Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ruch tramwajowy na al. Havla wstrzymany do końca wakacji

W związku z pracami na budowie trasy Nowa Warszawska w pobliżu al. Havla, w nocy z 24 na 25 czerwca planowane jest wprowadzenie komunikacji zastępczej za tramwaje. Zmiany będą obowiązywały do końca sierpnia.
Fot. UM Gdańsk
Aktualizacja

godz. 13:30

W związku ze zgłoszeniem wykonawcy prac torowych (montaż rozjazdu nakładkowego), 24 czerwca już od ok. godz. 20:30 do końca dnia zajdzie konieczność wstrzymania ruchu tramwajowego na ul. Witosa i al. Havla. Zmiana dotyczy wyłącznie linii tramwajowych 2 i 6 – od ok. godz. 20:30 trasy od strony centrum zostaną skrócone do pętli Chełm Witosa. Autobusy zastępcze „za tramwaj” będą oczekiwać na pasażerów na pętli Chełm Witosa i pojadą do Łostowic Świętokrzyskiej trasą:

  • kierunek Łostowice Świętokrzyska: Chełm Witosa-Witosa-Łostowicka (zawracanie na skrzyżowaniu z al. Armii Krajowej)-Havla-Łostowice Świętokrzyska. Obowiązują przystanki: „Chełm Witosa” 04, „Cieszyńskiego” 04, „Wilanowska” 04, „Przemyska” 04, „Płocka” 04, „Łostowice Świętokrzyska” 04.
  • kierunek Chełm Witosa: Łostowice Świętokrzyska-Havla-Witosa-Chełm Witosa. Na trasie obowiązują przystanki: „Łostowice Świętokrzyska” 05, „Płocka” 03, „Przemyska” 03, „Wilanowska” 90 (tymczasowy), „Cieszyńskiego” 03, „Chełm Witosa” 03.

Autobusy „za tramwaj” odjadą z przystanków na trasie Chełm Witosa-Łostowice Świętokrzyska-Chełm Witosa w godz. zbliżonych do godz. odjazdów linii 2 i 6.

Wcześniej

Tramwaje linii 2, 6 i 7 oraz linii plażowej 68 od strony Śródmieścia będą dojeżdżać do przystanku „Wilanowska” i następnie zmienią kierunek jazdy, by wrócić do centrum.  Tramwaje linii 4 i linii plażowej 63, od strony Śródmieścia pojadą do pętli Chełm Witosa (tak jak linia 3).

Autobusy linii 155, 213 i 295 pojadą w obu kierunkach trasą wydłużoną przez al. Havla, ul. Wilanowską i ul. Witosa do pętli Chełm Witosa. Dodatkowo, między pętlą Łostowice Świętokrzyska i pętlą Chełm Witosa (przez al. Havla, ul. Wilanowską i ul. Witosa) pojadą autobusy linii zastępczej T1, które będą kursować co 10 minut informuje Izabela Kozicka-Prus, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska. Z uwagi na powyższe prace, od soboty nieczynny będzie dla autobusów linii 115, 156, 162, 174, 175, 195 i N14 przystanek „Przemyska” 03, zlokalizowany w ciągu al. Havla, w kierunku al. Armii Krajowej. W zamian, dla linii 115, 156, 174 i 195, uruchomiony zostanie przystanek zastępczy „Przemyska”, zlokalizowany na ul. Łódzkiej, na wysokości posesji nr 8.

zamknięcie al. Havla w Gdańsku

Nowa Warszawska w Gdańsku. Postępy prac na budowie

Wyłączenie kursowania tramwajów na tym odcinku konieczne jest, by przebudować cały układ torowy na skrzyżowaniu al. Havla z ul. Nową Warszawską. W okresie wakacji planowana jest m.in. wymiana i montaż słupów trakcyjnych, wymiana całej sieci trakcyjnej na tym odcinku, budowa kanalizacji deszczowej wraz z odwodnieniem torowiska, budowa bloków ochronnych na istniejącym ciepłociągu, a także budowa trzech peronów tramwajowych.

Na terenie budowy widać duże zaawansowanie prac mówi Izabela Kozicka-Prus Torowisko jest gotowe niemal w całości na odcinku od al. Havla do pętli Ujeścisko – brakuje jedynie kilku metrów torów od strony pętli. Na tym fragmencie wykonano już także wszystkie słupy trakcyjne i słupy oświetleniowe. Łącznie, na całej trasie zamontowano ponad 90 słupów trakcyjnych. Droga rowerowa i chodnik są już wykonane na większości tego odcinka w warstwie wiążącej. Obecnie trwa montaż wiat na poszczególnych peronach tramwajowych. Na środkowym odcinku wykonano już przejazdy z płyt gumowych Strail i rozpoczęto montaż sterowników sygnalizacji świetlnej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Od soboty obowiązują wakacyjne rozkłady jazdy

Zakładany harmonogram inwestycji przewiduje zakończenie robót w listopadzie 2022 r., potem rozpocznie się procedura odbiorowa i pozyskiwanie pozwoleń administracyjnych. Nowa linia tramwajowa uruchomiona zostanie w pierwszym kwartale 2023 r. Koszt inwestycji to niecałe 60 mln zł.

Nowa linia tramwajowa będzie miała długość ok. 2 km. Wzdłuż torowiska przebiegać będzie ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych. Zakres inwestycji obejmuje także przebudowę fragmentu torowiska i układu drogowego na al. Havla, tak aby można było „wpiąć” nową linię.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama