Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Transcassubią na Zjazd Kaszubów i koncert Cleo. Wielkie świętowanie w Brusach

W sobotę, 30 lipca Brusy na kilka dni staną się folklorystyczną stolicą Kaszub. To właśnie tu po raz drugi w historii spotkają się Kaszubi podczas Światowego Zjazdu Kaszubów oraz artyści z całego świata, by promować folklor podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Wszyscy Kaszubi z krwi i kości w sobotę zjawią się z pewnością na tegorocznym Światowym Zjeździe Kaszubów. Wrócą do Brus po 15 latach,
gdyż po raz pierwszy Brusy gościły Kaszubów w 2007 roku. To największa plenerowa impreza na Kaszubach – święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury regionu, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów całego świata.

Każdy, kto zjawi się 30 lipca 2022 roku w Brusach, będzie mógł liczyć na sporą dawkę dobrej muzyki. Nie zabraknie też kaszubskich rękodzielników z najdalszych zakątków regionu i oczywiście przysmaków kaszubskiej kuchni. 

- Jestem przekonany, że przyjedzie do nas dużo osób, Kaszubów, miłośników kaszubszczyzny. Tych, którzy mają korzenie kaszubskie, którzy mieszkają w innych zakątkach Polski, Europy czy świata. Można więc powiedzieć, że to właśnie Brusy będą tego dnia stolicą Kaszub - mówi Witold Ossowski, burmistrz Brus.

WARTO PRZECZYTAĆ: Po kilku latach przerwy Kaszubi czują potrzebę spotkania

W Brusach liczą także, że tak duże wydarzenie będzie dla gminy świetną okazją do promocji. – Brusy są bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym na południu Kaszub. Planujemy pokazać cały nasz dorobek. Mamy podwójne nazewnictwo miejscowości: w języku polskim i w języku kaszubskim. To w Brusach jest Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące. To, co jest cenne, ważne – nasi nauczyciele, regionaliści uczą języka kaszubskiego we wszystkich naszych szkołach – dodaje burmistrz.

Całe wydarzenie rozpocznie się na stacji kolejowej w Brusach – tam dwoma pociągami dotrą uczestnicy wydarzenia. Można też dotrzeć innymi środkami lokomocji.

(Fot. Olek Knitter)

Zapraszamy do nas, pociągami, rowerami, kajakami, samochodami czy pieszo - mówi Mariola Rodzeń, sekretarz gminy Brusy

Po powitaniu, parada uczestników przejdzie do Kościoła pw. Wszystkich Świętych. Tam o rozpocznie się msza święta, a po niej przy pomniku Jana Karnowskiego, zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca XXIII Światowy Zjazd Kaszubów. 

– Główną areną naszych zabaw będzie plac przy szkole – zachęca Mariola Rodzeń. - Zapraszamy wszystkie zespoły folklorystyczne z naszych okolic. Chcemy, aby ten nasz zjazd poświęcony był też w części Ukraińcom, dlatego wszystko będzie się odbywało pod hasłem „Kaszubi Ukrainie”. Zaprosiliśmy do współpracy ukraińsko-polski zespół muzyczny Taraka, który zaprezentuje koncert zatytułowany „Sława Ukrajini!”. Po występie organizatorzy zachęcą wszystkich do bicia rekordu w grze na diabelskich skrzypcach. Będzie też koncert gwiazdy wydarzenia.

Całości towarzyszyć będą m.in. Jarmark Kaszubski, turnieje gry w Baśkę i Buczkę czy plener rzeźbiarski. Będą też koncerty zespołów folklorystycznych - tegoroczny zjazd Kaszubów zbiega się w czasie z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” - folklor, i to z całego świata, będzie w gościł w Brusach już od piątku, 29 lipca aż do niedzieli, 31 lipca.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Światowy Zjazd Kaszubów do Brus specjalny pociągiem oraz autokarem

Światowy Zjazd Kaszubów 2022 w Brusach. Program

  • Tegoroczny Zjazd Kaszubów oficjalnie rozpocznie się w sobotę, 30 lipca ok godz. 11:00 na stacji kolejowej w Brusach, gdzie pociągami „Transcassubia” docierać będą uczestnicy z całego Pomorza.

Dla niektórych świętowanie rozpocznie się już z chwilą wejścia do wagonów tego wyjątkowego pociągu. Pierwszy wyruszy o godz. 8:19 ze stacji Gdynia Główna i po drodze zabierze Kaszubów z 14 innych stacji. W tym roku dodatkowo podstawiony będzie drugi pociąg, by do Brus dotarli również Kaszubi z Chojnic. Drugi skład wyruszy z Chojnic o 10:38 (zatrzyma się na jednej stacji, w Męcikale).

  • Z dworca ok. godz. 11:30 Kaszubi wyruszą w stronę kościoła, gdzie w samo południe rozpocznie się msza święta w intencji Kaszubów i Ukraińców pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny.
  • Po niej, ok. godz. 13:45 przy pomniku Jana Karnowskiego zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca XXIII Światowy Zjazd Kaszubów.
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

PRZECZYTAJ TEŻ: W Brusach będą bić pierwszy rekord w grze na diabelskich skrzypcach

Główną areną świętowania i zabawy będzie plac przy miejscowej szkole. Zagrają i zatańczą m.in. Krebane, Zespół Kaszuby Wiele Karsin, a także ukraińskie zespoły Sokoliky i Taraka.

  • o godz. 16:30 podjęta zostanie próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach.
  • o godz. 17:00 wystąpi gwiazda Zjazdu Kaszubów – Cleo.
  • o godz. 18:30 bruszanie pożegnają gości, którzy o godz. 18:50 (w kierunku Gdyni) i o 19:05 (do Chojnic) wyjadą pociągami do swoich domów.

Całości towarzyszyć będą także inne ciekawe wydarzenia. Wśród nich między innymi: Jarmark Kaszubski, turnieje gry w Baśkę i Buczkę, wystawy, plener rzeźbiarski, a nawet zumba kaszubska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Perpetuum mobile Józefa Chełmowskiego, kaszubskiego Leonarda da Vinci z Brus-Jagli

Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” w Brusach. Co będzie się działo?

Będą też koncerty zespołów folklorystycznych zza granicy, a to dlatego, że tegoroczny Zjazd Kaszubów zbiega się w czasie z organizowanym między innymi w Brusach Międzynarodowym Festiwalem Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”.

  • To wydarzenie rozpocznie się w środę, 27 lipca koncertem w Wielu (godz. 19:00).
  • W czwartek, piątek i sobotę (28-30.07.) zespoły z kilku krajów (m.in. Hiszpanii, Kolumbii, Serbii, Meksyku, Chorwacji, Słowacji) zagrają w Czersku, Kościerzynie, Wdzydzach i Wielu,
  • a w piątek i sobotę (29-30.07.) koncerty odbędą się dodatkowo w Brusach,
  • finałowy koncert tej imprezy odbędzie się w niedzielę, 31 lipca o godz. 18:00 w Brusach.

O Kaszubach

Kaszubi to odwieczni gospodarze tych ziem, społeczność o charakterze autochtonicznym. Nie ma wątpliwości, że Pomorze jest ojczyzną Kaszubów, a pojawili się oni tutaj w VI w. naszej ery. Nazwa Cassubia pojawiła się po raz pierwszy 19 marca 1238 rokuw bulli papieskiej Grzegorza IX, który nadał książętom Pomorza Zachodniego tytuł „Dux Slavorum et Cassubia” (książę Słowian i Kaszub). W bulli księciem Kaszub nazwany jest Bogusław I (1130-1187). Na pamiątkę tej pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, od 2004 r. właśnie 19 marca obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów. Słyną z umiłowania porządku i twardego charakteru, jakiego wymagały od nich historia tych ziem oraz ciężka praca na morzu, jeziorach i w polu. To fascynujący ludzie, od wieków ciężko doświadczani, ale niepoddający się, wytrwale odbudowujący zrujnowane miasta, dbający o swoje korzenie, tradycje, i ciężką pracą tworzący przyszłość jednego z najpiękniejszych zakątków naszego kraju.

Szacuje się, że na Pomorzu mieszka od 300 do 500 tysięcy Kaszubów. Zamieszkują zwarty teren historycznego Pomorza Gdańskiego (dziś województwo pomorskie). Z danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r. wynika, że osób deklarujących tożsamość kaszubską jest 228 tys., większość, tj. 211 tys., przyznaje się jednocześnie do związków z polskością, a 17 tys. – wyłącznie do kaszubskiej tożsamości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka