Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Wszystko o moim dziecku”. Pokaz filmu i spotkanie z Piotrem Jaconiem

We wtorek, 17 maja w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Piotra Jaconia „Wszystko o moim dziecku” oraz dyskusja o problemach rodziców osób transpłciowych.
(fot. archiwum prywatne Piotra Jaconia | Instagram) 

Dziennikarz TVN Piotr Jacoń i jego żona Magda o tym, że ich – jak dotychczas myśleli syn – jest osobą transpłciową i czuje się kobietą, dowiedzieli się, gdy ich dziecko miało 20 lat. W filmie „Wszystko o moim dziecku” zrealizowanym krótko po tym w ramach cyklu „Czarno na białym” Jacoń nie odnosi się bezpośrednio do własnego doświadczenia. O dysforii, depresji i próbach samobójczych dzieci, a także o trudnościach ze znalezieniem właściwych lekarzy oraz przejściach przed polskimi sądami w walce o tożsamość opowiedzieli mu inni tęczowi rodzice. Film zawierał jedynie dedykacje „Dla Wiktorii – tata”.

W czerwcu ub. roku na łamach dwumiesięcznika społeczno-kulturalnego LGBTI „Replika”, Piotr Jacoń udzielił wywiadu, w którym szczerze opowiedział o historii swojej rodziny. Wokół tej sprawy zrobiło się głośno i w efekcie jedno z wydawnictw zamówiło u Piotra Jaconia. „My, trans” zawiera wywiady nie tylko z rodzicami, ale także osobami transpłciowymi oraz specjalistami, zajmującymi się pomocą w takich sytuacjach: psycholożką, adwokatką, aktywistką, a nawet księdzem.

Nagłośnienie tematu transpłciowości przez znanego dziennikarza spowodowało większe zainteresowanie tematem i zrozumienie, także ze strony osób, które wcześniej nie miały z nim do czynienia, jednak w żadnym stopniu nie zmieniły bezdusznego podejścia instytucji państwowych. W kwietniu, po trwającym rok procesie, Wiktoria Jacoń otrzymała sądowe potwierdzenie, że jest kobietą. „W imieniu Rzeczpospolitej mojej Córce dano w twarz” – komentował Piotr Jacoń w emocjonalnym wpisie na Instagramie. – „Choć pani przyznała mojej Córce rację – że jest płci żeńskiej – to w tym jednym zdaniu dwukrotnie nazwała ją powodem (a nie powódka). I raz synem”.

- Na spotkania autorskie zarówno związane z książką, jak i reportażem przychodzą głownie rodzice dzieci trans – powiedział zawszepomorze.pl Piotr Jacoń. – To, co w naszej sytuacji jest najgorsze, to poczucie osamotnienia. Dzięki spotkaniom możemy przeglądać się nawzajem w swoich historiach.

Oprócz Piotra Jaconia w dyskusji po filmie weźmie udział Bożena Kościuszko-Panek, członkini Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado, od lat prowadząca grupy wsparcia dla rodziców osób LGBT+, mama Mileny, transkobiecej osoby niebinarnej. Spotkanie, która odbędzie się w ramach Trójmiejskich Dni Równości 2022 poprowadzi dr Anna Strzałkowska | wykładowczyni akademicka, działaczka na rzecz praw człowieka, założycielka Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado.

Początek o godz. 19. w audytorium na parterze budynku ECS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama