nowa oferta metropolitalnych biletów łączonych, obejmujących komunikację miejską oraz komunikację uruchamianą przez regionalnych przewoźników autobusowych. Przygotowana została przede wszystkim z myślą o mieszkańcach tych pomorskich miejscowości, które nie są obsługiwane komunikacją miejską czy kolejową.
autobus w Gdyni

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W czwartek (28.04.) rozpoczęto sprzedaż biletu łączonego regionalnego, przygotowanego przez Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej we współpracy z przewoźnikami autobusowej komunikacji regionalnej. Oferta obejmuje komunikację miejską: ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo oraz komunikację uruchamianą przez regionalnych przewoźników autobusowych: PKS Gdynia, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Gdańsk oraz Przewozy Autobusowe Gryf. Przewoźnicy świadczą swoje usługi na obszarach wiejskich, które nie wszędzie obsługiwane są komunikacją miejską i kolejową. Nowa oferta przygotowana została przede wszystkim z myślą o mieszkańcach takich miejscowości w gminach: Wejherowo, Luzino, Szemud, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Żukowo, do których nie dojeżdża autobus miejski bądź pociąg.

- Bilet Łączony Regionalny składa się z dwóch części: emitowanej przez MZKZG części uprawniającej do podróżowania komunikacją miejską jednego organizatora – ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni albo MZK Wejherowo, w cenie 76 zł za bilet normalny lub 38 zł za bilet ulgowy, oraz wydawanej przez przewoźnika autobusowego biletu trasowanego na określoną relację PKS Gdynia albo PKS Gdańsk albo P.A. GRYF. Cena jest uzależniona od długości relacji oraz wysokości przysługującej ulgi - informuje Bartosz Szwarc, podinspektor ds. integracji transportu zbiorowego MZKZG w Gdańsku.

Dostępne warianty

Bilety PKS Gdańsk i P.A. GRYF są wydawane na relację (tam i powrót): Dworzec Autobusowy w Gdańsku – wybrana miejscowość w gminie Kolbudy albo gminie Pruszcz Gdański (lub miasto Pruszcz Gdański) albo gminie Żukowo. Bilety te łączone mogą być z biletem metropolitalnym upoważniającym do podróży wszystkimi liniami ZTM w Gdańsku.

 

Z kolei bilety PKS Gdynia są wydawane na relację (tam i powrót) od wybranych miejscowości w gminie Szemud albo gminie Wejherowo, gminie Luzino lub od miejscowości Chwaszczyno w gminie Żukowo – do jednego z następujących punktów przesiadkowych:

  • Wejherowo (Dworzec Autobusowy) – możliwe połączenie z biletem MZKZG upoważniającym do podróży wszystkimi liniami MZK Wejherowo albo ZKM Gdyni,
  • Szemud – możliwe połączenie z biletem MZKZG upoważniającym do podróży wszystkimi liniami ZKM Gdyni,
  • Chwaszczyno – możliwe połączenie z biletem MZKZG upoważniającym do podróży wszystkimi liniami ZKM Gdyni albo ZTM w Gdańsku,
  • Karczemki – możliwe połączenie z biletem MZKZG upoważniającym do podróży wszystkimi liniami ZKM Gdyni,
  • Koleczkowo – możliwe połączenie z biletem MZKZG upoważniającym do podróży wszystkimi liniami ZKM Gdyni.
     

Najwięcej mają zyskać osoby nieuprawnione do ulg (nawet powyżej 60 zł). Dla osób nabywających bilet PKS/GRYF z ulgą ustawową, cena tego biletu nie zmienia się – zyskają oni jednak na różnicy między ceną biletu miejskiego a ceną biletu MZKZG (która wynosi 76/38 zł).

- Bilety łączone z PKS Gdańsk/P.A. Gryf można nabywać w kasie Dworca PKS w Gdańsku - ul. 3 Maja 12, natomiast bilety łączone z PKS Gdynia można nabywać w kasie Dworca Autobusowego Wejherowo (obok Dworca PKP) oraz w kasie autobusowej Dworca Gdynia Główna (okienko 10) - dodaje Bartosz Szwarc.

Obie części stanowią nierozłączną całość i zawsze sprzedawane są razem. Bilety Łączone Regionalne mogą być wydawane wyłącznie na okres jednego miesiąca kalendarzowego (np. od 1 do 31 maja, od 1 do 31 lipca itd.). Zakup biletu łączonego możliwy jest w następujących terminach:

- do 10 dnia miesiąca – na dany miesiąc kalendarzowy,
- od 15 dnia miesiąca – na kolejny miesiąc kalendarzowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka