Energa podjęła uchwałę o powołaniu Zofii Paryły w skład zarządu, jednocześnie powierzając jej funkcję prezesa. Oficjalnie, obowiązki szefa spółki wciąż sprawuje Daniel Obajtek, delegowany do tymczasowego wykonywania czynności przez radę nadzorczą. Objęcie prezesury przez Zofię Paryłę nastąpi 1 września. To kolejny rozdział, w ciągnącej się ćwierć wieku współpracy z szefem Orlen.
Zofia Paryła żegna się z Lotosem
- Menedżer z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym w obszarach zarządzania, finansów, księgowości i rachunkowości – pisze o swojej nowej prezes biuro prasowe Energii. - Karierę zawodową rozpoczęła w 1985 r. w Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej w Krakowie. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Podsiada dyplom Executive MBA walidowany przez Apsley Business School w Londynie a przyznany przez Collegium Humanum - Szkołę Główną Menedżerską w Warszawie (jak ustalił „Newsweek”, dyplom MBA na tej uczelni można uzyskać w 3 miesiące – dop. red.).
Energa to jeden z koncernów energetycznych, wchłoniętych przez PKN Orlen po przejęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę. Przejęcie sformalizowano w kwietniu 2020 r. Obecnie płocki koncern posiada 80 proc. udziałów w spółce, której siedziba wciąż mieści się w Gdańsku. Razem z Lotosem, a w przyszłości również PGNiG, Energa ma wejść w skład tzw. championa multienergetycznego, o którym regularnie mówi zarówno Daniel Obajtek, jak i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin. Z ramienia Lotosu, za dopinanie fuzji z Orlenem odpowiadała Zofia Paryła, zasiadająca w zarządzie spółki od lipca 2019 r. Po decyzji rady nadzorczej, od listopada 2020 r. pełniła obowiązki prezesa zarządu. Oficjalnie, na czele Lotosu stanęła miesiąc później. Wcześniej związana była z sektorem prywatnym, a konkretnie firmą Elektroplast, w której doświadczenia zawodowe zdobywał Daniel Obajtek. W 2010 r. została główną księgową Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pcimiu. Od 2006 r. wójtem gminy był przyszły prezes Orlenu.
Wiceprezes Nowicki przechodzi do Orlenu
W ostatnich dniach z Lotosem pożegnał się również jeden z wiceprezesów. PKN Orlen zakomunikował o powołaniu Krzysztofa Nowickiego na tożsame stanowisko w płockim koncernie. Były wiceszef Lotosu posiada tytuł zawodowy radcy prawnego. Był m.in. założycielem i wspólnikiem zarządzającym kancelarii specjalizującej się w obszarze prawa pracy, cywilnego i administracyjnego.
"W 2016 roku objął stanowisko prezesa Zarządu LOTOS Oil. W latach 2018 – 2020 dodatkowo pełnił funkcję dyrektora do spraw korporacyjnych Grupy LOTOS S.A., od roku 2020 dyrektor ds. strategii i relacji inwestorskich Grupy LOTOS S.A. Był także przewodniczącym Rady Nadzorczej LOTOS Asfalt, LOTOS Infrastruktura oraz RCEkoenergia. Od stycznia 2021 roku do końca lipca 2022 roku był wiceprezesem zarządu ds. fuzji i przejęć Grupy LOTOS S.A." – czytamy w komunikacie Orlenu.
Napisz komentarz
Komentarze