Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Milion ton buraków do przerobienia w malborskiej cukrowni

Rozpalono już piec wapienny w Cukrowni Malbork, nad wysokim kominem fabryki unosi się smużka dymu. To widoczny znak, że coraz bliżej do rozpoczęcia tzw. kampanii cukrowniczej, czyli intensywnej pracy cukrowni dla przerobienia dostarczonego surowca. Zakontraktowano około 900 tysięcy ton buraków cukrowych, lecz plantatorzy mogą dostarczyć nawet milion ton, ilość absolutnie rekordową w historii zakładu. Nawet jeśli będzie więcej, wszystko zostanie przetworzone.
Symbolicznego rozpalenia pieca wapiennego dokonują prezes Krajowej Grupy Spożywczej Jan Wernicki (z prawej) i dyrektor Cukrowni Malbork Mariusz Kaźmierczak

Autor: Krajowa Grupa Spożywcza

Pierwsza kampania cukrownicza w malborskim zakładzie odbyła się w roku 1882, czyli w tym roku Cukrownia Malbork prowadzi już swoją 141 kampanię. Fabryka znajduje się w centrum miasta - przed laty w taki właśnie sposób lokowano przemysł, dziś pewnie cukrownia znajdowałaby się na dalekich peryferiach. Już poprzednia kampania przyniosła rekordowe wyniki, wyprodukowano ponad 117 tys. ton cukru, w większości wysyłanego na eksport. 

Jak będzie po rozpoczynającej się kampanii? Jak informuje dyrektor cukrowni Mariusz Kaźmierczak, zakontraktowano około 900 tysięcy ton buraków cukrowych, lecz plony powinny być dobre i osiągnięcie miliona ton surowca nikogo nie zaskoczy. Cukrownia jest na to przygotowana i zapewnia, że wszystko zostanie przerobione. Duża ilość surowca jednak może spowodować pewne wydłużenie kampanii, przewidywana jest na 108 dni. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cukrownia w Malborku szykuje się na milion ton buraków do przerobienia!

Symbolicznego rozpalenia pieca wapiennego dokonał prezes Krajowej Grupy Spożywczej Jan Wernicki wspólnie z dyrektorem cukrowni Mariuszem Kaźmierczakiem. 

Cukrownia Malbork pozostała jedynym zakładem tej branży na całym Pomorzu, wszystkie pozostałe cukrownie zostały zlikwidowane 

Spośród fabryk wchodzących w skład Krajowej Grupy Spożywczej kampania cukrownicza rozpoczęła się już w Dobrzelinie (7 września) i Kruszwicy (8 września). 21 bm. ruszy cukrownia Kluczewo, dzień później cukrownia Nakło, 5 października pracę podejmie cukrownia Krasnystaw, 8 października Cukrownia Werbkowice. Prognozy mówią o przetworzeniu łącznie 6,2 mln ton buraków, wyprodukują 930 tys. ton cukru.

Cukrownia Malbork pozostała jedynym zakładem tej branży na Pomorzu. Kontraktuje buraki także z terenu okolicznych województw. Całość surowca przywożona jest transportem samochodowym, średnio co kilka minut przez bramę fabryki przejeżdża kolejny tir z ładunkiem.

ZOBACZ TEŻ: Ostatnia cukrownia na Żuławach znów pracuje i rozsiewa charakterystyczny zapach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama