Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Droga krajowa nr 55 w Brachlewie zostanie przebudowana

Przejazd pod wiaduktem kolejowym w Brachlewie na drodze krajowej nr 55 jest swoistym "wąskim gardłem" na tej uczęszczanej szosie. Duże ciężarówki oraz autobusy nie mieszczą się pod wiaduktem i muszą korzystać z objazdu. Odcinek drogi długości około 700 metrów zostanie przebudowany, powstanie m.in. nowy wiadukt. Rozpoczęła się procedura przetargowa na wykonanie tej inwestycji.
Wiadukt na DK 55 w Brachlewie, miejsce doskonale znane kierowcom jadącym w kierunku Kwidzyna lub Malborka Fot. GDDKiA Gdańsk

Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że na oferty w tej sprawie czeka do 11 stycznia przyszłego roku. Po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy prace powinny zostać wykonane w czasie 16 miesięcy.

Jak zmieni się sytuacja na DK 55? Droga ma zostać przebudowana na odcinku 700 metrów, w rejonie wiaduktu kolejowego. Jezdnia drogi krajowej 55 zostanie dostosowana do zwiększonej nośności. Obecny wiadukt zostanie rozebrany, w jego miejsce powstanie nowy. Dziś używana konstrukcja ma szerokość 9,3 m i wysokość 3,9 m - nie mieszczą się pod nią samochody ciężarowe, także wysokie autokary, które muszą zbaczać z drogi i korzystać z przejazdu kolejowego. Nowy wiadukt będzie mieć szerokość 22,5 m oraz wysokość 4,7 m, czyli tzw. skrajnia pionowa zostanie dostosowana do wymogów drogi krajowej.

To nie wszystko. Na przebudowanym odcinku powstanie ścieżka pieszo - rowerowa, kanalizacja deszczowa, nowe oświetlenie oraz akustyczne ekrany na długości ok. 60 metrów.

Jak podkreśla inwestor, przebudowa tego odcinka szosy przyczyni się do zwiększenia przepustowości układu drogowego oraz poprawy bezpieczeństwa (m.in. poprzez rozdzielenie ruchu kołowego, rowerowego i pieszego). Rozbudowa pozytywnie wpłynie również na jakość życia mieszkańców i środowisko naturalne, m.in. dzięki obniżeniu poziomu hałasu, drgań oraz redukcję ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka