Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Nielegalna fabryka papierosów rozbita pod Sztumem

Sama niepozorna linia produkcyjna odkryta w dawnej fabryce artykułów papierniczych w powiecie sztumskim warta była aż 5 milionów złotych. Według ekspertów produkować mogła nawet około 3 tysięcy papierosów na minutę, a ogółem zdążyła wcześniej wyprodukować ich 8 milionów. Centralne Biuro Śledcze Policji, wspólnie z Krajową Administracją Skarbową rozbiło nielegalną fabrykę i zatrzymało 6 mężczyzn. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.
Nielegalna fabryka papierosów rozbita w powiecie sztumskim | Źródło zdj. CBŚP
Nielegalna fabryka papierosów rozbita w powiecie sztumskim (fot. CBŚP)

Likwidacja nielegalnej fabryki papierosów w hali dawnego zakładu produkującego artykuły papiernicze w powiecie sztumskim na Pomorzu była „wyjazdową” akcją funkcjonariuszy z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej. Zatrzymano 6 mężczyzn, którzy – według śledczych – tworzyć mieli zorganizowaną grupę przestępczą. Efektem jej pracy miały być paczki papierosów imitujące znaną czerwono-białą zagraniczną markę.

- Wartość linii produkcyjnej została oszacowana na kwotę nawet 5 milionów złotych. Ponadto zabezpieczono gotowe papierosy oraz tytoń. Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że w fabryce mogło zostać wyprodukowanych nawet do 8 milionów papierosów, a straty Skarbu Państwa z tego tytułu mogły wynieś blisko 9 milionów złotych – relacjonuje prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Produkowali amfetaminę, wpadli podczas akcji policji. Dwóch zatrzymanych

Jak informuje CBŚP, służby przejęły bardzo nowoczesne maszyny służące do wytwarzania nielegalnych wyrobów tytoniowych, których wydajność produkcyjną biegły ocenił na około 3 tysiące papierosów na minutę. W fabryce przejęte zostały także gotowe papierosy oraz tytoń i materiały poligraficzne wykorzystywane w nielegalnej produkcji.

Zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie, gdzie przedstawiono im zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych, a także udziału (a w przypadku 1 z nich – kierowania) zorganizowaną grupą przestępczą.

- Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – zaznacza prok. Mariusz Duszyński z gdańskiej „Okręgówki”, która sprawę przejęła do dalszego prowadzenia ze względu na fakt, że śledztwo ma „rozwojowy charakter”.

Wszyscy 6 zatrzymani mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Grożą im kary pozbawienia wolności.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka