Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Norweski bard Roy Einar Dreng wystąpi w Domu Zarazy

Roy Einar Dreng. Jego wiersze i muzyka narodziły się pod stalowym niebem Norwegii, mają w sobie nostalgię, ale i żarliwość.
(fot. Linda Cartridge | royeinardreng.com)

Skald czy bard? Na pewno, z kwi i kości, Norweg. Roy Einar Dreng- gitarzysta, wokalista, kompozytor i poeta grający muzykę nurtu Americana wzbogaconą szorstkim folkiem nordyckim.

- Od zawsze fascynował mnie Bob Dylan – wyznaje. - Chciałem pokazać ludziom piękno jego muzyki i poezji, ale po swojemu.

Jednak wiersze i kompozycje Roya Einara Drenga to dużo więcej niż tylko inspiracja amerykańskim country i bluesem. Zabiera słuchaczy w świat norweskiej, surowej, ale i pełnej liryzmu krainy. Śpiewa o prostych, zwyczajnych sprawach, jego piosenki to opowieść o naturze człowieka, liryczna gawęda.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pochwała pamięci. Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona otwarta

Jego wiersze i muzyka narodziły się pod stalowym niebem Norwegii, mają w sobie nostalgię, ale i pogodę, dystans do świata, ale i żarliwość.

- Jako wędkarz zjeździłem całą moją ojczyznę. Godzinami obserwowałem połyskujące w słonecznej wodzie pstrągi i skaczące łososie. To wtedy poczułem, jak nierozerwalny jest związek między przyrodą i pieśnią. Zrozumiałem, że skandynawska ballada jest częścią mnie. I to słychać w moich piosenkach.

W sobotę, 28 maja w oliwskim  Domu Zarazy, premierę będzie miał specjalny utwór Roya Einara Drenga. To piosenka napisana w hołdzie patronowi tej sceny, aktorowi Ryszardowi Jaśniewiczowi, którego norweski bard miał zaszczyt poznać, i z którym zdarzyło mu się wystąpić podczas koncertu w Sopocie.

Pusta jest scena

Batalie stoczone

Dzień zapada zmrokiem

Pora już iść dalej

Reflektorem podświetlone

Błazna oblicze przed złotym księżycem

- śpiewa w przejmującej balladzie.

- Występ na scenie imienia aktora, którego podziwiał i szanował będzie i dla niego, i dla publiczności Domu Zarazy wyjątkowym przeżyciem - zapewniają organizatorzy koncertu. 

28 maja, godz. 18. Dom Zarazy w Oliwie, stary Rynek Oliwski 15. Wstęp wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka