Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Kaszubi opanowali gdańską Ołowiankę

Z okazji 110. rocznicy zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów, na Ołowiance organizowany jest Gdański Jarmark Kaszubski. Przez cztery dni, pod filharmonią będzie można próbować kaszubskich smakołyków, zapoznać się z historią i tradycjami charakterystycznych dla regionu czy posłuchać lokalnych wykonawców.
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Gdański Jarmark Kaszubski to największe tego typu wydarzenie organizowane w stolicy Kaszub. Od 16 do 22 czerwca mieszkańcy i turyści mogą na nowo odkrywać kaszubską kuchnię, nauczyć się podstawowych zwrotów języka kaszubskiego, a także poznać najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z grodem Neptuna. Na Ołowiance można spróbować i zakupić regionalne produkty i przysmaki, takie jak truskawki, sery, czy nalewski, a także obejrzeć wystawę plenerową poświęconą wybitnym Kaszubom związanym z Gdańskiem. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano warsztaty z malowania wzorów kaszubskich, plecenia kwiatów czy nauki kaszubskich tańców.

Ryby wrócą na targ

Wyjątkowym wydarzeniem będzie Fischmarkt, nawiązujący do tradycji targu rybnego w Gdańsku. Podczas historycznej inscenizacji do Gdańska powrócą tradycyjne łodzie, zwane pomerankami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdańskie Dni Kaszubskie. Poznaj w tradycję i kulturę regionu, odkryj pomorskie korzenie Gdańska

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Rybacy wyładują swój połów na nabrzeże Ołowianki na tradycyjnych taczkach, w koszach i skrzyniach, a następnie będą go sprzedawać przy użyciu dawnych sprzętów i narzędzi. Fischmarkt odbędzie się w sobotę, 18 czerwca.

Z kolei w sobotę i niedzielę, na scenie zlokalizowanej przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina, w ramach Kaszëbë Music Festiwal wystąpią regionalne zespoły i muzycy tacy jak Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice, ZPiT Kościerzyna, Zespół Drëszë czy Akademia Głosów Tradycji.

Gdańskie Dni Kaszubskie organizuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w związku ze 110. rocznicą zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańsku. Celem imprezy jest przybliżenie kaszubskiej historii, kultury i tradycji, w tym jedynego i wyjątkowego w skali kraju języka regionalnego – kaszubskiego. Partnerem wydarzenia jest samorząd województwa pomorskiego.

Program Gdański Dni Kaszubskich:

  • 16-19 czerwca, czwartek-niedziela – Jarmark Kaszubski na Ołowiance,
  • 18 czerwca, sobota, godz. 12 – Fischmarkt w Gdańsku (Ołowianka),
  • 18-19 czerwca, sobota i niedziela – Kaszëbë Music Festiwal (Ołowianka, parking Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina),
  • 19 czerwca, niedziela, godz. 15 – spacer kaszubskimi śladami w Gdańsku (spotkanie na rogu ulic Gnilnej i Rajskiej),
  • 20 czerwca, poniedziałek, godz. 18 – internetowa premiera filmu „Kaszubi w Gdańsku – część IV. Oliwa”,
  • 21 czerwca, wtorek, godz. 20 – spektakl „Ścinanie kani” Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina (Teatr Wybrzeże, scena Stara Apteka),
  • 22 czerwca, środa, godz. 12 – konferencja „Gdańsk – Kaszuby – Polska. 110. rocznica Zjazdu Młodokaszubów w Gdańsku” (Ratusz Głównego Miasta, Sala Biała),
  • 16-19 czerwca (Ołowianka) oraz 20 czerwca-3 lipca (Grobla I) – plenerowa wystawa „W kręgu Młodokaszubów”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama