Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Co dalej z zabytkową przepompownią „Nadzieja” w Rybakach? Wody Polskie działają

Włodarze gmin: Gniew, Pelplin i Subkowy, wystąpili do Wód Polskich o jak najszybsze podjęcie działań ratunkowych dla zabytkowej przepompowni „Nadzieja” w Rybakach, którą strawił pożar. Na razie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zastępczo zainstaluje w stacji pompę awaryjną. Dalsze prace wymagają czasu.
przepompownia w Rybakach
Zabytkowa śluza, przepompownie służą mieszkańcom Niziny Walichnowskiej od XIX wieku (fot. Dawny Tczew)

Pożar zabytkowej przepompowni w Rybakach stworzył zagrożenie dla Niziny Walichnowskiej, dlatego w czwartek, 19 maja włodarze trzech gmin oraz powiatu tczewskiego spotkali się, aby omówić dalsze działania w związku z tym nieszczęśliwym wydarzeniem.

WIĘCEJ NA TEMAT POŻARU PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Nie ma „Nadziei” dla przepompowni w Rybakach. Zabytkowy budynek strawił pożar

Efektem tego spotkania było pismo, skierowane do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, z apelem o potraktowanie sprawy odbudowy zabytkowej przepompowni jako priorytetowej.

Co dalej z zabytkową przepompownią „Nadzieja” w Rybakach?

Zapytaliśmy Wody Polskie, jakie działania podjęto w związku z pożarem przepompowni „Nadzieja” w Rybakach.

– Obecnie trwają oględziny miejsca zdarzenia i prace porządkowe – informuje Bogusław Pinkiewicz z Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej PGW Wody Polskie w Gdańsku. – Termin zakończenia odbudowy uzależniony jest od wielu czynników, jak: zakończenie ustaleń dotyczących przyczyny pożaru oraz postępowania ubezpieczyciela, wyłonienie wykonawcy w postępowaniu przetargowym czy uzgodnienie projektu odbudowy z konserwatorem zabytków.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wspólne ćwiczenia kilku gmin w Gdańsku. Służby trenowały na wypadek powodzi

Jak przyznaje rzecznik Wód Polskich, na obecnym etapie trudno jest podać termin zakończenia tych wszystkich czynności, jak i samych robót budowlanych.

– PGW Wody Polskie zainstaluje w stacji pomp w Rybakach zastępczo pompę awaryjną, która, w razie konieczności, zastąpi pompy odłączone po pożarze – mówi Bogusław Pinkiewicz. – Przypominam, że zabytkowe pompy w „Nadziei” nie zostały zniszczone w czasie pożaru, ucierpiała tylko instalacja zasilająca. Stan wód jest teraz niski i nie występuje zagrożenie powodziowe. Równolegle cały czas zdolna do pracy jest przepompownia „Pokój”.

System Melioracji Niziny Walichnowskiej. Jak działa?

Przypomnijmy, w połowie XIX w. Nizina Walichnowska zyskała lepszą ochronę przeciwpowodziową w postaci nowych wałów, które są użytkowane do dziś. Uzupełnieniem konstrukcji ziemnych jest zespół hydrotechniczny składający się z trzech pompowni i śluzy, który zbudowano w latach 1888-1896.

Pompownia „Zgoda” odwadnia nizinę, odprowadzając wodę do Jeziora Pelplińskiego, a pompownie „Nadzieja” i „Pokój” tłoczą wodę z jeziora do Wisły – gdy jej wysoki stan uniemożliwia odpływ grawitacyjny. Śluza pozwala na swobodny spływ wody z jeziora do Wisły, zamyka się zaś, gdy poziom rzeki nadmiernie rośnie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zdolność retencji wodnej w Gdańsku ma szybko wzrastać z roku na rok

Pompownie miały początkowo napęd parowy, obecnie jest on elektryczny. Cały system melioracji Niziny Walichnowskiej jest dziełem osadników menonickich żyjących tam od końca XVI wieku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama