Porozumienie o współpracy z Centrum Innowacji Programu Erasmus+ (Erasmus+ InnHub), stworzonym przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności oraz Uniwersytet Gdański podpisali rektorzy 12 pomorskich uczelni. Co taki ośrodek oznacza dla Pomorza?
- W Bibliotece UG powstaje w tej chwili ośrodek wsparcia programu Erasmus, przeznaczony nie tylko dla naszej uczelni – mówi prof. Piotr Stepnowski, rektor UG. - Centrum InHubb będzie promowało całe Pomorze i wzmacniało współpracę międzynarodową. Szanse, jakie daje nam otwarcie tego centrum, fundusze, jakie dzięki temu będziemy mogli pozyskać z Unii Europejskiej, pozwolą nam zrealizować liczne programy, począwszy od stworzenia oferty dla przedszkolaków do seniorów z uniwersytetu trzeciego wieku. Uczelnie natomiast będą swego rodzaju hubem - węzłem, który połączy wszystkie te światy.
Nie tylko dla studentów i dla uczelni
Od 8 września CI Erasmus+ InnHUB Gdańsk w Bibliotece UG będzie nie tylko punktem informacyjnym, ale też miejscem warsztatów i szkoleń. Będzie tam można przyjść po wsparcie zarówno merytoryczne, jak i finansowe. Ośrodek udzielać będzie wsparcia przedsiębiorcom, firmom czy placówkom edukacyjnym w składaniu wniosków o dofinansowanie z programu Erasmus+. Budżet, jaki Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel do 2027 r., to ponad 28 mld euro.
- Ze środków programu Erasmus+ mogą korzystać nie tylko szkoły, uczelnie, ośrodki kształcenia zawodowego, ale także firmy i instytucje oświatowe - przedszkola czy szkoły, fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, a także instytucje samorządowe. Wspaniałe możliwości daje również Europejski Korpus Solidarności, „młodszy brat Programu Erasmus+”, finansujący wolontariat międzynarodowy i lokalne projekty solidarnościowe - mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Z funduszy programu przeznaczonego m.in. na wymiany międzynarodowe, finansowanie projektów edukacyjnych i kształcenia zawodowego mogą skorzystać osoby w każdym wieku.
ZOBACZ Dzień Innowacji Erasmus+
InnHUB oznacza zarówno nowe kursy dokształcające, jak i wydarzenia związane z podnoszeniem kompetencji zawodowych, a współpraca z dwunastoma pomorskimi uczelniami ma zapewnić odpowiednie podstawy merytoryczne do tych działań. - Przez ostatnich 5 lat jako operator programu wysłaliśmy na różne staże 100 tysięcy młodych ludzi z różnych ośrodków – mówi dr Poszytek. - Dofinansowaliśmy liczne programy współpracy międzynarodowej, gdzie połączył się biznes z uczelnią, uczelnia z uczelnią i wiele innych. Program Erasmus+ ma na to środki. Żartując, mogę jedynie dodać, że nasi partnerzy to ludzie z klasą, my to ludzie z kasą, a tą kasą chętnie się podzielimy i wspomożemy liczne projekty edukacyjne.
Porozumienie 12 uczelni
Porozumienie o współpracy w ramach Erasmus+ InnHub podpisali rektorzy Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademii Pomorskiej, Akademii Nauk Stosowanych (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) w Elblągu, Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku oraz Ateneum - Akademii Nauk Stosowanych w Gdańsku.
- To propozycja nie są tylko dla studentów i pracowników, ale także firm czy instytucji samorządowych - wszystkich składowych tzw. ekosystemu, generującego przewagę konkurencyjną północy Polski – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej i przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego. - Tak jak w Turcji udało się stworzyć bayraktary, tak liczę, że i my tutaj wspólnymi siłami stworzymy coś podobnego. Może morskiego? Chcemy zbudować coś trwałego, coś silnego u siebie. Chcemy mieć taką przewagę, co wyróżni Pomorze. Wierzę, że Erasmus+ InnHub nam w tym pomoże i ułatwi. Razem możemy więcej.
Napisz komentarz
Komentarze