Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

A1 na ukończeniu. Szybsza podróż na południe kraju

Wykonawca zakończył układanie nawierzchni betonowej na prowadzącej w kierunku Katowic jezdni autostrady A1, na odcinku Piotrków Trybunalski-Kamieńsk. Oznacza to sfinalizowanie kolejnego ważnego etapu prac. Kiedy z Trójmiasta do granicy polsko-czeskiej pojedziemy z prędkością 140 km/h na całej długości Autostrady Bursztynowej? Sprawdzamy.
budowa autostrady A1

Autor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Dobre wiadomości napływają z budowy końcowych fragmentów autostrady A1. Odcinek Piotrków Trybunalski-Kamieńsk to ostatni z pięciu realizowanych pomiędzy Tuszynem a Częstochową. Kierowcy korzystają już z pełnych szerokości obu jezdni:

  • od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe
  • oraz od Kamieńska do węzła Częstochowa Północ.

Wkrótce też na odcinku Kamieńsk-Radomsko znikną ograniczenia do 100 km/h.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bliżej budowy drogi Via Maris

Jak poinformowała w piątek, 9 września Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawca zakończył właśnie układanie nawierzchni betonowej na odcinku Piotrków Trybunalski-Kamieńsk, na jezdni prowadzącej w kierunku Katowic. Po uzyskaniu pełnej twardości betonu, czyli za około miesiąc, możliwe będą kolejne prace, czyli uszczelnienie nacięć dylatacyjnych w betonie, a następnie naniesienie oznakowania poziomego. Jednocześnie na obiektach inżynieryjnych układana będzie nawierzchnia bitumiczna, a w pasie rozdziału rozpocznie się montaż barier energochłonnych.

„Ukończenie tych prac, jak również zamontowanie ekranów akustycznych i oznakowania pionowego, umożliwi udostępnienie kierowcom obu jezdni w pełnym przekroju, to znaczy po trzy pasy ruchu w każdym kierunku – informuje biuro prasowe GDDKiA. – Na całym ponad 24-kilometrowym odcinku między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem powinno to nastąpić przed końcem roku. Wykonawca inwestycji planuje nieco wcześniej udostępnić dwa odcinki nowej jezdni: od Piotrkowa Trybunalskiego do Woli Krzysztoporskiej, o długości ok. 7 km, i blisko kilometrowy odcinek na wysokości węzła Kamieńsk”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejne utrudnienia na obwodnicy Trójmiasta!

Oddanie nowej jezdni w całości to jednak nie koniec budowy. Wiele prac przeprowadzonych zostanie poza nią, dlatego do ich ukończenia na całym odcinku będzie obowiązywało ograniczenie do 100 km/h.

Wprowadzenie „autostradowego” limitu 140 km/h nastąpi wiosną 2023 roku, po zakończeniu wszystkich prac.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama